Poddasze ze skosami to przestrzeń trudna w aranżacji. W pomieszczeniu ze skosami, niskimi ściankami kolankowymi i oknami dachowymi nie sprawdzi się większość standardowych mebli. Również warunki świetlne w takiej sypialni bywają dosyć specyficzne. Dlatego wnętrze trzeba dobrze zaprojektować, wykończyć i wyposażyć.
Nawet niewielka sypialnia na poddaszu może być klimatyczna, przytulna i naprawdę bardzo funkcjonalna. Stosując sprytne triki aranżacyjne, urządzimy komfortową przestrzeń do spania, a także zorganizujemy wygodne i praktyczne miejsce do przechowywania ubrań. Choć pomieszczenia znajdujące się na poddaszu nie są najłatwiejsze w aranżacji, to warto je przeznaczyć właśnie na sypialnię. Takie wnętrza są bardzo romantyczne, a atmosfera w nich panująca sprzyja wyciszeniu i odpoczynkowi. Wyobraźmy sobie, że leżąc w łóżku, będziemy mogli obserwować rozgwieżdżone niebo, pierwsze promienie słońca o pranku, krople deszczu na szybach czy spadające na okna śniegowe gwiazdki.
Dowiedz się, jak ładnie i funkcjonalnie urządzić sypialnię na poddaszu ze skosami.
Aranżacja sypialni na poddaszu ze skosami?
Układ poddasza, jego metraż oraz rodzaj i liczba okien to najważniejsze czynniki, które musimy wziąć pod uwagę podczas projektowania sypialni. Trzeba dobrze się zastanowić nad stylem, w jakim chcemy urządzić wnętrze oraz jego kolorystyką, a także pomyśleć o tym, jakich mebli będziemy potrzebować.
Bardzo ważną kwestią podczas aranżacji sypialni na poddaszu ze skosami jest wybór kolorystyki wnętrza. Jest to miejsce relaksu i odpoczynku. Powinna ona być oazą spokoju, dlatego w pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się stonowane spokojne barwy. Na dużych powierzchniach takich jak ściany, podłoga czy duża szafa w zabudowie wykorzystajmy jasne barwy, które pomogą optycznie powiększyć wnętrze i sprawia, że będzie ono robiło pozytywne wrażenie.
Może to być:
- biel,
- beże,
- jasne szarości,
- delikatne pastele na przykład błękit, miętowy, liliowy czy różowy.
Możemy też wykorzystać jasne odcienie takich kolorów jak żółty czy brzoskwiniowy - pamiętajmy jedynie, aby nie były one nazbyt nasycone, ponieważ w takiej wersji będą wpływać na nas pobudzająco, co przełoży się negatywnie na kość snu. Pamiętajmy, by nigdy nie malować ścian ze skosami na ciemne kolory, ponieważ taki zabieg skróci je optycznie i jeszcze bardziej zniekształci proporcje pomieszczenia.
Sypialnia na poddaszu w jasnych barwach
Poza kolorystyką bardzo ważne są także wykorzystane materiały wykończeniowe. W tej kwestii wiele zależy od metrażu pomieszczenia. Jeśli jest ono małe, wówczas najlepiej ściany po prostu pomalować, a podłogę wyłożyć stylową okładziną w postaci paneli laminowanych lub winylowych, które są cienkie i łatwe w montażu. Na ścianach możemy się też zdecydować na jasną tapetę. Unikajmy z kolei rozwiązań, które spowodują zmniejszenie powierzchni pomieszczenia o kilka cennych centymetrów takich jak boazerie ścienne, cegły lub kamień na ściany, masywne płytki podłogowe czy drewniana podłoga z grubych litych desek.
Meble do sypialni na poddaszu
Zarówno rodzaj, jak i ilość oraz rozmieszczenie mebli w sypialni na poddaszu trzeba dobrze rozplanować, tak by wnętrze wyglądało ładnie i harmonijnie oraz było praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Podstawą umeblowania pomieszczenia będzie komfortowe łóżko oraz funkcjonalna szafa do przechowywania rzeczy. Jeżeli pozwala na to metraż pomieszczenia, to możemy zdecydować się także na kilka dodatkowych mebli.
Doradzamy, czym się kierować przy ich wyborze:
1. Szafa do sypialni na poddaszu
Na poddaszu ze skosami najlepiej sprawdzi się szafa na wymiar, która pozwoli nam zagospodarować do przechowywania wolne przestrzenie niezależnie od tego, jakiej będą one wysokości. W pomieszczeniu ze skosami nie sprawdzi się tradycyjna gotowa szafa. Po pierwsze trudno będzie znaleźć mebel odpowiednich wymiarów, a po drugie ustawiając go, zmarnujemy sporo miejsca, w którym moglibyśmy wygodnie przechować wszystkie potrzebne rzeczy. W przypadku szafy robionej na wymiar to my sami decydujemy o wszystkich parametrach mebla - o jego wysokości, szerokości, głębokości, a także wyposażeniu. Wedle własnych potrzeb decydujemy o wielkości i ilości półek, szuflad, oraz przestrzeni z drążkiem do wieszania rzeczy. Również stylistyka mebla, czyli jego kolor, rodzaj frontów oraz wykończenie są kwestią naszego wyboru. Możemy więc nie tylko idealnie dopasować szafę do swoich potrzeb pod względem praktycznym, ale też wybrać piękny mebel, który będzie stanowił oryginalne dopełnienie stylizacji wnętrza.
Szafy na wymiar
W szafie zabudowanej na wyższej ścianie poddasza najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne, które nie będą zabierały cennego miejsca podczas otwierania i zamykania drzwi mebla. Natomiast wszędzie tam, gdzie ze względu na duże nachylenie skosów nie można zamontować drzwi przesuwnych, możemy wmontować szafki z tradycyjnymi drzwiami lub zdecydować się na ciekawe rozwiązania niezbierające miejsca podczas otwierania szafki jak na przykład meble z drzwiami harmonijkowymi albo w postaci rolet. Bardzo dobrym pomysłem jest również umieszczenie przy skośnej ścianie mebla w zabudowie z szufladami.
Planując wyposażenie szaf na wymiar do sypialni ze skosami, warto pamiętać o uwzględnieniu w nich:
- odpowiednio dużej przestrzeni z drążkami do ubrań wiszących - decydując się na dwurzędowe umiejscowienie drążków, lepiej wykorzystujemy dostępną przestrzeń przechowalniczą.
- wygodne półki do rzeczy leżących,
- wieszaki na torebki,
- wielofunkcyjne szuflady z organizerami na skarpetki, krawaty, bieliznę, paski czy biżuterię,
- większe półki do przechowywania na przykład sezonowego sprzętu sportowego,
- praktyczna przestrzeń ze stojakami do przechowywania butów.
2. Łóżko do sypialni na poddaszu
Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni. W pomieszczeniu ze skosami trzeba dobrze zaplanować jego ustawienie, tak, by uniknąć narażania się na uderzenia głową o sufit podczas wstawania, oraz abyśmy mieli wygodny dostęp do mebla z trzech stron. Bez wątpienia najbezpieczniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka przy ścianie bez skosu. Jeśli pozwala na to metraż pomieszczenia, to możemy także odsunąć łóżko od skośnej ściany i ustawić je bardziej w centralnej części sypialni, a niską ściankę zagospodarować ustawiając przy niej komodę, szafki bądź toaletkę. Jeżeli ścianka kolankowa ma co najmniej 120 cm wysokości, to możemy zdecydować się na dosunięcie do niej łóżka - wygodne korzystnie z niego nie powinno sprawiać nam większych problemów, jednak nadal trzeba będzie uważać na głowę.
Łóżko w sypialni na poddaszu
Na etapie zakupu łóżka do sypialni na poddaszu pojawia się też pytanie: Jaka wielkość mebla będzie odpowiednia? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W tej kwestii wszystko zależy od metrażu naszej sypialni oraz jej proporcji. Niestety jednak raczej rzadko zdarza się, że poddasza są na tyle przestronne i ustawne, że idealnie pasują do nich standardowe duże łóżka małżeńskie. Z reguły potrzebny jest mniejszy mebel. Nie oznacza to jednak wcale, że będziemy musieli rezygnować z komfortu snu i wypoczynku i męczyć się w niewielkim i niewygodnym łóżku. Wręcz przeciwnie - nowoczesne kompaktowe łóżka są naprawdę bardzo ładne, funkcjonalne oraz wygodne.
Do wyboru mamy kilka ciekawych modeli:
- Ciekawą opcją jest łóżko typu francuskiego, które jest mniejsze niż łóżko małżeńskie o tradycyjnych wymiarach, ale większe niż łóżko pojedyncze. Mogą się na nim swobodnie wyspać dwie dorosłe osoby, ale meble zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjne łóżko. Za świetną rekomendację tego rodzaju łóżek niech posłuży choćby fakt, że takie meble są powszechnie wykorzystywane w obiektach hotelowych. Są one naprawdę bardzo ładne i wygodne. Ogromną zaletą łóżek francuskich jest także atrakcyjna cena. Jest to więc świetna opcja, jeśli dysponujemy mniejszym budżetem.
- Drugim rozwiązaniem rekomendowanym do sypialni na poddaszu jest zamówienie łóżka na wymiar. Tutaj mamy możliwość idealnego dopasowania łóżka do przestrzeni i wykonania mebla w dowolnych potrzebnych rozmiarach. Dużym plusem łóżek robionych na wymiar jest to, że możemy je dowolnie wyposażyć. Na poddaszu ze skosami liczy się każdy centymetr miejsca do przechowywania, dlatego warto zaprojektować mebel tak, by znalazły się w nim na przykład pojemne wysuwane szuflady. Pomyślmy też o zapewnieniu sobie maksimum komfortu podczas codziennego korzystania z mebla i zaprojektujmy go z ładnym zagłówkiem, który będzie jednocześnie stanowił wygodne oparcie na przykład podczas czytania książki.
Niezależnie od tego, czy wybierzemy tradycyjne łóżko małżeńskie, łóżko francuskie czy mebel robiony na wymiar, pamiętajmy, że najpraktyczniejsze są modele na nóżkach. Nie muszą one być wysokie, chodzi tylko o to, aby utrzymanie czystości w pomieszczeniu - odkurzenie oraz umycie podłogi, przebiegało szybko i sprawnie i wiązało się z koniecznością przesuwania ciężkiego mebla.
Poza łóżkiem oraz dużą szafą przydadzą się nam jeszcze takie meble jak:
- niewielkie stoliki nocne,
- wygodne siedzisko na przykład fotel
- oraz stylowa toaletka.
Jeśli jesteśmy singlami i na przykład zdarza nam się pracować do późna lub we wczesnych godzinach porannych na komputerze, to warto postawić w sypialni również: wygodne kompaktowe biurko oraz ergonomiczne krzesło.
Pamiętajmy, że na większą ilość mebli w sypialni ze skosami powinniśmy się decydować tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest tam na nie wystarczająco miejsca. Gdy pomieszczenie jest małe, wówczas lepiej urządzić je minimalistycznie. Nie zagracajmy wnętrza, upychając w nim jak najwięcej mebli - nie tylko nie będzie to wyglądać estetycznie, ale również sprawi, że przestrzeń będzie niewygodna w użytkowaniu, a pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze mniejsze, niż jest w rzeczywistości.
Design mebli w sypialni na poddaszu
Jeśli chodzi o sam design mebli, to w takim pomieszczeniu najlepiej postawić na jasne meble. Mogą one być wykończone w minimalistyczny sposób lub mieć ozdobne rzeźbione fronty - wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzamy naszą sypialnię.
Odpowiednia kolorystyka, idealnie dopasowane meble i odrobina kreatywności w doborze dodatków i dekoracji - to gotowa recepta na sukces podczas urządzania sypialni na poddaszu. Nieużywane i zapuszczone poddasze możemy zamienić w romantyczną alkowę i wymarzone miejsce do wypoczynku. Nowoczesne rozwiązania wykończeniowe pomogą nam optycznie powiększyć wnętrze i zniwelować jego kiepskie proporcje. Z kolei dzięki funkcjonalnym meblom na wymiar bez problemu zmieścimy w sypialni wszystkie niezbędne nam rzeczy.
Oświetlenie w sypialni na poddaszu
Podczas aranżacji wnętrza nie zapominajmy też o oświetleniu. Warunki świetlne na poddaszach bywają różne - od bardzo dobrych dzięki dużym oknom dachowym do słabych, w domach, gdzie okna są niewielkie. Zadbajmy więc koniecznie o dobre oświetlenie. Będziemy potrzebować kilku różnych punktów świetlnych. Powinny one być zróżnicowane pod względem wielkości i jasności.
- Zainstalujmy jedno jasne źródło światła - w zależności od rodzaju naszego powierzchni może to być lampa sufitowa, duża lampa stojąca lub lampa ścienna.
- Oprócz niej będziemy potrzebować także mniejszych i bardziej subtelnych punktów świetlnych w postaci lampek nocnych postawionych na stolikach przy łóżku lub w formie ozdobnych kinkietów na ścianie.
- Świetnym pomysłem jest też wykorzystanie małych przypodłogowych lub przysufitowych LED-ów.
- Romantycznym uzupełnieniem standardowego oświetlenia poddasza, a także pięknym dekoracyjnym dodatkiem niech będą aromatyczne świece zapachowe.
Komentarze