Ona ma focha. Biedny ten jej facet, że musi to znosić… - takie myśli mogą kłębić się w głowie zarówno koleżanek, jak i rodziny czy znajomych kobiety, która akurat ma… focha. Czym jest foch i dlaczego tak trudno wytrzymać z przedstawicielką płci pięknej, która oświadcza "Mam focha"? Co to w ogóle znaczy?
Foch - czym jest i jak się objawia?
Drogie Panie, z pewnością każda z nas miała kiedyś "focha", obraziła się i sama tak naprawdę nie wiedziała, dlaczego lub demonstrowała swoje niezadowolenie tak, aby druga osoba wiedziała o nim, choć mogła nie znać jego przyczyny. To jest właśnie foch: demonstrowanie swojej złości, niezadowolenia w sposób jakże… niezrozumiały dla otoczenia. Kobieta obrazić się potrafi o wszystko, a także o nic. Jak się obraża? Mechanizm powstawania focha zależy od cech indywidualnych przedstawicielki płci pięknej. Niektóre kobiety demonstrują focha bardzo wyraźnie: wychodzą z pokoju, trzaskają drzwiami, krzyczą i zapada milczenie albo wychodzą z domu i po powrocie zupełnie ignorują osobę, przez którą mają "focha", zwykle oczywiście jest to mąż lub partner. Wiele kobiet demonstruje focha w czasie jego trwania: uparcie milczą, robią drugiej osobie na przekór, wzdychają, trzaskają drzwiami, narzekają. W najbardziej skrajnych przypadkach mąż jest zmuszony do spania na kanapie, kobieta wychodzi na noc do koleżanki lub nawet… jedzie do rodziców!
A co ma zrobić biedny mężczyzna?
Oczywiście po pierwsze, domyślić się o co obraziła się ukochana, wyjść naprzeciw jej potrzebom oraz sprawić, by przeszła jej złość. Niestety, wielu panom trochę czasu zajmuje zrozumienie, że to "foch", następnie muszą zastanowić się, o co jest zła ich kobieta. Nie jest to takie łatwe, ponieważ wymowne spojrzenia mówiące "domyśl się o co jestem zła!" wcale tego zadania nie ułatwiają.
Kiedy kobieta "strzela focha"?
W jakich sytuacjach kobieta broni się "fochem”? Zwykle obraża się z różnych powodów: mogą tym sposobem uzyskać to, na czym im zależy, np. wymóc na ukochanym określone zachowanie lub sposobem uniknięcia czegoś, na co nie ma ochoty lub na co się nie zgadza, np. na wyjście męża z kolegami do pubu. Foch może okazać się nieoceniony podczas próby wprowadzenia kogoś, zwykle ukochanego, w poczucie winy, np. gdy zapomniał o naszych urodzinach czy rocznicy. Można też traktować go jako zakończenie kłótni, podczas gdy brakuje nam argumentów. Niestety, nierzadko focha wykorzystuje się również jako sposób odreagowania negatywnych emocji, w tym zespołu napięcia przedmiesiączkowego… Wtedy według kobiet za wszystko odpowiedzialne są hormony, podobnie jak w czasie ciąży, kiedy to panie również chętnie sięgają po broń w postaci "focha". Hormony to oczywiście wygodne wytłumaczenie fochów, z jakim żaden mężczyzna nie będzie chciał dyskutować.
Czemu kobiety mają focha? Jakie płyną z niego korzyści?
Biorąc po uwagę powyższe przyczyny i cele "fochów" można stwierdzić, że tego typu strategia bywa niezwykle korzystna dla kobiet. Możemy w ten sposób nieco manipulować ukochanym, zwykle wpędzając go w poczucie winy lub sprawiając, że zupełnie nie wie, o co nam chodzi. W wielu przypadkach mężczyzna - dla świętego spokoju - zgadza się na wszystko, aby "foch" już się skończył. Foch może nam pomóc także w wybieleniu się, zmazaniu swoich win oraz odwrócenia uwagi od swoich błędów. Fochem możemy tłumaczyć nas zły nastrój, czyniąc z niego odpowiedź na wiele pytań. Można w ten sposób również uniknąć konfrontacji i niewygodnej rozmowy, wiele pań niejako zasłania się fochem, gdy ich partner porusza niewygodny temat.
Foch - czy to nie kobiecy wymysł, aby zrobić na przekór mężczyznom?
Wydawać by się mogło, że damski "foch" to jedynie wymysł kobiet, które w chwilach silnych emocji nie potrafią sobie z nimi poradzić i być dla mężczyzny partnerkami do dyskusji. Tak naprawdę jednak fochy traktujemy z przymrużeniem oka i dotyczy to obu płci. Panowie zwykle biorą je na tak zwane przeczekanie lub tłumaczą takie zachowanie hormonami. Panie z kolei przyznają, że mają prawo do strojenia fochów, traktują je jednak nieco pobłażliwie.
Sposoby na damskiego focha
Bez względu na to, czy damski foch jest wymysłem kobiecej wyobraźni czy próbą pokazania swojego stanowiska, każdy mężczyzna musi sobie z nim jakoś poradzić. Czy istnieje skuteczny sposób na damskiego focha? Okazuje się, że nie, wszystko uzależnione jest od tego, o co obraziła się dana kobieta i jak przebiega u niej mechanizm "focha", tj. czy obraża się na długo, co jest w stanie poprawić jej nastrój, itp.
Wśród wielu technik radzenia sobie z fochem ukochanej kobiety, wyróżnić można 3 metody, które warto wypróbować niezależnie od sytuacji.
Pierwszą z nich jest kompletne… ignorowanie focha, zwykle w nadziei, że sam minie, kobiecie przejdzie złość i będzie się zachowywać jak dawniej. Lepiej jednak zejść wtedy ukochanej z oczu, nie zdawać się w nią w dyskusję. Wariantem tej metody jest przeczekanie focha, czyli danie czasu na uspokojenie emocji i niewracanie do newralgicznego tematu. Możemy milczeć lub zachowywać się jak gdyby nigdy nic.
Druga metoda obejmuje przeproszenie ukochanej oraz pozwolenie jej na cieszenie się z wygranej w sporze, np. pójdzie do włoskiej knajpki zamiast na pizzę, czy zaplanowanie wakacji nad morzem, a nie w górach.
Trzecia metoda to sprawienie przyjemności ukochanej kobiecie, niekoniecznie poprzez kupienie tuzina czerwonych róż. Można puścić jej ulubiona muzykę, ugotować lub zamówić coś pysznego lub rozpocząć wieczorem przyjemny masaż, który może przerodzić się w jeszcze przyjemniejsze chwile…
Drogie Panie, czy takie metody radzenia sobie z fochem byłyby skuteczne w Waszym przypadku?
Czy istnieje męski foch?
A co z męskimi fochami, czy panowie również mogą obrażać się o nic i demonstrować swoje niezadowolenie? Panie kwitują to następująco: nie ma nic gorszego niż mężczyzna z fochem. Owszem, panowie z przyjemnością przejmują od pań ich sposoby radzenia sobie w związku, im również zdarza się "mieć focha" ale zwykle są to typowo męskie zagrywki, niż prawdziwe obrażanie się. Panowie w ten sposób próbują niejako testować cierpliwość swoich partnerek, sprawdzają ich reakcję na swoje zachowanie. Męskie fochy zwykle są krótkotrwałe.
Inne rodzaje focha - foch dziecięcy, foch w przyjaźni
Oczywiście to nie tylko kobiety mają "fochy". Istnieje kilka ich rodzajów, poza opisywanym wyżej fochem męskim, wyróżniamy również fochy dziecięce. To zjawisko znane chyba wszystkim rodzicom. Fochy u pociech pojawiają się w różnym wieku, mogą być objawem buntu kilkulatka, testowania cierpliwości rodziców u przedszkolaka, zaznaczaniem swojej autonomii u ucznia czy stać się efektem nastoletniego buntu. Z fochami do czynienia mamy również w przyjaźni: przyjaciele obrażają się na siebie, zwykle niezależnie od płci.
Nie mniej jednak najpopularniejszym rodzajem focha są nadal fochy kobiet, których esencję można wyrazić jednym stwierdzeniem: „Dlaczego nie reagujesz na moje milczenie? Ja nie milczałam tak sobie, jak milczałam znacząco!”.
Komentarze