Tuje w ogrodzie - sadzenie, pielęgnacja: instrukcja krok po kroku

Tuje w ogrodzieTuje (żywotniki) to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych, które najczęściej wykorzystywane są do tworzenia żywopłotów. O ich atrakcyjności stanowią przede wszystkim niskie wymagania siedliskowe, łatwa pielęgnacja, oraz wysoka odporność na mrozy, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w warunkach polskich.

Do najczęściej spotykanych należą odmiany żywotników zachodnich - tuja brabant oraz tuja szmaragd. Poniższa instrukcja omawia krok po kroku etapy sadzenia najpopularniejszych tui (brabant, szmaragd), przy czym zdecydowana większość przedstawianych zaleceń dotyczy również ich innych odmian.

Gdzie kupić, jak sadzić i jak pielęgnować tuje?

  1. Gdzie kupić tuje? Można je znaleźć praktycznie wszędzie, jednak zaleca się aby kupować je w sprawdzonych, typowo ogrodniczych sklepach. Rośliny sprzedawane w większych marketach są na ogół w złej kondycji, przez co po posadzeniu zamierają.
  2. Jak wybrać odpowiednie tuje? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy mają tzw. bryłę korzeniową, czyli gęstą sieć drobnych korzeni - jeśli tak, ryzyko tego, że się nie przyjmą jest niemal zerowe. W przypadku roślin pozbawionych bryły korzeniowej prawdopodobieństwo zamarcia jest znacznie większe. Ponadto należy wybierać tuje, które są mocno ukrzewione, dzięki czemu żywopłot będzie wolny od prześwitów.
  3. Kiedy sadzić tuje? Można je sadzić zawsze, o ile tylko ziemia nie jest zamarznięta. W praktyce zaleca się jednak sadzenie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, przy czym należy liczyć się z tym, że świeżo posadzona, słabo ukorzeniona roślina może przemarzać.
  4. Tuja Szmaragd

    Tuja szmaragd

  5. Jak przygotować podłoże? Należy wykopać dół o średnicy ok. 40-50 cm i głębokości co najmniej dwa razy większej niż wysokość bryły korzeniowej rośliny. Następnie dobrze jest zrobić mieszankę złożoną m. in. ze zwykłej ziemi ogrodowej, torfu odkwaszonego i nieznacznej ilości nawozu do iglaków(opcjonalnie). Mieszankę wsypujemy do wykopanego dołka, pozostawiając nieco miejsca na system korzenny sadzonej tui. Tuje mogą poradzić sobie praktycznie w każdych warunkach siedliskowych, jednak im lepsze zapewnimy im podłoże tym szybszy i zdrowszy będzie ich wzrost.
  6. Gdzie sadzić tuje? Teoretycznie tuje można sadzić w dowolnym miejscu (tuje brabant poradzą sobie nawet w słabo nasłonecznionych miejscach), jednak w praktyce stanowisko dla roślin powinno być dobrze nasłonecznione i w miarę możliwości osłonięte od wiatru.
  7. Jak posadzić tuję? Przed posadzeniem tui dobrze jest przez kilka minut nieco pomoczyć jej bryłę korzeniową w wodzie, tak aby odpowiednio namokła. Następnie pozostaje już tylko wstawić roślinę do przygotowanego podłoża i skorygować jej ustawienie.
  8. Jaka powinna być odległość pomiędzy tujami? Wszystko zależy od tego jak zwarty i gęsty ma być żywopłot. Jeśli dążymy do uzyskania efektu litej ściany żywotnikowego muru to w przypadku odmiany szmaragd odległość powinna wynosić 40-50 cm, natomiast tuje brabant można sadzić co 60-70 cm. Ponadto rośliny powinny znajdować się ok. 50 cm od ogrodzenia, tak aby w przyszłości nie było problemów z ich przycinaniem.
  9. Jak często podlewać tuje? Tuje lubią wilgoć, aczkolwiek gdy są już dobrze zakorzenione w glebie to wystarczy im sporadyczne podlewanie, co kilka tygodni (wyjątek stanowi okres letnich upałów). Szczególną troską należy je jednak otoczyć przez pierwsze kilka tygodni po posadzeniu - wtedy podlewamy je regularnie co 2-3 dni.

Młoda tuja brabant

Młoda tuja brabant

Ponadto należy zadbać o to aby w promieniu ok. 50 cm od posadzonych roślin nie rosła trawa podbierająca krzewom wodę i składniki pokarmowe, a także o to, aby z gleby nie odparowywała woda. W tym celu należy rozsypać wokół tuj warstwę kory, która przy okazji doda otoczeniu roślin nieco walorów estetycznych i dekoracyjnych.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze

Halinka
Takie kolumnowe tuje wyglądają w ogrodach bardzo efektownie zwłaszcza jeśli już trochę podrosną. Fajna sprawa, mogą stworzyć zielony płot jeśli są od góry sukcesywnie przycinane, bo wtedy rozrastają się mocna na boki.