Jak żyć? - 20 porad jak być w życiu szczęśliwym

Jak żyć?Każdy z nas ma w życiu jakieś marzenia, chcemy coś osiągnąć, czegoś się dowiedzieć, kimś być. Wszystko sprowadza się jednak do jednego: do bycia szczęśliwym. Jak jednak osiągnąć ten stan? Czym jest szczęście? Jak żyć, aby być szczęśliwym?

Niełatwo zdefiniować szczęście. Wiele osób uważa nawet, że jest o niemożliwe. Ciekawych słów dla opisania tego stanu użyła Beata Pawlikowska. Według niej "Szczęście bierze się z tego, co człowiek ma w duszy. A nie z tego, co musi zdobyć albo zrobić. (…) Bo szczęście nie leży TAM, tylko jest TUTAJ. W tobie".

Jak żyć, by być szczęśliwym?

Jeśli więc tak będziemy rozumieć poczucie szczęścia, to jego źródło znajduje się w nas samych. Jak żyć, aby je odnaleźć? Poniżej 20 ciekawych porad, które warto wcielić w życie już dziś.

1. Miej cele i marzenia do zrealizowania

Każdy z nas powinien mieć cele w życiu i marzenia, jakie chce realizować. Ty równie postaw sobie cele i nie bój się marzyć. Zarówno cele, jak i pragnienia nadają życiu sens, sprawiają, że mamy motywację do działania i chce się nam angażować w różne działania. Celów możesz mieć wiele, tak samo, jak i marzeń. Spełnienie każdego z nich powinno być Twoim osobistym sukcesem.

2. Żyj w zgodzie ze sobą

Po celach i marzeniach przychodzi czas na sprecyzowanie swoich wartości i zasad, jakimi kierujemy się w życiu. Aby żyć szczęśliwie, należy żyć w zgodzie ze sobą. Jeśli wyznajesz pewne wartości, masz zasady, którymi się kierujesz: ciesz się tym i żyj tak, jak chcesz i lubisz. Nie wstydź się reakcji innych, choć niektórzy mogą odnosić się do tego ironicznie, po pewnym czasie będą Cię podziwiać za to, że żyjesz zgodnie ze swoimi przekonaniami.

3. Uporządkuj swoje życie

Zrób porządki w swoim życiu, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i fizycznej: pozbądź się tego, czego nie potrzebujesz, posegreguj ubrania, bibeloty, zabawki dzieci. Ustalcie, co zrobicie z tym, czego nie potrzebujcie, co nadaje się do sprzedania, oddania, a co można już tylko wyrzucić. Takie porządki pozwolą Tobie i Twojej rodzinie zaprowadzić ład w Waszym życiu, róbcie je regularnie, nie tylko wiosną!

4. Uśmiechaj się codziennie

Prosta, ale jakże skuteczna rada: uśmiechaj się codziennie, jeśli nie do kogoś, to przynajmniej do siebie w lustrze. Już sam gest uśmiechu uwalnia endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Jeśli nic Ci nie wychodzi, masz zły nastrój… uśmiechaj się na przekór temu i przywołuj do siebie dobrą energię.

Jak żyć szczęśliwie?

5. Naucz się przeżywać porażki

Życie każdego z nas to pasmo sukcesów i porażek. Tych drugich, choć zwykle niechcianych, nie da się uniknąć - ale czy naprawdę tego chcemy? Porażki uczą, pokazują, co zrobiliśmy źle i co należy zrobić inaczej. To cenne doświadczenia, których nie należy się pozbawiać. Gdy poniesiesz porażkę, wyciągnij z niej cenną lekcję, wnioski, wskazówki, które przydadzą Ci się w przyszłości.

6. Ciesz się z drobnych rzeczy

Kolejną radę na pewno każdy z nas słyszał już nie raz: ciesz się z drobnych rzeczy, pozornie nieznaczących drobnostek, gestów czy słów, które mają wielką moc. Ktoś się do Ciebie uśmiechnął? Powiedział miłe słowo? Dostałaś/eś prezent bez okazji? To Twoje wyjątkowe powody do radości, warto je celebrować.

7. Doceniaj to, co masz

Każdy z nas pragnie mieć więcej: pieniędzy, znajomych, planów, osiągnięć… Warto jednak przystanąć i zastanowić się, czy to, co posiadamy nie wystarczy nam poczuć się szczęśliwym? Nie znaczy to oczywiście, że masz osiąść na laurach, ale w drodze do spełniania swoich marzeń pamiętaj, że to, co masz, to już naprawdę wiele.

8. Pamiętaj o swoich bliskich

Bliskie Ci osoby, Twoje dzieci, mąż/żona, rodzice, rodzeństwo, przyjaciele… to Twoja broń w walce z każdy przeciwnikiem. Ich miłość, przyjaźń i wsparcie są nieocenione i pozwalają radzić sobie z tym, co niesie życie. Pamiętaj o bliskich Ci osobach, spotykaj się z nimi, kontaktuj i pokazuj, że ich kochasz.

9. Każdego dnia zrób coś dobrego dla innych

Niech każdy dzień przyniesie coś dobrego dla innych, co dasz im od siebie: zrób schorowanej sąsiadce zakupy, wyprowadź psa chorej koleżanki, pójdź z mamą na spacer, pomóż koleżance z ważnym projektem. Dobre uczynki nie tylko wracają ale i dają niesamowitą radość i siłę.

10. Stale ucz się czegoś nowego

Nie musisz od razu zapisywać się na kurs ani studia podyplomowe, ale dbaj o to, aby stale uczyć się czegoś nowego: odtwarzaj lekcje języka obcego w formie ebooków, studiuj przepisy kulinarne w sieci i książkach, dużo czytaj, rozmawiaj z ludźmi: oni także mogą być Twoim źródłem inspiracji. Wiedze nabywamy różnorodnymi kanałami, wykorzystuj je na co dzień jak najwięcej.

11. Naucz się wybaczać (sobie również!)

Kolejna rzecz do nauczenia, a mianowicie: wybaczanie. Naucz się wybaczać innym, nie chowaj urazy. Naucz się wybaczać także sobie, wybaczaj popełnione błędy i staraj się kolejnym razem siebie nie zawieść.

Jak żyć? - wybaczanie

12. Dbaj o siebie i swoje zdrowie

Jeśli pragniesz odnaleźć poczucie szczęścia, zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. To kolejny krok, który Cię do tego stanu przybliży. Zadbaj o zdrową dietę, ogranicz używki, wysypiaj się i poświęcaj czas na aktywność fizyczną. Spędzaj mniej czasu przed ekranem komputera czy telefonu na rzecz radosnych chwil z bliskimi, podróżuj, rób coś interesującego, czytaj, słuchaj muzyki, rozwijaj się.

13. Poświęcaj czas na swoje hobby

Każdy z nas ma coś, co lubi robić i co wychodzi mu najlepiej, dając przy tym ogromną radość. To nasze hobby, nasza pasja. Jeśli jeszcze ich nie masz, znajdź swoje zainteresowania, coś, co robisz dobrze i co sprawia, że czujesz się szczęśliwa/y.

14. Nie zamartwiaj się

Martwisz się czymś, na co nie masz wpływu? Dlaczego? Co pomoże Twoje martwienie się - popsuty nastrój i zmarnowany czas? Poświęć go lepiej na działanie, na coś, co pozwoli Ci zapomnieć o nieuchronnym lub jednak zmieni negatywny bieg wydarzeń.

15. Naucz się radzić sobie ze stresem

Porada związana z poprzednią. Stres towarzyszy nam każdego dnia, stresujemy się w pracy, w domu, w szkole, na egzaminie, randce. Ważne, by wiedzieć kiedy i dlaczego stres się pojawia oraz nauczyć się radzić sobie z tymi negatywnymi emocjami. Możesz zapisać się na szkolenie (również w wersji online), zapoznać się z zasadami medytacji, relaksacji i wizualizacji. Znajdź również swoje sposoby na radzenie sobie ze stresem, np. spacer, rozmowa z kimś bliskim, słuchanie muzyki itp.

16. Zawsze miej plan B

Nie zawsze wszystko udaje się nam za pierwszym razem. Przygotuj się na takie sytuacje i staraj się zawsze mieć w zanadrzu tak zwany plan B, czyli to, co zrobisz, gdy Twoje zamierzenia się nie powiodą. Bądź kreatywna/y, a już samo posiadanie planu awaryjnego sprawi, że poczujesz się pewniej i będziesz działać odważniej.

17. Walcz ze swoimi wadami

Każdy z nas ma wady i jest to zupełnie naturalne. Ważne jednak, aby chcieć i potrafić z nimi walczyć, próbować zmienić się na lepsze. Wypisz na kartce swoje zalety i wady. Te pierwsze niech stanowią Twoje zasoby, siłę, która pozwoli Ci przeciwstawić się trudnościom. Z kolei wady pozwolą Ci stale nad sobą pracować, robić wszystko, aby być lepszą/ym.

18. Czasami łam swoje zasady

Na pewno masz swoje zasady i wartości, jakimi kierujesz się w życiu. Każdy z nas ma swoje zasady i należy żyć zgodnie z nimi, aby - jak wspomniano wcześniej - pozostawać w zgodzie ze sobą. Czasami jednak odważ się złamać którąś ze swoich zasad, np. jeśli nie organizujesz w domu imprez, zaproś przyjaciół na domówkę. Jeśli z kolei zawsze robisz obiad na kilka dni, zrób sobie wolne i wyjdźcie do restauracji. Nigdy nie wyjeżdżasz za granicę? Zaplanuj najbliższy urlop poza Polską. Taka odrobina szaleństwa sprawi, że możesz odkryć coś, co nada Twojemu życiu sens.

19. Ryzykuj i otwieraj się na to, co nowe

Jasne jest, że czujemy się bezpiecznie i dobrze w znanym sobie środowisku, a to, co nowe napawa nas z jednej strony ciekawością, ale z drugiej strachem. Staraj się, aby w Twoim przypadku zwyciężała ciekawość, ryzykuj i otwieraj się na to, co nowe. Próbuj nowych rzeczy, wykazuj zainteresowanie ludźmi i światem. Bycie człowiekiem aktywnym i pełnym energii sprawi, że będziesz czerpać z życia więcej radości.

20. Pokochaj to, co robisz i rób to, co kochasz

Mawia się, że ten, kto kocha swoją pracę, nie przepracuje w życiu ani jednego dnia. Chcesz spróbować? Pokochaj więc to, co robisz, a jeśli to niemożliwe zastanów się, czy możesz robić to, co kochasz i na tym zarabiać. Pozwoli Ci to czerpać z życia radość i satysfakcję, jak bowiem powiedział Albert Einstein: "Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko".

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze