Wnętrza klasyczne a nowoczesne. Jak połączyć styl klasyczny z nowoczesnym?

Nowoczesna klasyka we wnętrzuKlasyczne wnętrza mimo wszechobecnego pędu za nowoczesnością, wygodą i maksymalną funkcjonalnością niezmiennie od lat pozostają na topie. W czym tkwi sekret tej wieloletniej popularności, która zachwyca i zdobywa coraz to większe grono zwolenników również wśród ludzi młodych?

Wnętrza klasyczne

Tak duże i wciąż rosnące zainteresowanie stylem klasycznym wynika z urokliwych dodatków, spokojnych, ciepłych barw na ścianach i subtelnych ozdób których jak na lekarstwo w nowoczesnym designie. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że domy urządzone w stylu klasycznym mają duszę, nie są zimne i anonimowe, każde wnętrze oprócz typowych dla tego stylu subtelnie zdobionych mebli z frezowanymi frontami i delikatnych lecz jakże pięknych uchwytów, posiada ciepły dywan tuż przy wygodnej, lekko bufiastej sofie czy kanapie świadczący nie tylko o dobrym guście gospodarzy, ale też trosce o osoby na niej zasiadające.

Mimo, że styl klasyczny ustępuje nowoczesnemu pod względem funkcjonalności, to właśnie w klasycznych wnętrzach daje się zauważyć, że są tworzone z myślą o domownikach i osobach odwiedzających ten dom. Przepiękne stoły z fantazyjnie frezowanym nogami i wygodne krzesła na sprężynach miękko obite, a także gdzie nigdzie poustawiane ozdobne salaterki lub patery ze słodką przekąską i owocami, które zdobią niemalże każdą kuchnię i jadalnię w stylu klasycznym są niejako zaproszeniem, informacją że dom jest otwarty, a właściciele chętnie w nim przyjmują gości.

Meble w stylu klasycznym to delikatnie zdobione za pomocą frezów szafki i kredensy, serwantki, witryny i komody z uroczymi malutkimi szufladkami na bibeloty, oraz wygodną i bardzo pojemną szafką w kolorze białym, jako element kontrastujący i przełamujący biel często dekoratorzy wnętrz dodają jeden lub dwa elementy z ciemnego forniru lub bejcowanego drewna. Wszystkie tkaniny w stylu klasycznym mają jedną wspólną cechę są ciepłe, duże i kojarzą się z luksusem. A więc jeśli zasłony to długie i dobrze umarszczone nawiązujące kolorystyką do kanapy, która to powinna być elegancka z poduszkami na siedziskach i oparciu, bądź pięknie pikowana. Jadalnia w stylu klasycznym natomiast to przede wszystkim jak największy stół ozdobny utrzymany w podobnym stylu co reszta mebli i pięknie przyozdobiony świeżymi kwiatami, oraz owocami. Klasyczna kuchnia to najczęściej białe meble z ozdobnymi frezami, ramkami i pięknymi uchwytami, w kuchniach klasycznych często eksponuje się sprzęty stylizowane na retro.

Wnętrza nowoczesne

Wnętrza nowoczesne charakteryzuje przede wszystkim funkcjonalność, oszczędność powierzchni i elegancka prostota, nie znajdziemy w takich aranżacjach uroczych sekretarzyków, czy dużych ale jakże wygodnych krzeseł z tapicerowanym oparciem i siedziskiem na sprężynach. Nowoczesność w dekoracji wnętrz jest przede wszystkim wyrażana poprzez prostą formę, brak zbędnych ozdób, funkcjonalność i dużą ilość sprzętów ułatwiających codzienne życie. Jeszcze kilkanaście lat temu sprzęty kuchenne, czy też wszelkiego rodzaju konsole do gier z dumą eksponowaliśmy pozostawiając na widoku, obecnie na wszelkie sprzęty tworzy się specjalne szafy, dzięki czemu nic nie zakłóca widoku gładkiej, prostej, lakierowanej linii zabudowy meblowej. Tapicerki mebli w stylu nowoczesnym są proste i wygodne bez zbędnych zdobień. We wnętrzach nowoczesnych tradycyjny zestaw 3+1+1, czyli kanapa i dwa fotele jest zastąpiony jedną dużą kanapą, narożną kanapą lub dwie mniejsze sofy, dodatkowymi siedziskami są natomiast duże, kwadratowe pufy z iście królewskim pikowaniem, które dodają uroku całej aranżacji, a w razie potrzeby mogą zastąpić stolik kawowy, lub podnóżek.

Klasyka i nowoczesność dwa przeciwieństwa, które się uzupełniają

Kiedy przyjrzymy się obu opisanym powyżej stylom każdemu czegoś brakuje. Wnętrza klasyczne choć piękne, urządzone ze smakiem ustępują nowoczesnym pod względem funkcjonalności, na taką aranżację można sobie pozwolić tylko na dużej przestrzeni, gdyż piękne aczkolwiek "duże" meble klasyczne najlepiej wyglądają przestronnie ustawione, tak by znaleźć odpowiednio dużo miejsca na stół i krzesła, komodę i serwantkę do wyeksponowania piękne porcelany lub ulubionych bibelotów. Zaletą styku klasycznego jest jego niewątpliwy urok, który sprawia że niemalże każdy odnajdzie się w takim wnętrzu.

Z kolei niekwestionowaną zaletą styku nowoczesnego jest jego główna cecha czyli minimalizm, który sprawia, że nowoczesne meble bez względu na ich przeznaczenie (salon, kuchnia, itp.) można dopasować zarówno do dużych jak i małych wnętrz. Wiele osób odrzuca nowoczesne aranżacje ze względu na brak tego ciepła, którym aż tętnią klasyczne.

Jak połączyć nowoczesność z klasyką, tak by esencję tego co najlepsze z obu stylów połączyć uzyskując niezwykle funkcjonalne i piękne wnętrze?

Założeniem nowoczesnej klasyki jest podniesienie zarówno estetyki jak i funkcjonalności pomieszczeń, a także podkreślenie ich indywidualnego charakteru, dlatego też nie obawiajmy się eksperymentować. Zamiłowanie do "starych" mebli nie musi oznaczać, że przygarniamy je akceptując to co udało nam się kupić. Prawdziwy urok klasycznych meblowych dzieł sztuki wydobędziemy odnawiając je i dopasowując do współczesnych wnętrz, dlatego zdzieranie oryginalnego koloru, nie powinno wywoływać wyrzutów sumienia, a raczej nadzieję na stworzenie czegoś wyjątkowego.

Malowanie klasycznych mebli nie musi być wykonywane przez profesjonalnych lakierników, pamiętajmy że każdy defekt możemy samodzielnie zlikwidować za mocą szpachli (specjalnej do drewna lub... samochodowej) i bardzo drobnego papieru ściernego. Zarówno podkład jak i farbę możemy nałożyć pędzlem lub wałkiem, natomiast lakier w przypadku mebli na wysoki połysk nakładamy pistoletem i polerujemy specjalna polerką dostępną w sklepach z farbami (aby uzyskać wysoki połysk używamy lakieru samochodowego i malujemy pistoletem). Meble odnowione samodzielnie nie muszą być idealne, najważniejsze by kolorystycznie pasowały do współczesnych, praca w nie włożona zaowocuje wyjątkowym charakterem wnętrza.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze