Plamienie zamiast okresu - przyczyny. Plamienia na początku ciąży

Plamienie zamiast okresuPlamienie, niezależnie od tego, czy występuje w terminie miesiączki, czy w trakcie cyklu, zawsze powinnyśmy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Najczęściej jest ono niegroźne, ale może również być objawem poważniejszych stanów chorobowych, takich jak: zaburzenia hormonalne, mięśniaki, polipy czy przewlekłe stany zapalne narządów rodnych. Dowiedz się, co może oznaczać brązowe plamienie zamiast normalnego okresu oraz na początku ciąży?

Przyczyny brązowego plamienia zamiast okresu

Może ono być wczesnym objawem ciąży, ponieważ zdarza się, że towarzyszy ono zagnieżdżeniu się zarodka w śluzówce macicy. Warto wiedzieć, jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza i jakie są najczęstsze przyczyny plamienia z dróg rodnych.

Niewielkie brązowe plamienie, zwłaszcza jeśli się powtarza, zawsze wymaga diagnostyki. Może ono być wczesnym objawem wielu chorób. Może ono być objawem takich nieprawidłowości jak:

  • zespół policystycznych jajników,
  • tarczyca,
  • mięśniaki macicy, torbiele jajników, polipy,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

1. Zespól policystycznych jajników (PCOS)
Jednym z charakterystycznych objawów PCOS jest często właśnie bardzo skąpa i nieregularna miesiączka. Może ona przybierać postać jedynie 2-3-dniowego lekkiego brązowego plamienia. Aby postawić prawidłową diagnozę konieczne jest badanie usg oraz oznaczenie poziomu hormonów płciowych we krwi. Leczenie zespołu policystycznych jajników najczęściej polega na przyjmowaniu doustnych leków hormonalnych. Nie powinnyśmy lekceważyć tej choroby i zaniedbywać leczenia, ponieważ może ona być przyczyną problemów z zajściem w ciążę i jej donoszeniem.

2. Choroba tarczycy
Skąpe miesiączki przybierające formę plamień mogą towarzyszyć zaburzeniom pracy tarczycy. Stosunkowo często ten problem pojawia się u kobiet cierpiących na chorobę Hashimoto. Innymi symptomami tej choroby są:

  • ciągłe zmęczenie,
  • rozdrażnienie,
  • bezpodstawne przybieranie na wadze,
  • trudności z koncentracją uwagi.

Jej diagnostyka polega na oznaczeniu stężenia hormonów tarczycy we krwi i wykonaniu badania usg tego narządu. Leczenie jest farmakologiczne.

3. Mięśniaki macicy, torbiele jajników oraz różnego rodzaju polipy
Rozmaite guzy w obrębie narządów miednicy mniejszej, również często powodują zaburzenia miesiączkowania. Mogą one przybierać różne formy: od bardzo obfitych wręcz krwotocznych miesiączek, poprzez skąpe nieregularne krwawienia w postaci plamień, aż po całkowity zanik okresu. Zarówno mięśniaki, jak i guzy jajników, torbiele i polipy macicy oraz pochwy są wywołane prze zaburzenia hormonalne. Niestety, zmiany takie mogą mieć również charakter nowotworowy. Aby je zdiagnozować trzeba poddać się podstawowemu badaniu ginekologicznemu oraz badaniu usg. Leczenie jest uzależnione od rodzaju problemu - niekiedy wystarczy jedynie terapia hormonalna, ale często konieczny jest zabieg operacyjny.

4. Zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie
Brązowe plamienia w czasie cyklu oraz w terminie miesiączki towarzyszą także niekiedy terapii hormonalnej. Często zdarzają się one podczas pierwszych 3 miesięcy stosowania tabletek antykoncepcyjnych i nie są niczym niepokojącym. Po ich odstawieniu, kiedy naturalna produkcja hormonów się ustabilizuje, problem znika. Również wahania hormonalne u kobiet w okresie przekwitania mogą objawiać się skąpymi nieregularnymi miesiączkami. Menopauza to naturalny okres spadku stężenia estrogenów w organizmie, co powoduje zmniejszenie intensywności, a z czasem całkowity zanik miesiączki.

Plamienia na początku ciąży

Jeśli w terminie pomiędzy 6 a 12 dni po owulacji występuje jedynie lekkie plamienie zamiast normalnej miesiączki, to po jego zakończeniu warto wykonać test ciążowy. Może to bowiem być tak zwane plamienie implantacyjne, które jest wynikiem zagnieżdżania się zarodka w silnie ukrwionej śluzówce macicy. Jeśli zarodek zaczepił się w miejscu, gdzie znajdowało się akurat naczynie krwionośne, może pojawić się właśnie lekkie krwawienie oraz ból.

Do plamienia w terminie okresu może również dochodzić podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży. Jak to możliwe? Dzieje się tak dlatego, że poziom hormonów ciążowych nie jest jeszcze stabilny, a zarodek nie zajmuje całej jamy macicy, co powoduje, ze śluzówka w niektórych jej miejscach może się jeszcze nieznacznie złuszczać. Jest to jednak zawsze słabe i najczęściej bezbolesne krwawienie.

Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie lekceważyć takiego "brudzenia" w ciąży, ponieważ może ono być także przejawem różnych nieprawidłowości na przykład zbyt niskiego poziomu progesteronu, co może być przyczyną poronienia. Udajmy się do lekarza, który sprawdzi, czy wszystko w porządku, a w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki na podtrzymanie ciąży. Z kolei jeśli towarzyszy nam:

  • gorączka,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • dreszcze,
  • rozbicie i bóle głowy,

to bardzo prawdopodobna jest infekcja bakteryjna lub grzybicza w obrębie narządów rodnych. W takim przypadku jak najszybciej udajmy się do ginekologa, który przygotuje odpowiedni plan leczenia (najczęściej przepisze zwykłe leki).

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze