Psychologia

Cechy charakteru czy osobowości?

Cechy charakteru a osobowośćCechy charakteru tworzą osobowość? Czy istnieje coś takiego jak cechy osobowości? Jak to jest z naszą osobowością, czym jest, czym jest charakter i jak rozróżnić te pojęcia i używać ich właściwie? Poniżej odpowiedzi na te pytania oraz proste ale ciekawe wyjaśnienie skąd biorą się cechy charakteru oraz opis cech pozytywnych i negatywnych.

Więcej…

 

Co to jest mitomania? Mitoman - objawy, zachowanie, leczenie

MitomanMitomania to więcej niż kłamstwo: to patologiczne wręcz mówienie nieprawdy, klasyfikowane jako zaburzenie psychiczne, a dokładniej zaburzenie osobowości. Mitoman to osoba, która nie tyle celowo mija się z prawdą, co robi to nieświadomie. Skąd bierze się mitomania, jak rozpoznać mitomana i zwykłego kłamcę oraz jak wygląda terapia mitomanii?

Więcej…

   

Czym jest masochizm? Masochizm psychiczny, emocjonalny, seksualny

MasochizmMasochizm jeszcze do niedawna kojarzył się jedynie z zaburzeniem seksualnym, dziś mówimy o nim również w kontekście zaburzeń osobowości. Mamy bowiem coraz częściej do czynienia z masochizmem psychicznym oraz emocjonalnym.

Więcej…

 

Mizoginizm - czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie mizoginizmu

MizoginizmMizoginizm jest ciekawym zaburzeniem, oznacza bowiem niechęć do… kobiet. Odczuwana jest zarówno przez mężczyzn, jak i inne panie, obejmuje zarówno unikanie kontaktów z kobietami, jak i przyjmowanie postawy biernej w ich obecności wśród przyczyn wymienia się traumy emocjonalne ale i błędy wychowawcze. Czy mizoginizm może być groźny i należy go leczyć?

Więcej…

   

Co robić w domu w czasie kwarantanny?

Ćwiczenia podczas kwarantannyPrzeżywamy teraz ciężki okres. Wychodzimy ze strefy komfortu, nawet nie z własnej woli. Zostajemy w domu, spędzamy mnóstwo czasu w samotności i czasami zaczyna nam się wydawać, że to już nigdy się nie skończy i nigdy nie odzyskamy życia, które mieliśmy, zanim poznaliśmy się z koronawirusem.

Więcej…

 

Przyjaźń - co to jest, rodzaje przyjaźni, cytaty

PrzyjaźńPrzyjaźń to największy skarb - zapewne wielu z nas może zgodzić się z tym stwierdzeniem, zwłaszcza osoby, które posiadają przyjaciela lub przyjaciółkę. Czym jest przyjaźń, jak się zaczyna, jak odróżnić prawdziwą przyjaźń od fałszywej, jakie są rodzaje przyjaźni? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Więcej…

   

"Mieć” czy "być?”: na drodze do konsumpcjonizmu

Mieć czy Być?Postawy "mieć" i "być" zostały sformułowane w pismach myślicieli różnych epok. Zagadnienie to było jednym z centralnych punktów sporów filozofii XVII i XVIII wieku o naturę ludzką. Tzw. filozoficzna koncepcja egoizmu opierała się na założeniu, że człowiek z natury jest egoistą i inny być nie może.

Więcej…

 

Czym są marzenia i o czym marzyć?

MarzeniaKażdy z nas ma jakieś marzenia, jedni bardziej prozaiczne, inni nieco wyszukane, a jeszcze inni wręcz nierealne. Nie da się jednak ukryć, że tworzenie marzeń - nawet tych niemożliwych do spełnienia - jest niezmiernie istotne w naszym życiu i nadaje mu sens. Jak tworzyć marzenia, o czym marzymy i jak wygląda życie bez marzeń? O tym w dalszej części artykułu.

Więcej…