Peeling to bardzo ważny element w pielęgnacji naszej skóry. Regularne złuszczanie naskórka poprawia kondycję naszej skóry oraz pomaga nam zwalczyć delikatne niedoskonałości. Wykonując peeling nie tylko sprawiamy, że nasza skóra będzie gładsza, milsza w dotyku czy bardziej promienista, ale także pozbawiona zrogowaciałej warstwy naskórka (złuszczenie martwego naskórka, który nie wygląda estetycznie). Gdy dobrze wykonamy peeling twarzy lub ciała to kosmetyki, które zostaną później nałożone mają skuteczniejsze działanie, gdyż głębiej wnikają w nasza skórę.
Co to jest peeling i jakie są rodzaje?
Peeling to podstawowy zabieg kosmetyczny, który oddziałuje na warstwę rogową naskórka. Istnieją różne rodzaje peelingów m.in.:
- enzymatyczne;
- drobnoziarniste;
- gruboziarniste;
- chemiczne.
Większość z nich, czyli peelingi enzymatyczne, drobnoziarniste czy gruboziarniste można wykonać samodzielnie w domu. Natomiast peelingi chemiczne (peelingi kwasowe) wykonujemy tylko i wyłącznie w gabinecie kosmetycznym u wykwalifikowanej i uprawnionej do ich wykonania osoby.
Peelingi enzymatyczne do twarzy
Peeling enzymatyczny w sposób delikatny, ale skuteczny złuszcza zalegający martwy naskórek. Jest on delikatniejszy niż peelingi ziarniste, ale nie oznacza to, że mniej skuteczny. Wielu z nas zadaje sobie pytanie w jaki sposób działa taki peeling? Otóż w peelingach enzymatycznych jak sama nazwa wskazuje zawarte są enzymy, które rozpuszczają martwe komórki naskórka i ułatwiają jego usunięcie. Są to zazwyczaj enzymy owocowe lub ziołowe. Enzym po zetknięciu ze skórą staje się dopiero aktywny i rozpuszcza keratynę, czyli białko, z którego jest ona zbudowana.
Peeling enzymatyczny można stosować niezależnie jaki rodzaj cery posiadamy. Jednak jest to rodzaj peelingu głównie polecany do skór:
- wrażliwych;
- skłonnych do podrażnień;
- trądzikowych;
- ze skłonnością do pękania naczynek.
Peelingu enzymatycznego nie musimy wcierać w skórę, a co za tym idzie nie podrażniamy jej dodatkowo. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wmasować go na twarzy. Zazwyczaj kosmetyk ten występuje w formie maseczki lub gęstej pasty, którą po prostu nakładamy na naszą twarz, a po upływie wyznaczonego czasu zmywamy. Przed przystąpieniem do zbiegu należy starannie oczyścić skórę (wykonujemy dokładny demakijaż. Następnie przemywamy twarz tonikiem i nakładamy na osuszoną skórę kosmetyk. Pozostawiamy go na twarzy przez około 5-15 minut lub tyle ile zalecił producent. Po upływie wyznaczonego czasu zmywamy go letnią wodą. Najlepiej wykonywać peeling podczas kąpieli, gdyż parująca woda sprawi, że nie będzie tak szybko zasychał. Dodatkowo ciepło rozszerza pory w skórze, dzięki czemu będzie miał głębsze i skuteczniejsze działanie. Osoby, które mają bardzo wrażliwą cerę mogą zrezygnować z dłuższego trzymania go na skórze. Wystarczy po nałożeniu przemasować go przez około 3 minuty, a następnie zmyć wodą. Gdyby po nałożeniu peelingu na skórze pojawiło się uczucie:
- pieczenia,
- swędzenia,
- szczypania lub jakiekolwiek inne podrażnienie
należy niezwłocznie zmyć peeling. Są to typowe objawy uczulenia lub nadwrażliwości na dany składnik preparatu.
Peeling enzymatyczny można zakupić w sklepach z kosmetykami lub w warunkach domowych zrobić samemu. Przykładowy przepis na taki peeling:
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej;
- 1 łyżeczka miodu;
- ½ łyżeczki soku z cytryny.
Po dokładnym wymieszaniu składników nakładamy powstałą substancje na twarz na około 3- 5 minut. Następnie zmywamy letnią wodą. Jeżeli kupujemy gotowy produkt należy dobrać go odpowiednio do potrzeb naszej skóry. Dla bardziej zaawansowanych istnieje możliwość zakupu pół produktów i połączenie ich w odpowiedniej proporcji samemu. Wtedy sami decydujemy jaki będzie skład naszego peelingu.
Peelingi drobnoziarniste
Peelingi drobnoziarniste jak sama nazwa wskazuje zawierają w swoim składzie drobne drobinki. Odpowiadają one za ścieranie zrogowaciałych warstw naskórka. Te drobinki są bardzo maleńkie i posiadają delikatne owalne kształty, dzięki czemu nie podrażniają bardzo delikatnej skóry twarzy. Często są to delikatne polietylenowe kuleczki lub produkty naturalne np. bardzo drobno (konsystencja proszku) zmielone łupiny orzecha czy pestki moreli. Jednak jest to peeling, który w porównaniu z peelingiem enzymatycznym nie nadaje się do każdego typu skóry. Jest on odpowiednim preparatem do złuszczania dla skór tłustych, mieszanych oraz normalnych. Osoby z bardzo delikatną, wrażliwą, naczyniową lub trądzikową cerą nie powinny go stosować. Mógłby on dodatkowo podrażnić skórę, a w przypadku cery trądzikowej roznieść aktywne stany zapalne. Preparat nakładamy na wilgotną skórę, delikatnie masujemy, a następnie spłukujemy letnią wodą.
Peelingi gruboziarniste
Są to peelingi, które w swoim składzie zawierają większe drobinki ścierające. Służą do złuszczania martwego naskórka w całego ciała oprócz twarzy. Skóra twarzy jest bardzo wrażliwa i mogłoby wystąpić podrażnienie lub nawet poranienie naskórka przez drobinki ścierające. Te drobinki nie mają już takich delikatnych, opływowych kształtów jak w peelingu drobnoziarnistym. Taki peeling idealnie sprawdza się do stóp oraz dłoni, gdyż nasz naskórek jest w tych miejscach grubszy, odporniejszy i bardzo szybko rogowacieje. Jednak nawet u osób ze skórą wrażliwą na ciele po tym peelingu mogą pojawić się delikatne podrażnienia. Ścierające drobinki mają pochodzenie syntetyczne lub naturalne. Peeling nanosimy na wilgotną skórę i delikatnie masujemy. Uważamy, aby nie robić tego mocno (z dużym naciskiem!) bo mogą wystąpić podrażnienia.
Peelingi chemiczne (kwasowe)
Jest to rodzaj peelingów, które nie należy wykonywać samemu tylko w gabinecie kosmetycznym. Są to peelingi, które różnią się miedzy sobą budową chemiczną cząsteczki orz intensywnością działania. Peelingi kwasowe zastosowane na skórę twarzy lub inne partie ciała wykazują takie działania jak:
- usuwają zrogowaciały naskórek, a tym samym stymulują skórę do odnowy;
- poprawiają jej strukturę, koloryt, elastyczność i nawilżenie;
- niektóre działają na przebarwienia oraz pomagają zredukować blizny po trądziku;
- rozpulchniają naskórek, odblokowują pory oraz usuwają zalegające zanieczyszczenia;
- działają antybakteryjnie, hamują powstawanie nowych zmian zapalnych oraz wyciszają już istniejące;
- jest to dobry sposób na przygotowanie skóry pod inne zabiegi kosmetyczne.
Kwasy zawarte w tych peelingach mają pochodzenie naturalne. Zazwyczaj występują w roślinach, owocach czy nabiale. Peelingi kwasowe odpowiednio dobrane będą idealnym rozwiązaniem dla każdego typu cery (nawet najbardziej problematycznej). Występują one w różnym stężeniu, które dobierane jest dla każdego indywidualnie przez kosmetyczkę. Podczas jednego zabiegu kosmetycznego można nałożyć kilka kwasów, które będą działać na różne niedoskonałości naszej skóry. Co to tak właściwie znaczy? Jeżeli mamy skórę suchą, pozbawioną blasku i trądzikową to możemy nałożyć kwas azalianowy, kwas z witaminą C raz kwas laktobionowy. Oczywiście muszą zostać dobrane również stężenia tych kwasów. Przy pierwszym zabiegu kwasami jeżeli kosmetyczka nie zna skóry klientki i jej reakcji najbezpieczniej nałożyć nie więcej niż 3-4 kwasy o delikatniejszym działaniu.
O czym musimy pamiętać przy kuracji kwasami?
- Zawsze zaczynamy kurację od niższych stężeń i nie szalejemy z dużą ilością kwasów, żeby zobaczyć reakcję skóry oraz nie obciążyć ją zbytnio za pierwszym razem;
- Dokładnie wypełniamy kartę pacjenta gdzie są bardzo istotne pytania na podstawie, których może okazać się, że nie można wykonać peelingu kwasowego;
- Podczas zabiegu o naszych odczuciach (swędzeniu czy pieczeniu) mówimy osobie, która go wykonuje.
Przeciwwskazania do peelingu kwasowego
- Alergia na którykolwiek składnik preparatu;
- Skóra podrażniona czy uszkodzona (przerwana ciągłość naskórka, nadżerki);
- Skłonność do powstawania bliznowców;
- Ciąża oraz karmienie piersią;
- Choroby autoimmunologiczne;
- Aktywna opryszczka;
- Stan po zabiegu chirurgicznym w okolicach wykonywania zabiegu (ok. 2-3 miesiące);
- Kuracja antybiotykowa;
- Po kuracji doustnej pochodnymi witaminy A musi minąć 6 miesięcy;
- Choroba nowotworowa;
- Niedawna duża ekspozycja na słońce lub wizyta w solarium.
Peelingi kwasowe odpowiednio dobrane poprawiają kondycję naszej skóry oraz eliminują niedoskonałości z jakim się zmagamy. Musimy jednak pamiętać, że tak jak każdy zabieg nie nadaje się dla każdego. Dokładnie należy wykluczyć przeciwwskazania i sumiennie uzupełnić kartę pacjenta. Nigdy nie wykonujmy peelingów chemicznych na własną rękę preparatami niewiadomego pochodzenia zakupionymi w internecie. To kosmetolog po ocenieniu kondycji i problemów skórnych dobiera odpowiedni kwas oraz jego stężenie, aby peeling który nam wykona był całkowicie dla nas bezpieczny oraz przyniósł pożądane przez nas efekty.
Komentarze