Jak pomóc dziecku znaleźć pasję?

Dziecko z pasjąPasja zajmuje ważne miejsca w życiu każdego z nas. To coś, co daje nam przyjemność ale i sprawia, że czujemy się ważni, potrzebni, wpływa to na naszą samoocenę, pewność siebie i jakość życia. Pasję możemy odnaleźć w każdym momencie naszego życia. Czy i jak można pomóc odnaleźć ją naszemu dziecku, aby robiło w życiu coś, co lubi i rozwijało się w wybranej sferze?

Pasje w naszym życiu

Małe dziecko nie potrafi skupić swojej uwagi na dłużej niż kilka minut i jest to zupełnie naturalne. Bawi się wieloma rzeczami i w krótkim czasie zmienia rodzaj aktywności. Maluch w wielu przedszkolnym, a tym bardziej szkolnym preferuje już jednak pewne aktywności, zabawy, interesuje go określona tematyka. To początki pasji, zainteresowań i tego, co nasze dziecko będzie robiło chętniej. Są one niezmiernie istotne w naszym życiu. Zainteresowania mogą nam pomóc:

  • zrelaksować się, odpocząć po trudnym dniu;
  • poprawić sobie nastrój i podnieść samoocenę;
  • odkryć to, co robimy dobrze, np. kolejny talent;
  • budować poczucie własnej wartości;
  • nauczyć się systematyczności, odpowiedzialności i wytrwałości w działaniu;
  • rozbudzać w sobie poczucie ambicji;
  • rozbudzać poczucie satysfakcji w życia.

    Jak pomóc dziecku znaleźć pasję? - porady dla rodziców

    Chcesz pomóc swojemu dziecku znaleźć pasję, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Poniżej 10 porad dla rodzica pociechy w każdym wieku.

    Dziecko z pasją

    Pokazuj to, co Ty lubisz robić: bądź wzorem
    Bądź wzorem dla swojego dziecka, pokaz mu to, czym Ty się interesujesz, nie staraj się na siłę "zarazić" go swoją pasją, ale pokaż, dlaczego ją tak cenisz. Opowiedz, co dobrego daje Tobie i w ogóle posiadanie pasji, że jest to dla nas przyjemne, rozwija nas, sprawia, że mamy lepszy nastrój, uczymy się czegoś nowego itp.

    Poznaj swoje dziecko i to, co lubi robić
    Jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku w odkryciu pasji, postaraj się je lepiej poznać i dowiedzieć się, co lubi robić. Może uwielbia układać klocki, rysować, tańczyć, bawić się lalkami Barbie, śpiewać itp.? Możecie zastanowić się wspólnie nad tym, co sprawia Twojemu dziecku radość, wypiszcie na kartce zabawy i czynności.

    Pomóż mu odkryć to, co robi dobrze
    Poza odnalezieniem rzeczy, które Twoje dziecko lubi robić, pomóż mu znaleźć to, w czym jest naprawdę dobre. Bardzo możliwe, że robi coś dobrze, ale nie jest pewne swoich możliwości. Upewnij je w tym i razem dołóżcie starań, aby rozwijać jego pasję.

    Pokazuj dziecku to, co nowe
    Dziecko powinno poznawać jak najwięcej nowych rzeczy, aby odnalazło to, co lubi i co robi dobrze. Pomóż mu w tym i pokazuj to, co nowe: zabieraj w nowe miejsca, proponuj nowe potrawy, rysujcie, wyklejajcie, malujcie, wyszywajcie, układajcie puzzle, klocki. Chodźcie razem na zakupy, do kina, teatru, na różne inne wydarzenia kulturalne, odwiedzajcie znajomych. Zapisz je na zajęcia dodatkowe z danego przedmiotu, jeśli wyrazi taką chęć. Bardzo możliwe, że takie działania pomogą Twojej pociesze znaleźć to, co naprawdę ją interesuje.

    Rozwijaj zainteresowania dziecka
    Jeśli Twoje dziecko ma - mniej lub bardziej sprecyzowane - pasje, dołóż starań, aby mogło je rozwijać. Zapisz dziecko na konkretne zajęcia dodatkowe, np. kurs tańca, warsztaty plastyczne, korepetycje, czytaj z nim książki, chodźcie w miejsca, które pozwolą mu rozwijać jego zainteresowania. Pytaj, czy to jest ciekawe, czy je to interesuje, co chciałoby zobaczyć, czego się dowiedzieć. Odpowiadaj na pytania, a jeśli nie znasz odpowiedzi, wspólnie jej poszukacie: rozbudzaj w nim naturalną ciekawość do świata i innych ludzi.

    Nie wymagaj, pomagaj
    Nie wymagaj od dziecka, aby zawsze było najlepsze, np. w grze w piłkę, gdy uprawia ją w ramach pasji. Pozwalaj dziecku realizować się, ale nie oczekuj zawsze rezultatów. Ty tez z pewnością masz hobby, które po prostu daje Ci przyjemność, prawda?

    Dostosowuj swoje oczekiwania do możliwości dziecka
    Czasami rodzice mają bardzo wygórowane, ambitne oczekiwania wobec swojego dziecka, chcą dla niego dobrze, ale nie pamiętają, że dziecko powinno samo o sobie decydować i wybierać zajęcia, które lubi i jakie jest w stanie wykonać. Nie rób z dziecka swojego lustrzanego odbicia, piękne w nim jest to, że jest wyjątkowe, ma swoje indywidualne cechy charakteru i zainteresowania.

    Nie narzucaj dziecku, jaką ma mieć pasję
    Pamiętaj, by nie narzucać dziecku, jakie ma mieć zainteresowania. Jeśli Twoje dziecko nie lubi zajęć ruchowych nie narzucaj mu jako pasji gry w piłkę czy tenisa. Wybierzcie takie zajęcia, które sprawią mu radość i pozwolą się realizować na miarę swoich możliwości i umiejętności.

    Nie oczekuj, że dziecko będzie miało jedną pasję
    Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie jednym tematem i chce go zgłębiać a po niedługim czasie interesuje je coś innego, nie oczekuj, że jedna pasja mu wystarczy. Zaznacz jednak, że dodatkowe koszty związane z hobby należy ustalić razem z innymi wydatkami domowego budżetu. Ucz dziecko wytrwałości i konsekwencji: jeśli interesowało się pływaniem i wykupiliście mu lekcje na basenie lub jazdą konną powiedz, aby dokończyło kurs, ale nie wymagaj, aby kontynuowało pasję, jeśli nie chce. Pokaz jednak, że należy ponieść konsekwencje swoich decyzji.

    Nie oczekuj od razu sukcesów, zachęcaj i doceniaj starania
    Wielu rodziców chce, aby ich dziecko realizowało się w swojej pasji, odnosiło na tym polu sukcesy. Zachęcaj dziecko do bycia ambitnym, ale nie rób nic na siłę. Jeśli realizowanie pasji po prostu sprawia mu radość: cieszcie się tym razem. Nie musi od razu wygrywać konkursów i zawodów, najważniejsze, aby czerpało przyjemność z tego, co robi.

    Odpowiednio wspierane i ukierunkowywane dziecięce pasje mogą się stać istotne dla przyszłości naszego dziecka, nie tylko zawodowej. Realizowanie własnych zainteresowań to dla naszych dzieci motywacja do działania oraz wsparcie dla rozwoju. Bądźmy, jako rodzice, dla nich wzorami do naśladowania, nauczycielami ale i przede wszystkim tymi, którzy w nich wierzą i cieszą się z każdego, najmniejszego nawet sukcesu.

    Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

    Komentarze