Oczekujcie narodzin synka? To wspaniale, przed Wami tyle ekscytujących momentów i ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór imienia dla Waszego synka. Jak dokonać wyboru tak, aby dziecko było szczęśliwe i dumne z tego, jakie imię nosi? Jak zdecydować się na jedno, skoro wybór jest tak szeroki?
Czym kierować się przy wyborze imienia dla chłopca?
Wybieracie imię dla syna i kompletnie nie wiecie, jak się do tego zabrać? Możecie wybrać imię z konkretnego powodu lub określonej grupy. Zazwyczaj rodzice decydują się na imię, które spełnia jeden lub więcej poniższych czynników, czyli jest to imię, które:
- jest obecnie modne, chętnie nadawane, nosi je wiele dzieci;
- jest imieniem klasycznym, prostym, nosi je wielu mężczyzn w każdym wieku;
- jest imieniem tradycyjnym, ale można je ładnie zdrobnić tak, aby pasowało do małego chłopca;
- nosi je ktoś z rodziny, np. tata czy dziadek;
- jest dla nas z jakiegoś względu ważne, coś dla nas oznacza, jest dla nas istotna jego symbolika;
- dobrze, miło się kojarzy;
- nosi je ważna dla nas osoba, np. ktoś ze znajomych lub ktoś znany;
Poniżej przykłady imion z każdej z grup, być może jest wśród nich to, które spodoba się Wam najbardziej.
Imiona popularne, modne i znane
Od wielu lat najpopularniejszym imieniem męskim jest imię Antoni. Nadawane jest chętnie chłopcom z uwagi na to, że jest imieniem tradycyjnym, ale jednocześnie ładnym do wymówienia i zdrobnienia. Imię Antoni jest pochodzenia łacińskiego. Na drugim miejscu plasuje się imię Jakub, czyli Kuba. To imię bardzo chętnie nadawane synom, jest popularne już od XIII wieku i jego popularność nie słabnie. Na znaczeniu za to zyskuje tradycyjne imię Ignacy. Przybywa małych Ignasiów i z pewnością za kilka lat w każdej klasie będzie kilku chłopców o tym imieniu. Coraz chętniej wracamy również do imienia Szymon, to imię pochodzenia hebrajskiego. Tego samego pochodzenia jest imię Natan, które również coraz chętniej zadaje się chłopcom.
Jeszcze 10 lat temu popularne były nieco inne imiona, chłopców nazywano Tymon, Kacper czy Nikodem. Są to imiona obecnie uznawane za nowoczesne, nosi je wielu nastolatków. Popularne były również proste, krótkie i dynamicznie brzmiące imiona, takie jak Leon (pochodzi z łaciny, oznacza mężczyznę silnego i odważnego jak lew: leo = lew) czy Igor (imię pochodzenia skandynawskiego, w wolnym tłumaczeniu oznacza obrońcę).
Imiona klasyczne, czyli zawsze na czasie
Poszukujecie klasycznego imienia, które będzie zawsze modne, będzie je można ładnie zdrobnić i będzie pasowało do syna w każdym wieku? W takim razie być może Wasz wybór padnie na piękne i proste imię Jan. Można je zdrobnić na wiele sposobów: mały chłopiec może być Jasiem lub Jankiem, imię to jest bardzo uniwersalne. Podobnie z imieniem Adam: również można je ciekawie zdrobnić, pasuje do małego chłopca, nastolatka i dorosłego mężczyzny. A może równie prosto: Piotr? Mały Piotruś, nieco większy Piotrek, dorosły Piotr. Popularnością zaczyna na nowo cieszyć się imię Marek, tak popularne jeszcze 30-40 lat temu. Podobnie z imieniem Tomasz: również "na topie" kilkadziesiąt lat temu, obecnie wraca do łask.
Około 15-20 lat temu bardzo popularnymi imionami były Maciej (mię pochodzenia hebrajskiego, oznaczające dar od Boga - symbolika imienia jest wyjątkowa z pewnością dla każdego rodzica) oraz Paweł (pochodzi z łaciny, oznacza mężczyznę drobnego), teraz zdarza się nam do nich wracać. Podobnie z imieniem Artur (imię pochodzenia celtyckiego, oznacza niedźwiedzia) i Łukasz: zaczynamy coraz chętniej nadawać je swoim synom. Do łask wraca również piękne i klasyczne imię Robert, noszone przez współczesnych 30-40-latków, obecnie coraz chętniej nadawane maluszkom.
Imiona znane, ale nieco zapomniane
Warto zastanowić się nad wyborem imienia, które było popularne kilkanaście lat temu i obecnie będzie imieniem rzadkim, ale przez to ciekawym wyborem dla naszego syna. Około 15-20 lat temu popularnymi imionami były imiona Wiktor (pochodzi z łaciny i oznacza zwycięzcę) oraz Mateusz (pochodzenia hebrajskiego, oznacza dar Boży, dosłownie dar Jahwe), obecnie również sięgamy po nie coraz częściej. Około 30 lat temu chętnie nadawano chłopcom imię Karol (oznacza mężnego mężczyznę) oraz Bartosz, teraz też można spotkać coraz więcej małych Karolków i Bartków. Podobnie z imieniem Michał, można je pięknie zdrobnić: mały Michaś to propozycja dla Waszego synka?
W ciągu ostatniego dziesięciolecia popularne było również imię Hubert, obecnie nieco rzadziej nadawane. Podobnie z imieniem Dominik (oznacza poświęconego Bogu) i Aleksander (oznacza obrońcę ludzi), nosi je wielu nastolatków i dzieci młodszych, może warto do nich wrócić? Ciekawym wyborem jest imię Kamil, popularne około 20 lat temu. Można pokusić się też o nazwanie syna Adrian, to imię rzadkie, z pewnością nie będzie wielu kolegów o tym samym imieniu.
Imiona tradycyjne, czyli powrót do przeszłości
Coraz chętniej nadajemy swoim synom imiona nie tyle klasyczne, co tradycyjne, które noszą nasi dziadkowie, ale które doskonale pasują również do małych chłopców. W niejednej piaskownicy można więc znaleźć małego Franka (imię Franciszek pochodzi z języka germańskiego i oznacza człowieka wolnego) czy Stasia (staropolskie imię Stanisław oznacza człowieka zdobywającego sławę). Coraz chętniej wracamy również do imienia Wojciech (imię słowiańskie, oznacza wojownika). Wraca do łask również imię Jerzy, popularne 40 lat temu i więcej. Podobnie z krótkim i dynamicznie brzmiącym imieniem Lech lub Leszek: nadawane dzisiejszym 30-40-latkom wraca i jest coraz bardziej popularne. Możemy postawić również na jeszcze bardziej tradycyjne imiona i nazwać swojego syna Kazimierz (małych Kazików przybywa!), Ryszard czy Władysław. Odważnym wyborem jest także zdecydowanie się na imię Stefan czy Józef.
Imiona rzadkie i nietypowe
Jeśli marzy się Wam wyjątkowe, rzadkie i nieco nietypowe imię dla Waszego syna, możecie nazwać go Bruno lub Brunon. Druga forma jest łacińską odmianą imienia Bruno, które jest pochodzenia germańskiego. To ciekawa opcja i z pewnością interesujący wybór dla małego Dżentelmena. Możecie zdecydować się na imiona krótkie, takie jak Emil czy Eryk (oznacza człowieka honorowego). Interesującym rozwiązaniem jest też nazwanie syna Kajetan. Można je ładnie zdrobnić: Kajtek. Nietypowym i dość rzadko nadawanym imieniem dla chłopców jest imię Kryspin. To imię pochodzenia łacińskiego.
Imiona zagraniczne dla wielbicieli tego, co oryginalne
A teraz coś dla wielbicieli imion zagranicznych i międzynarodowych. Możecie nazwać swoje dziecko imieniem zapożyczonym z innego kraju, prym w Polsce w tym względzie wiedzie imię Brajan lub Braian. Podobnie z imieniem Colin czy jego spolszczoną wersją Kolin. Wielbicielom krótkich imion z pewnością do gustu przypadnie imię Iwo ale i Maks. Imię funkcjonuje jako zdrobnienie od Maksymilian ale i jako imię samodzielne. Ciekawym wyborem będzie również imię Denis.
Nadal macie mętlik w głowie i nie wiecie, jak nazwać Waszego synka? Spokojnie, decyzję możecie podjąć nawet po jego narodzinach, ważne, aby mieć kilka typów imion, dyskutować z partnerem, wypowiadać dane imię, zdrabniać je. Być może okaże się, że po kolejnym badaniu USG, gdy zobaczycie na ekranie monitora swojego synka, imię nasunie się samo i od tej pory będziecie nazywać go po imieniu nawet wtedy, gdy będzie jeszcze z brzuchu przyszłej mamy. Możecie oczywiście poradzić się rodziny, ale pamiętajcie, że to Wy, rodzice, podejmujecie ostateczną decyzję i to przede wszystkim Wam imię ma się podobać!
Komentarze