Ekstrawertyk - jak sobie radzi w domu, szkole i pracy?

Ektrawertyk - kobietaEkstrawersja to cecha osobowości, charakteryzująca osoby, które swoją aktywność kierują do otoczenia, są otwarte, pogodne, towarzyskie, lubią być wśród innych. Ekstrawertycy są głośni, szybko mówią i interesują się wieloma rzeczami naraz.

Kilka słów o ekstrawersji

Za "ojca" pojęcia ekstrawersji uważa się Carla Junga, znanego psychologa i psychiatrę. Pojęcia tego używał również Hans Eysenck, twórca teorii trójczynnikowej. Owymi czynnikami były: neurotyczność, psychotyzm i właśnie ekstrawersja. Neurotyzm określał jako niezrównoważenie emocjonalne o nerwicowym charakterze, cechujące osoby lękliwe, mało odporne na stres. Jego przeciwieństwem jest stan równowagi, stabilności emocjonalnej.

Psychotyzm z kolei rozumiany był jako cecha osób drażliwych, wybuchowych, mającymi trudności z przestrzeganiem norm społecznych. Wysoki poziom psychotyczności cechuje osoby z zaburzeniami psychicznymi, z tym schizofrenią. Ekstrawersja przez Eysencka rozumiana była jako zwracanie się ku otoczeniu, otwartość i aktywność w działaniu. Jej przeciwieństwem jest introwersja. Według badacza zarówno neurotyzm, jak i ekstrawersja są pojęciami uniwersalnymi, co oznacza, że pewien poziom tych cech posiada każdy z nas, tylko z odmiennym stopniu.

Wady i zalety ekstrawertyka

Bycie ekstrawertykiem ma swoje zalety i wady. Do mocnych stron takich osób należy przede wszystkim aktywność i chęć do robienia różnych, w tym nowych rzeczy. Ekstrawertyk jest odważny, otwarty, optymistycznie patrzy na świat. Energię daje mu towarzystwo innych, jest tolerancyjny. Niestety, ekstrawertycy mają kiepską pamięć długotrwałą, informacje zapamiętują na krótko. Mają co prawda wiele zainteresowań ale są to hobby powierzchowne, trudno im znaleźć pasję na dłużej, której poświęcą się dogłębniej. Ekstrawertycy łatwiej się denerwują, bywają wybuchowi, drażliwi, zdenerwowani: mogą być agresywni bardziej niż introwertycy. Intensywniej przeżywają emocje, w tym emocje negatywne. W nerwach mogą słabiej je kontrolować.

Ekstrawertyk w szkole

Jak uczyć dziecko, które przejawia cechy ekstrawertyka? Z pewnością należy dostosować metody edukacyjne do jego preferencji, aby przyswajanie wiedzy przychodziło mu z łatwością. Uczeń taki źle się czuje w ławce, trzeba więc organizować lekcje tak, aby miały na nich miejsce ciekawe eksperymenty czy dawać możliwość robienia projektów (koniecznie w grupach!). ekstrawertycy lubią być chwaleni, należy więc doceniać ich sukcesy w celu motywowania do dalszego wysiłku. Ekstrawertycy osiągają doskonałe wyniki w nauce w szkole podstawowej, później mogą miewać problemy, np. z nauką matematyki, gdzie wymagane jest skupienie i przyswajanie wzorów.

Ekstrawertyk w pracy

Jak wykorzystać cechy ekstrawertyka w pracy, by działał efektywnie i zajęcie dawało mu satysfakcję? Ekstrawertycy najlepiej czują się w zawodach, wymagających kontaktu z drugim człowiekiem. Mogą przewodzić grupą, są więc doskonałymi kierownikami i menadżerami ale źle pracują sami, wola angażować cały zespół w pracę nad danym projektem. Ekstrawertycy sprawdzają się zawodach, wymagających ciągłej aktywności, np. w pracy w agencji reklamowej, w mediach, w dużych firmach. Świetnie znoszą częste delegacje i inne wyjazdy służbowe, poszukują zmian i nowych doznań. Są doskonałymi mówcami, warto wiec wykorzystywać ich zalety w pracy nauczyciela, wykładowcy czy rzecznika prasowego. Chętnie bowiem występują publicznie. Ekstrawertycy świetnie motywują innych do pracy, potrafiąc tchnąć ducha w zespół i pracować efektywnie nawet w stresie.

Czy jesteś ekstrawertykiem? - Test

Poniższy test pozwoli Ci ocenić, czy masz cechy ekstrawertyka. Odpowiadaj TAK lub NIE.

  1. Czas wolny spędzam zwykle z innymi ludźmi.
  2. Pytam innych ludzi o radę, gdy mam jakiś problem.
  3. Wolę pracować w zespole niż samodzielnie.
  4. Chętnie poznaję nowe osoby.
  5. Decyzje podejmuję szybko.
  6. Nie przejmuje się porażkami i działam dalej, ucząc się na błędach.
  7. Lubię rywalizację, napędza mnie do działania!
  8. Lubię być w centrum uwagi.
  9. Chętnie występuję publicznie.
  10. Źle się czuję na dłuższym urlopie, gdy tylko odpoczywam.
  11. Szybko się nudzę i wciąż szukam sobie nowych zajęć.
  12. Jestem lepszym mówcą niż słuchaczem.
  13. Informacje zapamiętuję raczej na krótko.
  14. Interesuje się wieloma rzeczami.
  15. Lubię działać, jestem aktywny.

Im więcej odpowiedzi twierdzących, tym więcej cech typowego ekstrawertyka posiadasz. Jeśli przeważają odpowiedzi NIE, posiadasz więcej cech introwertyka, jednostki spokojnej, zamkniętej w sobie, ceniącej własne towarzystwo ponad towarzystwo innych.

Ciekawostki na temat ekstrawertyka

Na temat ekstrawersji i introwersji przeprowadzono wiele badań praktycznych, których wyniki są niezwykle interesujące.

  • Ekstrawertycy są mniej wrażliwi na bodźce zmysłowe niż introwertycy.
  • Ekstrawertycy prowadzą bardziej aktywne życie seksualne i wolą opowiadać kawały o tym zabarwieniu. Introwertycy preferują dowcipy bardziej intelektualne.
  • Ekstrawertycy piją więcej alkoholu niż introwertycy.
  • Ekstrawertyk jest mniej wrażliwy na ból.

Ekstrawersja interesowała i interesuje badaczy. Możemy więc przypuszczać, że stale dowiadywać się będziemy na jej temat nowych rzeczy, co pozwoli nam lepiej poznać siebie i swoje możliwości.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze