Co zrobić, kiedy stłuczesz palec? Praktyczne porady i wskazówki

Stłuczony palecO stłuczenie palca nie jest trudno. To bardzo częsta kontuzja, której możesz ulec, nawet gdy wykonujesz proste czynności, ot podczas zakupów czy sprzątania. Wystarczy przypadkiem uderzyć dłonią w ścianę czy przytrzasnąć dłoń drzwiami, aby doszło do urazu. Zastanawiasz się, co robić w takiej sytuacji? Stłuczenie palca najczęściej nie wymaga interwencji lekarza. Zobacz, jak sobie możesz pomóc.

Upewnij się, że to stłuczenie palca, a nie inny uraz

Stłuczenie to nie jedyny uraz, którego można doświadczyć. Po uderzeniu palcem o ścianę czy ogrodzenie czy podczas upadku mogą się pojawić również inne, równie powszechne kontuzje. Dlatego w pierwszej kolejności warto wiedzieć, czym dokładnie jest stłuczenie i jakich objawów można się spodziewać.

  • Stłuczenie jest zamkniętym obrażeniem tkanek miękkich, do którego dochodzi np. na skutek uderzenia. W jego wyniku następuje uszkodzenie lub zgniecenie tych tkanek, co w efekcie prowadzi do powstania krwiaka w tym obrębie, a także do zasinienia[1].
  • Stłuczeniu nie towarzyszy naciągnięcie tkanek miękkich, np. więzadeł, torebki stawowej czy mięśni. Nie ma też mowy o przerwaniu ciągłości skóry. Jeśli do nich doszło, możesz mieć do czynienia z wybiciem palca (czyli ze zwichnięciem paliczków)[2]. To dużo poważniejszy uraz, który wymaga uzyskania wsparcia medycznego.
  • Stłuczenie odróżnisz wybicia czy złamania palca na podstawie objawów. Przy wybiciu czy złamaniu mowa najczęściej o odkształceniu uszkodzonego obszaru, a także o wrażeniu silnego zdrętwienia w okolicy i wyraźnych problemach z poruszaniem stawów[2]. Jeśli ma miejsce stłuczenie, te objawy mogą być słabsze. Pojawią się natomiast krwiak i siniak, a także obrzęk. Temu zjawisku może też towarzyszyć silny ból[1].

Jeżeli podejrzewasz, że doszło wyłącznie do "zbicia" palca, możesz samodzielnie opatrzyć uraz. Najlepiej zastosować sprawdzony schemat PRICE (odciążenie, odpoczynek, schładzanie, ucisk i uniesienie stawu)[3]. Oto jak postąpić.

Zastosuj zasady pierwszej pomocy i domowe sposoby przy stłuczonym palcu u ręki

Możesz sobie pomóc domowymi sposobami, gdy w grę wchodzi stłuczony palec - objawy da się często zniwelować, stawiając na wspomniane już leczenie zachowawcze[2]. Co będzie pomocne w takiej sytuacji? Jak leczyć stłuczenie?

  • Zacznij od zimnego okładu na spuchnięty palec, aby zmniejszyć opuchliznę. Najlepiej, jeśli uniesiesz dłoń powyżej poziomu serca. Kompres warto potrzymać przez ok. 10 minut i powtarzać ten zabieg co ok. 2-3 godziny.
  • Aby złagodzić dolegliwości w obszarze palca, możesz zastosować lek przeciwbólowy. Przy takim urazie możesz go podać miejscowo. Najczęściej stosowane są leki z grupy NLPZ, a spośród nich - diklofenak. Jego maksymalne stężenie przy aplikacji na miejsce urazu to 4%. Taką ilość zawiera np. Diky spray[4].
  • Zadbaj o odciążenie stawu, którego dotyczy uraz, i całego palca. W razie potrzeby pomyśl o unieruchomieniu palca przy pomocy miękkiego stabilizatora. Powstrzymaj się też przez kilka dni od wykonywania czynności, które mogłyby pogłębić problem i wywołać ból. Mogą to być np. prace manualne.
  • Koniecznie obserwuj zbity palec i sprawdzaj, czy obrzęk maleje, a ruchomość stawów w tym obszarze powraca do normy.

Co, jeśli domowe sposoby na stłuczenia nie działają?

Jeżeli pomimo zastosowania domowych sposobów na stłuczenia, palec jest spuchnięty, coraz bardziej boli, a poza tym pojawiają się np. drętwienie czy problemy z ruchem, warto udać się do lekarza. Może się okazać, że jest on jednak wybity lub złamany. Specjalista, aby to sprawdzić, przeprowadzi badanie fizykalne, a także zleci np. RTG palca. Następnie wskaże, jak leczyć zbity czy przytrzaśnięty palec, tak aby przywrócić go do pełnej sprawności.

Jeżeli uraz palca jest poważniejszy, najczęściej konieczne jest unieruchomienie przy pomocy ortezy, a nawet gipsu. Wcześniej może być też potrzebne nastawienie stawu. Dlatego jeśli uraz powoduje niepokojące objawy, które nie ustają po kilku dniach, należy bez zwłoki skonsultować się z lekarzem.

Przygotowane w ramach płatnej promocji marki Diky.

  1. Sułko J., Zamknięte obrażenia tkanek miękkich, Medycyna praktyczna, (dostęp online 24.08.2023 r). https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165546,zamkniete-obrazenia-tkanek-miekkich
  2. Sułko J. Zwichnięcie, Medycyna praktyczna dla pacjentów,(dostęp online 24.08.23 r.) https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165512,zwichniecie
  3. Wojtkowski J. i wsp., Urazy sportowe dzieci i młodzieży, W: Współczesne metody rehabilitacji dzieci i młodzieży, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, 2014, s. 91-108.
  4. Diky 4%, Wielka Baza ChPL, (dostęp online 4.09. 2023 r.) http://chpl.com.pl/#detail=8842428!7750

Komentarze