Psychologia

Cynizm dawniej i dziś. Kim jest cynik? Przykłady

CynikCynizm jest postawą, której zwolennicy nie uznają norm i zasad społecznych, panujących w danej grupie społecznej. Cynik nie podporządkowuje się żadnym normom, jest człowiekiem niewierzącym w ludzi, uważa, że każdy działa jedynie dla własnego interesu, nie ma dla niego empatii, altruizmu oraz bezinteresowności. Skąd bierze się cynizm i po czym dziś rozpoznać cynika?

Więcej…

 

Samoocena: niska, wysoka. Jak poprawić swoją samoocenę?

Wysoka samoocenaSamoocena to nasze zdanie o samych sobie, to nasza ocena tego, jacy jesteśmy i co o sobie myślimy. Jej poziom jest niezwykle istotnym czynnikiem w naszym życiu. Weryfikuje nasz pogląd na samych siebie, przyczynia się do osiągania sukcesów oraz wpływa na naszą aktywność lub bierność w działaniu.

Więcej…

   

Czym jest perswazja? Zasady, rodzaje. Perswazja a manipulacja

PerswazjaStosujemy ją na co dzień, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jej techniki i metody są tak różnorodne, że pozwalają nam na zmianę poglądów i zachowań innych, jest wykorzystywana w ekonomii i reklamie… Mowa oczywiście o perswazji, technice wywierania wpływu na ludzi, która nie powinna być obca nikomu z nas.

Więcej…

 

Czym jest megalomania? Definicja, przyczyny, objawy

MegalomaniaMegalomania to skupienie się na sobie, na własnym "ja", megaloman to osoba niejako zakochana w sobie, posiada nierzeczywisty obraz samego siebie, idealizuje się, wyolbrzymia swoje zalety ale zapomina o wadach. Megalomania jest zaburzeniem psychicznym, nierzadko współistnieje z innymi, np. z zaburzeniem osobowości czy schizofrenią. Jak dokładnie się objawia oraz jakie są metody jej leczenia?

Więcej…

   

Samotność, poczucie osamotnienia - pojęcia, jak sobie radzić? Samotność a depresja

SamotnośćJak samotność może wpływać na nasze zdrowie psychiczne? Czy zawsze musi powodować smutek i być wstępem do depresji? Jak ustrzec się przed negatywnymi skutkami samotności i cieszyć się życiem, niezależnie od tego, co nam przyniesie?

Więcej…

 

Agorafobia - przyczyny, objawy, leczenie

AgorafobiaAgorafobia jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii, czyli zaburzeń lękowych. Obejmuje ona paniczny lęk, związany z przebywaniem w miejscach publicznych, na otwartej przestrzeni, w miejscach nam nieznanych. Osoba na nią cierpiąca może mieć ataki lęku panicznego. Skąd bierze się agorafobia, jak dokładnie się objawia oraz czy i jakiej terapii wymaga to zaburzenie?

Więcej…

   

Cechy charakteru czy osobowości?

Cechy charakteru a osobowośćCechy charakteru tworzą osobowość? Czy istnieje coś takiego jak cechy osobowości? Jak to jest z naszą osobowością, czym jest, czym jest charakter i jak rozróżnić te pojęcia i używać ich właściwie? Poniżej odpowiedzi na te pytania oraz proste ale ciekawe wyjaśnienie skąd biorą się cechy charakteru oraz opis cech pozytywnych i negatywnych.

Więcej…

 

Co to jest mitomania? Mitoman - objawy, zachowanie, leczenie

MitomanMitomania to więcej niż kłamstwo: to patologiczne wręcz mówienie nieprawdy, klasyfikowane jako zaburzenie psychiczne, a dokładniej zaburzenie osobowości. Mitoman to osoba, która nie tyle celowo mija się z prawdą, co robi to nieświadomie. Skąd bierze się mitomania, jak rozpoznać mitomana i zwykłego kłamcę oraz jak wygląda terapia mitomanii?

Więcej…