Konsekwencje usunięcia macicy (histerektomii)

Zabieg usunięcia macicyUsunięcie macicy (histerektomia) nie zawsze oznacza dla kobiety pogorszenie satysfakcji ze współżycia seksualnego. Zazwyczaj to czynniki psychiczne, łechtaczka oraz zakończenia nerwowe w pochwie odpowiadają za jakość pożycia. Jeśli operacji towarzyszy wycięcie jajników oraz jajowodów i nastąpiła utrata ochoty na seks, stosuje się skuteczną hormonalną terapię zastępczą.

Najczęstsza przyczyna histerektomii to mięśniaki. Gdy są one złośliwe, operacja jest jedną z metod leczenia. Guzy mogą być bardzo duże, są więc najczęściej usuwane są przez lekarza przez powłoki brzuszne.

Z czym wiąże się usunięcie macicy

Usunięcie macicy może być jedynie częściowe - chirurgicznie wycinany jest wówczas jedynie jej trzon, a szyjka pozostaje nienaruszona. W przypadku np. nowotworu szyjki macicy przeprowadza się radykalną operację usunięcia całego organu, górnej części pochwy, okolicznych węzłów chłonnych oraz sąsiednich tkanek.

Histerektomia może również być połączona z zabiegiem wycięcia jajników oraz jajowodów. Skutkuje to wcześniejszą menopauzą, spadkiem poziomu żeńskich i męskich hormonów płciowych, mniejszymi libido oraz potrzebą aktywności seksualnej. Stosuje się wówczas hormonalną terapię zastępczą.

Z operacją wycięcia macicy mogą wiązać się zmiana kobiecej sylwetki, obniżona sprawność fizyczna, niechęć do stosunków seksualnych oraz drętwienie w nogach lub nerwobóle. Powoduje to zazwyczaj spadek poczucia własnej atrakcyjności, gorsze samopoczucie, a nawet depresję.

Jeśli usunięcie macicy nastąpiło przez pochwę, nie wolno współżyć przez półtora miesiąca. Nawet już po zagojeniu się ran kobieta może początkowo odczuwać dyskomfort bądź ból.

Skutki usunięcia macicy a życie seksualne

Macica jest organem odpowiedzialnym za unerwienie części organizmu. W wyniku histerektomii w trakcie przeżywania orgazmu u kobiet nie będą występować charakterystyczne skurcze. Za odczuwanie bodźców seksualnych u większości z nich odpowiadają natomiast przede wszystkim czynniki psychiczne. Zdecydowanie więcej zakończeń nerwowych niż w macicy znajduje się w łechtaczce oraz w pochwie.

Skutkiem histerektomii może być suchość pochwy w trakcie stosunku. Należy za każdym razem używać lubrykantów (skutecznie nawilżają śluzówkę) i nie powinno to już być problemem.

W wielu przypadkach usunięcie macicy poprawia jakość życia seksualnego. Przeprowadzenie operacji usuwa takie przykre dolegliwości, jak bóle podbrzusza lub obfite krwawienia w trakcie współżycia.

Jakie konsekwencje zdrowotne może mieć dla kobiety usunięcie macicy?

Po histerektomii brak błony śluzowej w trzonie macicy, co powoduje natychmiastowe zaprzestanie miesiączkowania.

Najczęstsze powikłania zdrowotne w wyniku operacji usunięcia macicy:

  • obfite krwawienie z dróg rodnych,
  • złe gojenie rany,
  • zapalenie płuc,
  • wypadanie pochwy,
  • krwiaki w powłokach skóry,
  • niedrożność jelit,
  • uszkodzenie jelita,
  • uszkodzenie moczowodu bądź pęcherza moczowego,
  • kałowe zapalenie otrzewnej,
  • przetoka pooperacyjna - zaburzone połączenie pochwy z pęcherzem moczowym.

Źródło: www.medme.pl.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze