Psychologia

Samoocena: niska, wysoka. Jak poprawić swoją samoocenę?

Wysoka samoocenaSamoocena to nasze zdanie o samych sobie, to nasza ocena tego, jacy jesteśmy i co o sobie myślimy. Jej poziom jest niezwykle istotnym czynnikiem w naszym życiu. Weryfikuje nasz pogląd na samych siebie, przyczynia się do osiągania sukcesów oraz wpływa na naszą aktywność lub bierność w działaniu.

Więcej…

 

Komunikacja międzyludzka. Aktywne słuchanie

KomunikacjaWzajemne relacje między ludźmi w dużej mierze opierają się na rozmowie. Komunikacja międzyludzka jest bowiem procesem, który stanowi nieodzowny aspekt społeczeństwa. Wynika to z naturalnej potrzeby mówienia i dzielenia się swoim emocjami. Komunikacja może występować na wielu płaszczyznach i wynikać z różnego rodzaju zależności i relacji międzyludzkich. Jednak jak tak naprawdę wyglądają nasze codzienne rozmowy i czy kiedykolwiek zastanawiamy się nad konsekwencjami okazywania niedostatecznej uwagi drugiemu człowiekowi?

Więcej…

   

Inteligencja emocjonalna według książki Golemana

Inteligencja emocjonalna"Ryby i dzieci głosu nie mają". To stare porzekadło, które często ma zamknąć usta dzieciom - stanowi bardzo zły przekaz. Komunikuje bowiem, że nie są pełnowartościowymi członkami rodziny. Komunikuje także, że ich zdanie oraz uczucia się nie liczą. Powinny natomiast czuć od urodzenia, że są ważne. Niestety, nie zawsze tak jest.

Więcej…

 

Pesymizm - przyczyny, objawy. Pesymista w rodzinie, związku, pracy

PesymizmPesymizm to postawa wobec świata, obejmująca negatywne nastawienie do siebie samego i innych, niechęć do angażowania się w nowe wyzwania oraz widzenie wszystkiego w ciemnych kolorach. Pesymista jest osobą zalęknioną, sfrustrowaną, o niskiej samoocenie oraz tendencji do tworzenia negatywnych scenariuszy. Skąd bierze się pesymizm, jak funkcjonuje pesymista i jak taka filozofia życiowa może wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie?

Więcej…

   

Cechy charakteru czy osobowości?

Cechy charakteru a osobowośćCechy charakteru tworzą osobowość? Czy istnieje coś takiego jak cechy osobowości? Jak to jest z naszą osobowością, czym jest, czym jest charakter i jak rozróżnić te pojęcia i używać ich właściwie? Poniżej odpowiedzi na te pytania oraz proste ale ciekawe wyjaśnienie skąd biorą się cechy charakteru oraz opis cech pozytywnych i negatywnych.

Więcej…

 

Jak żyć? - 20 porad jak być w życiu szczęśliwym

Jak żyć?Każdy z nas ma w życiu jakieś marzenia, chcemy coś osiągnąć, czegoś się dowiedzieć, kimś być. Wszystko sprowadza się jednak do jednego: do bycia szczęśliwym. Jak jednak osiągnąć ten stan? Czym jest szczęście? Jak żyć, aby być szczęśliwym?

Więcej…

   

DDA - kim są?

Dorosłe dziecko alkoholikaDDA (dorosłe dzieci alkoholików), idą przez życie w poczuciu krzywdy, odrzucenia, ogromnego żalu, wstydu, dorastają w przeczuciu bezwartościowości, gorszości od pozostałych, mają często nieuzasadnione kompleksy, zapadają na depresje, nie są zdolni do tworzenia związków, lub nie potrafią ich utrzymać, ich predyspozycje, ambicje są zdominowane przez przeszłość do której nieustannie wracają, nie potrafią się odnaleźć w społeczeństwie mimo, że są inteligentni, wykształceni, z pasją, życie w domu z alkoholikiem uczyniło spustoszenia, które ciężko zwalczyć.

Więcej…

 

Cel w życiu - czym jest, czy warto go mieć, jak odnaleźć swój cel?

Cel w życiuKażdy rodzi się po coś, ma w życiu jakieś pragnienia, o czymś marzy, czegoś dokonał i dokona… Po co żyjemy? Czy każdy ma cel w życiu? A jeśli nie, to jak znaleźć taki cel? Po co nam cel w życiu, dlaczego warto go mieć?

Więcej…