Psychologia

Agorafobia - przyczyny, objawy, leczenie

AgorafobiaAgorafobia jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii, czyli zaburzeń lękowych. Obejmuje ona paniczny lęk, związany z przebywaniem w miejscach publicznych, na otwartej przestrzeni, w miejscach nam nieznanych. Osoba na nią cierpiąca może mieć ataki lęku panicznego. Skąd bierze się agorafobia, jak dokładnie się objawia oraz czy i jakiej terapii wymaga to zaburzenie?

Więcej…

 

Cechy charakteru czy osobowości?

Cechy charakteru a osobowośćCechy charakteru tworzą osobowość? Czy istnieje coś takiego jak cechy osobowości? Jak to jest z naszą osobowością, czym jest, czym jest charakter i jak rozróżnić te pojęcia i używać ich właściwie? Poniżej odpowiedzi na te pytania oraz proste ale ciekawe wyjaśnienie skąd biorą się cechy charakteru oraz opis cech pozytywnych i negatywnych.

Więcej…

   

Co to jest mitomania? Mitoman - objawy, zachowanie, leczenie

MitomanMitomania to więcej niż kłamstwo: to patologiczne wręcz mówienie nieprawdy, klasyfikowane jako zaburzenie psychiczne, a dokładniej zaburzenie osobowości. Mitoman to osoba, która nie tyle celowo mija się z prawdą, co robi to nieświadomie. Skąd bierze się mitomania, jak rozpoznać mitomana i zwykłego kłamcę oraz jak wygląda terapia mitomanii?

Więcej…

 

Czym jest masochizm? Masochizm psychiczny, emocjonalny, seksualny

MasochizmMasochizm jeszcze do niedawna kojarzył się jedynie z zaburzeniem seksualnym, dziś mówimy o nim również w kontekście zaburzeń osobowości. Mamy bowiem coraz częściej do czynienia z masochizmem psychicznym oraz emocjonalnym.

Więcej…

   

Mizoginizm - czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie mizoginizmu

MizoginizmMizoginizm jest ciekawym zaburzeniem, oznacza bowiem niechęć do… kobiet. Odczuwana jest zarówno przez mężczyzn, jak i inne panie, obejmuje zarówno unikanie kontaktów z kobietami, jak i przyjmowanie postawy biernej w ich obecności wśród przyczyn wymienia się traumy emocjonalne ale i błędy wychowawcze. Czy mizoginizm może być groźny i należy go leczyć?

Więcej…

 

Przyjaźń - co to jest, rodzaje przyjaźni, cytaty

PrzyjaźńPrzyjaźń to największy skarb - zapewne wielu z nas może zgodzić się z tym stwierdzeniem, zwłaszcza osoby, które posiadają przyjaciela lub przyjaciółkę. Czym jest przyjaźń, jak się zaczyna, jak odróżnić prawdziwą przyjaźń od fałszywej, jakie są rodzaje przyjaźni? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Więcej…

   

Czym są marzenia i o czym marzyć?

MarzeniaKażdy z nas ma jakieś marzenia, jedni bardziej prozaiczne, inni nieco wyszukane, a jeszcze inni wręcz nierealne. Nie da się jednak ukryć, że tworzenie marzeń - nawet tych niemożliwych do spełnienia - jest niezmiernie istotne w naszym życiu i nadaje mu sens. Jak tworzyć marzenia, o czym marzymy i jak wygląda życie bez marzeń? O tym w dalszej części artykułu.

Więcej…

 

Źródło konformizmu

Źródło konformizmuWzajemny wpływ jednostki i społeczeństwa jest dziś badany i wykorzystywany przez szerokie spektrum ludzi i instytucji: psychologów i psychiatrów, specjalistów od reklamy, dyrektorów firm, polityków, a nawet guru sekt i przywódców kościołów. Jest to zagadnienie istotne w każdym miejscu, gdzie występuje interakcja dwóch i więcej osób. Opiera się o jedno z najsilniejszych ludzkich pragnień, czyli potrzebę akceptacji społecznej.

Więcej…