Imiona dla dziewczynek

Imiona dla dziewczynekSpodziewacie się córki? To wspaniale, przychodzi czas na kompletowanie wyprawki w radosnych, dziewczęcych kolorach, niekoniecznie jedynie odcieniach różu, szykowanie łóżeczka i całego pokoiku, kupowanie zabawek i przygotowywanie miejsca na lalki, których córka z pewnością w przyszłości będzie miała wiele. To również moment podjęcia bardzo ważnej decyzji, a mianowicie wyboru imienia dla Waszej córeczki. Imion damskich jest wiele, jak więc wybrać to najpiękniejsze, które będzie jej towarzyszyło przez całe życie?

Wybór imienia dla dziecka spędza sen z powiek wieku przyszłym rodzicom. Jedni mają już wybrane imiona i decydują się na jedno, czy określona jest płeć dziecka, inni decydują się w czasie ciąży, jeszcze inni chwilę przed porodem lub nawet po narodzinach dziecka. Już wiecie, że spodziewacie się dziewczynki i nie wiecie, jak nazwać Waszą małą księżniczkę? Poniżej przegląd imion dla dziewczynek, być może wśród nich znajduje się to, które już niedługo będzie nosić Wasza córka.

Czym kierować się przy wyborze imienia?

Nie wiecie, czym kierować się przy wyborze imienia dla córki? Czynników, które mogą Was skłonić do wyboru tego wyjątkowego imienia jest wiele, możecie wybrać imię, które:

  • jest modne, to imię na topie, nadaje się je obecnie często, jest znane i lubiane;
  • jest klasyczne, uniwersalne, proste, ale jednocześnie oferuje wiele możliwości zdrobnienia;
  • jest tradycyjne, znane dawniej, ale piękne i proste;
  • oznacza coś ważnego dla nas, zachwyca nas jego symbolika lub np. nosił je ważny dla nas święty;
  • nosi/nosiła babcia czy prababcia dziewczynki lub ktoś inny z rodziny;
  • dobrze się Wam kojarzy, np. z miłą osobą, jaka je nosi;
  • nosi znana osobą, która podziwiacie;
  • po prostu Wam się podoba, jest ładne, dźwięczne.

Poniżej przykłady imion z każdej z grup, być może jest wśród nich to, które spodoba się Wam najbardziej.

Imiona popularne, modne i znane

Obecnie do najpopularniejszych imion w Polsce należy imię Zuzanna. Jest radosne, można je zdrobnić na wiele sposobów i nadawane jest od kilku lat praktycznie największej liczbie nowonarodzonych dziewczynek w naszym kraju. Małe Zuzie mają też wiele koleżanek o imieniu Julia. To piękne, stare imię przeżywa prawdziwy renesans. Julki to dziewczynki w wieku 8 lat i młodsze, ponieważ mniej więcej w tym czasie imię zyskało i nadal zyskuje na popularności. Bardzo znane jest także imię Maja, którego historia jest podobna jak poprzedniego. Wiele dziewczynek otrzymuje również imię Lena oraz Amelia.

Na znaczeniu tracą imiona modne jeszcze około 10 lat temu, takie jak Oliwia czy Wiktoria. Około 15-20 lat temu rozkwit przeżywały takie imiona jak Paulina, Kamila czy Klaudia, z pewnością niejeden z nas ma w rodzinie nastolatkę, która nosi jedno z tych imion.

Imiona klasyczne, czyli zawsze na czasie

Jeśli celujesz w imię klasyczne, zawsze modne i o wielu możliwościach zdrobnienia, wybierz jedno z tych, które są uniwersalne, ale nie na tyle "na topie", że będzie je nosiło kilka dziewczynek w przedszkolu. Powoli wraca moda na klasykę i chętniej sięgamy po znane, polskie imiona, takie jak: Anna czy Ewa. To krótkie, ale piękne imiona, pasują zarówno małej dziewczynce (Ania, Ewunia), nastolatce (Anka, Ewka), jak i dorosłej kobiecie. Dobrym wyborem jest również Hanna, mała Hania, dla przyjaciół Hanka. Warto zastanowić się nad imionami klasycznymi, które również były modne 10-15 lat temu. Należą do nich imiona długie, ale z krótkim zdrobnieniem: Katarzyna - Kasia oraz Aleksandra - Ola.

Około 15 lat temu modne były takie imiona jak Natalia czy Karolina, chętnie nadawano je córkom, warto się nad nimi zastanowić, mała Karolcia czy Natalka to dobra alternatywa dla imion obecnie topowych. Klasycznymi imionami, które były modne jeszcze wcześniej, mniej więcej 30 lat temu są: Agnieszka i Małgorzata. To imiona noszone przez dzisiejsze 30-40-latki, które wracają do łask. Mała Aga czy Gosia za kilkanaście lat z pewnością będzie dumna ze swojego imienia. Podobnie jest w imieniem Joanna: Asia, Joasia to piękne, ale obecnie rzadko nadawane imię, swój rozkwit przeżywało około... 30 lat temu! Z pewnością wielu z nas ma tak nazywające się osoby wśród znajomych.

Imiona znane, ale nieco zapomniane

Wiele imion zaliczyć można do grupy dawniej znanych i popularnych, ale obecnie nieco zapomnianych, na szczęście coraz częściej po nie sięgamy. Do tej grupy należy imię Barbara, pochodzenia greckiego, ale jakże związane z naszym krajem, święta Barbara jest bowiem patronką górników. Mała Basia z pewnością za jakiś czas będzie dumna ze swojego imienia i z przyjemnością będzie obchodziła 4 grudnia swoje wyjątkowe imieniny. Warto zastanowić się nad imieniem Dorota, obecnie rzadko nadawanym, choć popularnym około 20 lat temu. I jeszcze trzy imiona na literę "M", tak znane pod koniec lat 90-tych. Mowa o imieniu Magdalena, Marta oraz Monika. To klasyczne imiona dla dziewczynek i później kobiet, były popularne 20-30 lat temu, można je ciekawie zdrobnić, ładnie brzmią i pasują do wielu nazwisk o różnej konstrukcji.

Do nieco zapomnianych imion należą również bardzo dziewczęce imiona, które nadawano dziewczynkom zarówno 20, jak i 10 lat temu. Doskonałym przykładem jest imię Emilia, które można ładnie zdrobnić: Emilka, Milka, Mila oraz imię Alicja: Ala, Alusia, Alunia. Coraz chętniej sięgamy po inne, nieco zapomniane perełki, takie jak imię Izabela: Iza, Izka, Marcelina czy bardzo wdzięczne imię Róża.

Imiona tradycyjne, czyli powrót do przeszłości

A może jeszcze dalej i skłonicie się u wyborze imienia nie tyle klasycznego, co tradycyjnego, które nosiły Wasze mamy, a nawet babcie? W takim razie możecie nazwać dziecko Maria lub Zofia. Mała Marysia i Zofia to doskonały wybór, zwłaszcza, jeśli dziecko będzie nosiło imię po swojej ukochanej babci. Pięknym, tradycyjnym imieniem jest również Helena. Nieco rzadsze, ale również piękne jest imię Marianna oraz Aniela. A może imię po prababci? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nazwać córkę Stefania, Jadwiga czy Rozalia. Możecie tez zastanowić się nad Krystyną i Elżbietą, choć wiele osób woli nadać tak tradycyjne imiona jako drugie.

Imiona rzadkie i nietypowe

Celujecie jednak w coś oryginalnego, rzadkiego i nietypowego? Takich imiona również jest bardzo wiele. Należy do nich imię Żaneta, to imię pochodzenia francuskiego, co ciekawe stanowi formę imienia Joanna lub… Janina! Ciekawym imieniem jest również Blanka, również pochodzenia francuskiego oraz Pola, zdrobnienie od Apolonii, które obecnie zyskuje na znaczeniu jako imię samodzielne. Rzadkim imieniem jest też imię Honorata, pochodzące z łaciny oraz Sara, pochodzenia hebrajskiego. Nosiła je żona Abrahama.

Imiona zagraniczne dla wielbicieli tego, co oryginalne

Kolejną grupę imion stanowią imiona zapożyczone z innych krajów, języków, czasem nieco spolszczone. Należy do nich imię Nikola, spolszczone od wersji Nicol lub Nicola, będących żeńską formą imienia… Mikołaj. Na popularności zyskuje rzadkie imię Zoja, będące spolszczeniem greckiego imienia Zoe, oznaczającego… życie. Znaczenie imienia jest tak piękne, że wiele rodziców chętnie nadaje je swoim córkom. Ciekawym imieniem jest również Emma. Imię to pochodzi z języka niemieckiego oraz Lea, pochodzenia hebrajskiego. Imiona są krótkie i może być problem z ich zdrobnieniem. Niektórzy ulegają również modzie z popularnych bajek, np. nadając córkom imię Elza lub Elsa (ewentualnie Eliza), jak bohaterka popularnej w ostatnich latach animacji. Imię to może być traktowane jako skrócona forma imienia Elżbieta: Elza to bowiem jedno ze zdrobnień imienia Elizabeth.

Ile imion tyle problemów z wyborem… Jeśli nadal macie trudność z podjęciem decyzji, jak będzie miała na imię Wasza córka: dajcie sobie czas. Na podjęcie decyzji macie całe 9 miesięcy, możecie również podjąć decyzję po porodzie. Jeśli macie kilka "typów", możecie zapytać o zdanie rodzinę i znajomych, ale pamiętajcie: to Wy, jako rodzice podejmujecie ostateczną decyzję o wyborze imienia dla Waszej córki. Na jakiekolwiek się zdecydujecie: z pewnością będzie najpiękniejszym, jakie mogliście wybrać dla Waszej małej królewny.

Komentarze