Rabaty kwiatowe - jak dobierać kolory kwiatów?

Jak dobierać kolory?Posiadając ogród pragniemy by był on przede wszystkim przytulny. Chcemy więc stworzyć z niego miejsce, gdzie z przyjemnością będziemy mogli oddać się relaksowi. Poza odpowiednim rozplanowaniem przestrzeni przydadzą się też odpowiednio zaaranżowane kolorystycznie rabaty kwiatowe.

Ich piękno oddziałuje na cały obszar dookoła. Wszystko zależy od tego, jaki zamierzamy osiągnąć efekt - stonowany, czy może na zasadzie kontrastów. Poniżej przedstawiamy porady, w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem.

Koło barw

Łączenie kolorów na kwiatowych rabatach najlepiej oprzeć na tzw. kole barw. Jak wiemy mamy trzy kolory podstawowe - żółty, czerwony, niebieski. Z ich połączenia możemy natomiast uzyskać barwy pochodne (zieleń, pomarańcz i fiolet). Ułożone w kształt koła tworzą one skale barw, którą możemy obserwować na tęczy.

Koło kolorów, koło barw

Dodatkowo kolory możemy podzielić na zimne i ciepłe. Odpowiednie zastosowanie i zestawienie barw może zadecydować o harmonii lub zaburzeniu ładu całego ogrodu. Podczas gdy zimne odcienie posiadają właściwość optycznego oddalenia, to żółcie, pomarańcze czerwienie dają efekt wprost przeciwny. Jeśli natomiast chcemy podkreślić charakter ogrodu powinniśmy zastosować kolory ciemniejsze. W przeciwnym razie subtelną lekkość dadzą nam jasne barwy.

Jeden kolor

Jeśli tym co zamierzamy osiągnąć jest spokój i harmonia z otoczeniem poleca się zastosowanie jednego koloru kwiatów na danej rabacie. By jednak rozwiązanie to nie było zwyczajnie nudne, dobrym pomysłem jest ogranie tematu pod względem odcieni danej barwy. Łącząc wiedzę z powyższego akapitu oraz np. jeden ze swoich ulubionych kolorów można stworzyć rabatę, na której będą występować dwa lub trzy odcienie fioletu. By jednak uniknąć nudy dobrze jest stworzyć taką kompozycje także z różnego rodzaju kwiatów. Zapewni nam to wyważoną różnorodność wizualną.

Kolory sąsiadujące

Kolejny sposób doboru barw opiera się na wcześniej wspomnianym kole barw. Dzielimy więc okrąg na sześć części i zgodnie z ruchem wskazówek zegara wpisujemy po kolei następujące kolory: niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony, fioletowy. Tak skonstruowany diagram poglądowy stanie się dużym ułatwieniem przy planowaniu rabaty. Wystarczy bowiem wziąć 2-3 kolory, które ze sobą sąsiadują i to z nich zbudować całą kompozycję. Jeśli więc zależy nam na mocnym akcencie w aranżacji ogrodu dobrze jest zastosować czerwień i pomarańcz, natomiast by zachować spokój i statyczny wygląd otoczenia dobrze jest połączyć zieleń, fiolet i kolor niebieski.

Mocny akcent kolorystyczny

Ludzie różnią się między sobą temperamentem. Są więc osoby, które stonowany wygląd nie satysfakcjonuje. Chcą oni wyraźnie pokazać charakter rabaty kwiatowej i umiejętnie zaburzyć harmonię otoczenia. Dla takich osób poleca się zastosowanie kolorów podstawowych. Można je łączyć parami lub skomponować rabatę z wszystkich trzech kolorów (żółtego, niebieskiego i czerwonego). Kontrast gwarantowany.

Innym sposobem na osiągnięcie kontrastu jest ułożenie kwiatów z dwóch kolorów, które są naprzeciw siebie w kole barw. Są to następujące pary:

  • zieleń z czerwienią,
  • żółty z fioletowym,
  • niebieski z pomarańczowym.

Łącząc je uzyskamy efekt wzmocnienia barw, co będzie miało taki skutek, że oba kolory będą wydawały się bardziej głębokie i intensywne.

Jeśli zależy nam na różnorodności, ale nie chcemy wprowadzać do rabaty zbyt dużej dawki kontrastu zaleca stosować się trójkolorowe koncepcje oparte na jednym z dwóch zestawów barw:

  • fioletowy, zielony, pomarańczowy,
  • niebieski, żółty, czerwony.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze

Mirka
Pięknie wyglądają takie ozdobne rabaty kwiatowe. Rośliny powinny być tak dobrane, aby o każdej porze roku w każdej części rabaty znajdowało się coś atrakcyjnego. Rabata może być także ozdobna w zimie, jeśli posadzimy także krzewy ozdobne zimą. W ten sposób mamy piękny ogród przez cały rok.
Monia17
Najlepiej przytulny ale i żeby cieszył oko, zachęcał do spędzania w nim czasu. Nawet mała przestrzeń może być przytulna i kolorowa. Warto też skorzystać z porady fachowca. Teraz przy tak dużym wyborze artykułów i roślin możemy stworzyć istne cudo. Wodospady, lustra i pergole wraz z zielenią będą naszym ulubionym zakątkiem