Wyprawka do szpitala (poród) - lista dla dziecka, mamy i taty

Wyprawka do szpitala do poroduSkompletowanie wyprawki dla mającego pojawić się na świecie maluszka to nie wszystko. Pod koniec ciąży (zwykle na przełomie 8 i 9 miesiąca) przychodzi czas na spakowanie torby do szpitala. Co powinno się znaleźć na liście, aby w tych wyjątkowych dniach rodzice i maleństwo mieli wszystko, czego im potrzeba?

Co zabrać ze sobą na porodówkę?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to wielka radość dla przyszłych rodziców. Należy również pamiętać o tym, że część z kupionych rzeczy przyda się nam jeszcze przed narodzinami dziecka oraz tuż po nich: jeszcze na oddziale położniczym. Poniżej lista rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce do szpitala dla dziecka, mamy i taty.

Wyprawka dla dziecka

Maluszek jest w tym czasie najważniejszy. Mała istotka przychodzi na świat zupełnie bezbronna, wymagać będzie specjalnej pielęgnacji. Z tego składa się lista do szpitala dla dziecka? Poniżej opisana jest cała wyprawka, informacje są oczywiście ogólne, poszczególne wymagania mogą się różnić w zależności od szpitala.

  • Pieluszki jednorazowe - w najmniejszym rozmiarze (zwykle określany jako "1", do 5 kg), najlepsze będą pieluszki z wycięciem za pępek, pieluszki mogę być produktem wybranej firmy, zwykle szpital nie narzuca marki. Do szpitala nie musimy brać dużej paczki pieluszek, pobyt na oddziale położniczym trwa od 2 do 4 dni, wystarczy mniejsza paczuszka, zwłaszcza, jeśli okaże się, że dany model nie służy naszemu dziecku i po powrocie do domu konieczna będzie zmiana rodzaju pieluszek. Jeśli zabranie nam pampersów w trakcie pobytu w szpitalu ktoś z rodziny może dokupić paczkę lub otrzymamy próbki od personelu.
  • Chusteczki nawilżane - to wymóg w wielu szpitalach, są wygodnym środkiem pielęgnacyjnym w pierwszych dniach po porodzie, służą do pielęgnacji po zmianie pieluszki, do wycierania buźki i rączek maleństwa. Starajmy się wybierać chusteczki o prostym składzie, bez zawartości składników konserwujących, mydła oraz środków perfumujących. Można wziąć również pieluszkę tetrową czy flanelową do otulenia dziecka.
  • Ubranko na wyjście ze szpitala - ubranko dostosowane do pory roku, z racji tego, że bywa ona kapryśna, warto zaopatrzyć się w różne rodzaje ubranek, aby ubrać dziecko odpowiednio do pogody w dniu wypisu. Najlepszym rozwiązaniem jest kaftanik w zestawie ze śpioszkami, spodenki, sweterek, czapeczka oraz rękawiczki-niedrapki.
  • Fotelik samochodowy dla noworodka - obowiązkowy element wyprawki, z którym tata i rodzina pojawia się po maluszka w dniu wypisu. Warto zabrać również dodatkowy kocyk, gdy w dniu wypisu będzie chłodno.
  • Jeśli przyszła mama nie zamierza karmić piersią powinna się zaopatrzyć również w butelki oraz mleko modyfikowane dla czas pobytu na oddziale.

A co z ubrankami dla dziecka? W wielu placówkach to szpital zapewnia ubranka dla maluszka na czas pobytu w szpitalu, przed porodem warto upewnić się, jakie zwyczaje panują w wybranym przez nas szpitalu.

Zrezygnujmy z zabierania do szpitala zabawek, grzechotek i innych zbędnych elementów. Na zabawę przyjdzie czas po powrocie do domu. Smoczek jest elementem opcjonalnym.

Wyprawka dla mamy

Ciężarna w trakcie pobytu na oddziale położniczym przechodzi ogromną zmianę, metamorfozę, przyjmuje najważniejszą rolę: staje się matką. W tym czasie powinna więc mieć przy sobie wszystko, co jej niezbędne, by czuła się komfortowo i wyjątkowo. Co jest jej potrzebne? Poniżej lista: wyprawka dla mamy do szpitala.

  • Dokumenty - dowód osobisty, karta ciąży, ostatnie badanie USG, wyniki badań laboratoryjnych (niezbędna jest grupa krwi, a w przypadku grupy Rh- również ostatnie badanie przeciwciał oraz informacja o przyjęciu szczepionki, ostatnia morfologia, badanie moczu, GBS: wymaz z pochwy w kierunku paciorkowca, odczyn Wr, HBs, HCV, HIV i inne, które były wykonywane w ciąży: zależnie od preferencji szpitala);
  • Koszula do porodu - wiele szpitali oferuje jednorazowe koszule do porodu, jednak ciężarne skarżą się, że są one niewygodne, mało estetyczne oraz nie dają rodzącej odpowiedniego komfortu. Jeśli poród odbywa się siłami natury (w przypadku cesarskiego ciecia rodząca otrzymuje specjalną koszulę szpitalną: taką, jaką ubiera się do każdej operacji) możliwe jest rodzenie w swojej koszuli (najlepiej rozpinanej) lub obszernym t-shircie. Nowa czy stara? To zależy od rodzącej, w niektórych przypadkach koszula po porodzie nadaje się jedynie do utylizacji, jeśli jednak nie jest mocno zabrudzona, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją wyprać i użytkować po powrocie do domu jako koszulę do karmienia.
  • Koszule do karmienia po porodzie (2-3 sztuki) - polecane są wygodne, rozpinane z przodu koszule, ułatwiające wygodne i komfortowe karmienie maluszka. Nie zaleca się używania koszul z wieloma aplikacjami czy dekoracjami, które mogą podrażnić delikatną skórę maluszka. Dla własnej wygody inwestujmy w koszule z bawełny, są bardziej przewiewne.
  • Ręczniki kąpielowe - mama powinna mieć ze sobą co najmniej 3 ręczniki (duży kąpielowy, ręcznik do twarzy oraz rąk).
  • Gumowe klapki pod prysznic - bardzo istotny element wyprawki, pozwala ustrzec się przed wieloma zagrożeniami, w tym grzybicą stóp.
  • Kapcie codzienne - na oddział należy zabrać także wygodne kapcie codzienne, w których pójdziemy z dzieckiem na badanie, szczepienie, wyjdziemy na korytarz do odwiedzających nas bliskich czy przejdziemy choćby do łazienki.
  • Skarpetki - nawet, gdy termin porodu wypada w ciepłej porze roku, warto zabrać na porodówkę przynajmniej jedną parę bawełnianych skarpetek, w wielu przypadkach rodząca podczas porodu odczuwa zimno, a nie ma nic bardziej irytującego niż uczucie zimnych stóp.
  • Szlafrok lub cienki, rozpinany sweterek - spacerującej po oddziale rodzącej lub młodej mamie może być chłodno, warto mieć coś, co ubierzemy na koszulę, gdy odwiedzi nas rodzina, będziemy się czuły bardziej komfortowo.
  • Podkłady (podpaski) poporodowe: duże i chłonne podkłady do użytkowania po porodzie, z uwagi na to, że odchody poporodowe są o wiele bardziej intensywne w pierwszych dniach niż zwykła miesiączka, podpaski, których używamy w trakcie okresu mogłyby okazać się niewystarczające. Opcjonalnie można zakupić również chłodne podkłady na łóżko, zwykle jednak szpital je zapewnia.
  • Bielizna poporodowa - mowa tu o wielorazowych figach poporodowych, wykonanych ze specjalnej, oddychającej siateczki, których zadaniem jest podtrzymywanie dużych rozmiarów podkładów, gdy wstajemy z łóżka.
  • Kosmetyki codzienne dla mamy - szampon, żel do prysznic, mydło, kosmetyki do mycia twarzy, itp. - najlepiej, gdyby mama zabrała to, czego używa w domu, np. w mniejszych, jednorazowych opakowaniach (do kupienia w wielu drogeriach), poczuje się pewniej i będzie wiedziała, że nie uczuli jej żaden nowo zakupiony produkt.
  • Kosmetyki do higieny krocza w przypadku porodu siłami natury - zalecane jest szare mydło lub delikatny płyn do higieny intymnej, najlepiej z wyciągiem z kory dębu lub dodatkiem koziego mleka. Można odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w specjalne saszetki do podmywania krocza, np. Tantum Rosa.
  • Ręczniki jednorazowe do osuszania krocza (a także i stóp, nie wolno bowiem wycierać stóp ręcznikiem, którego używamy do wycierania reszty ciała!) - to bardzo wygodna alternatywa dla zwykłych ręczników, jest również o wiele bardziej higieniczna.

Pamiętajmy, że należy podmywać i osuszać krocze każdorazowo po wizycie w toalecie!

  • Warto zabrać również biustonosz do karmienia oraz wkładki laktacyjne.
  • Woda do picia - najlepsza jest niegazowana woda mineralna w małych butelkach z "dzióbkiem" do zwilżania ust w pierwszej fazie porodu (to rozwieranie się szyjki macicy do koniecznych 10 cm, kobieta może w tym czasie robić wszystko: jeść, pić, spacerować, słuchać muzyki, rozmawiać, brać kąpiel, itp.), przyda się też woda w dużych butelkach na kolejne dni.
  • Przekąski dla mamy, kanapki, owoce, soki - większość na czas po porodzie, rodzina może oczywiście dowieźć więcej prowiantu dla świeżo upieczonej mamusi.
  • Kubek, sztućce - w zależności od szpitala, warto wcześniej sprawdzić, czy placówka nie oferuje tych artykułów.
  • Długowłose mamy powinny pamiętać o zabraniu spinek i gumek do włosów, dla własnej wygody.
  • Chusteczki higieniczne - najlepiej kilka małych paczuszek.

Opcjonalnie można zabrać:

  • sprzęt z ulubioną muzyką;
  • telefon komórkowy, aby powiadomić rodzinę o narodzinach dziecka.

Na dzień wypisu mama powinna przygotować sobie wygodne ubranie, dostosowane do pory roku. Unikajmy pakowania dżinsów, które nosiłyśmy przed ciążą, lepszym rozwiązaniem będzie sukienka w miesiącach letnich, a w zimowych: legginsy i luźniejsza tunika.

Co zabrać dla przyszłego taty?

Oczywiste jest, że przyszły ojciec może, a nawet powinien brać czyny udział we wszystkich czynnościach od momentu przyjęcia żony na odział położniczy aż do jego opuszczenia. Wielu tatusiów decyduje się również na bycie przy porodzie (oczywiście jeśli jest to poród siłami natury) i wspieranie swojej ukochanej w tej wyjątkowej chwili. Cud narodzin staje się wtedy również i ich udziałem, co później wielu ojców wspomina z wyjątkowym sentymentem i wzruszeniem. Co przyszły tata powinien spakować na porodówkę, aby nie stresować się, że czegoś mu zabraknie? Oto lista dla przyszłych ojców:

  • wygodne ubranie do przebrania, np. gdy aktualne się zabrudzi: wygodny t-shirt, spodnie dresowe, tenisówki lub kapcie (tata i tak otrzymuje na porodówce specjalny fartuch i ochraniacze na obuwie);
  • woda do picia, przekąski;
  • aparat lub telefon komórkowy do wykonania pierwszych zdjęć maluszka.

Ilość rzeczy do zabrania wydaje się przerażająca? Spokojnie, to tylko takie wrażenie. Warto jednak spakować rzeczy dla mamy w osobną torbę, najlepiej sporych rozmiarów torbę sportową, a rzeczy dla maluszka osobno. Tata może spakować się w plecak, by mieć go pod ręką, np. położyć obok łóżka żony.

Kiedy spakować torby?

Warto się tym zająć w ostatnim miesiącu ciąży, zwykle na przełomie 8 i 9 miesiąca. W ciągu ostatnich 2-3 tygodni do terminu warto zabierać torby ze sobą na dłuższe wyjazdy, najlepiej mieć je w bagażniku, by czuć się pewniej, że w razie rozpoczęcia akcji porodowej, możemy od razu udać się na oddział.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze