Psychologia

Jak żyć? - 20 porad jak być w życiu szczęśliwym

Jak żyć?Każdy z nas ma w życiu jakieś marzenia, chcemy coś osiągnąć, czegoś się dowiedzieć, kimś być. Wszystko sprowadza się jednak do jednego: do bycia szczęśliwym. Jak jednak osiągnąć ten stan? Czym jest szczęście? Jak żyć, aby być szczęśliwym?

Więcej…

 

Inteligencja emocjonalna według książki Golemana

Inteligencja emocjonalna"Ryby i dzieci głosu nie mają". To stare porzekadło, które często ma zamknąć usta dzieciom - stanowi bardzo zły przekaz. Komunikuje bowiem, że nie są pełnowartościowymi członkami rodziny. Komunikuje także, że ich zdanie oraz uczucia się nie liczą. Powinny natomiast czuć od urodzenia, że są ważne. Niestety, nie zawsze tak jest.

Więcej…

   

Cel w życiu - czym jest, czy warto go mieć, jak odnaleźć swój cel?

Cel w życiuKażdy rodzi się po coś, ma w życiu jakieś pragnienia, o czymś marzy, czegoś dokonał i dokona… Po co żyjemy? Czy każdy ma cel w życiu? A jeśli nie, to jak znaleźć taki cel? Po co nam cel w życiu, dlaczego warto go mieć?

Więcej…

 

Czym jest megalomania? Definicja, przyczyny, objawy

MegalomaniaMegalomania to skupienie się na sobie, na własnym "ja", megaloman to osoba niejako zakochana w sobie, posiada nierzeczywisty obraz samego siebie, idealizuje się, wyolbrzymia swoje zalety ale zapomina o wadach. Megalomania jest zaburzeniem psychicznym, nierzadko współistnieje z innymi, np. z zaburzeniem osobowości czy schizofrenią. Jak dokładnie się objawia oraz jakie są metody jej leczenia?

Więcej…

   

Cynizm dawniej i dziś. Kim jest cynik? Przykłady

CynikCynizm jest postawą, której zwolennicy nie uznają norm i zasad społecznych, panujących w danej grupie społecznej. Cynik nie podporządkowuje się żadnym normom, jest człowiekiem niewierzącym w ludzi, uważa, że każdy działa jedynie dla własnego interesu, nie ma dla niego empatii, altruizmu oraz bezinteresowności. Skąd bierze się cynizm i po czym dziś rozpoznać cynika?

Więcej…

 

Samoocena: niska, wysoka. Jak poprawić swoją samoocenę?

Wysoka samoocenaSamoocena to nasze zdanie o samych sobie, to nasza ocena tego, jacy jesteśmy i co o sobie myślimy. Jej poziom jest niezwykle istotnym czynnikiem w naszym życiu. Weryfikuje nasz pogląd na samych siebie, przyczynia się do osiągania sukcesów oraz wpływa na naszą aktywność lub bierność w działaniu.

Więcej…

   

Agorafobia - przyczyny, objawy, leczenie

AgorafobiaAgorafobia jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii, czyli zaburzeń lękowych. Obejmuje ona paniczny lęk, związany z przebywaniem w miejscach publicznych, na otwartej przestrzeni, w miejscach nam nieznanych. Osoba na nią cierpiąca może mieć ataki lęku panicznego. Skąd bierze się agorafobia, jak dokładnie się objawia oraz czy i jakiej terapii wymaga to zaburzenie?

Więcej…

 

Cechy charakteru czy osobowości?

Cechy charakteru a osobowośćCechy charakteru tworzą osobowość? Czy istnieje coś takiego jak cechy osobowości? Jak to jest z naszą osobowością, czym jest, czym jest charakter i jak rozróżnić te pojęcia i używać ich właściwie? Poniżej odpowiedzi na te pytania oraz proste ale ciekawe wyjaśnienie skąd biorą się cechy charakteru oraz opis cech pozytywnych i negatywnych.

Więcej…