Hortensja bukietowa - sadzenie, uprawa, rozmnażanie, przycinanie

Hortensja bukietowaHortensje bukietowe to siostry popularnych hortensji ogrodowych. Odróżniają się od nich jeszcze bardziej spektakularnymi kwiatostanami oraz lepszą odpornością na chłód. Nie może więc dziwić, że jest to krzew coraz częściej wybierany do przydomowych ogrodów.

 

Hortensja bukietowa - charakterystyka

Hortensja bukietowa wywodzi się z terenu Chin oraz Japonii. Końcem XVIII wieku pierwsze egzemplarze trafiły do Anglii. Dziś można znaleźć na rynku wiele odmian mieszańcowych, uzyskanych z gatunków azjatyckich.

Krzewy hortensji bukietowej w zależności od odmiany mogą osiągać od około 1 m do nawet 4 m wysokości. Ich pędy porośnięte są sezonowymi liśćmi o eliptycznym kształcie i ciemnozielonym kolorze. Jesienią przed odpadnięciem, na krótko przebarwiają się na żółto. Kwitnienie hortensji bukietowej przypada najpóźniej spośród wszystkich gatunków. Pąki pojawiają się wiosną na tegorocznych pędach. W pełni rozwijają się w lipcu i zdobią ogrody do końca września. Kwiatostany mają formę stożków prezentujących się niezwykle efektownie. Osiągają od 20 do 40 cm długości. Najczęściej zbudowane są z kwiatów płonnych, jedynie niekiedy pojawiają się wśród nich malutkie kwiaty płodne. Najczęściej spotykane są odmiany o kwiatach w kolorze białym lub kremowobiałym, które przekwitając, różowieją. Ale dostępne są także krzewy tworzące kwiaty limonkowe lub różowe. Płatki kwiatów jesienią nie opadają, lecz zasychają na krzewie, dzięki czemu kwiatostany wyglądają atrakcyjnie także zimą, gdy pokryje je szron.

Uprawa hortensji bukietowej

Kwiaty hortensji bukietowej

Kwiaty hortensji bukietowej

Podłoże i stanowisko dla hortensji

Hortensja bukietowa najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych i osłoniętych od wiatru. Może rosnąć także w pełnym słońcu, jednak często wygląda wówczas mniej efektownie. W jej uprawie najbardziej sprawdza się podłoże żyzne, próchniczne o umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnym odczynie pH - powinien wynosić około 5,5. Należy unikać zarówno gleby ciężkiej, gliniastej, jak i bardzo lekkiej, piaszczystej.

Sadzenie hortensji bukietowej

Krzewy kupione w pojemnikach można wysadzać przez cały okres wegetacyjny, choć przyjmuje się, że najlepszą porą na sadzenie hortensji bukietowej jest początek maja. Sadzonkę korzystnie jest na około 10 minut razem z doniczką zanurzyć w wodzie.

Teren do obsadzenia należy dobrze przygotować, przekopując go i pozbywając się chwastów. Glebę można także wzbogacić kompostem i kwaśnym torfem. Dołek przygotowany dla hortensji powinien być dwa razy większy niż jej bryła korzeniowa i zapewniać roślinie taką samą głębokość jak dotychczas. Kiedy sadzimy obok siebie więcej krzewów, odległość między nimi powinna wynosić około 1,5 m. Po umieszczeniu rośliny w dołku i zasypaniu go, glebę należy dobrze ubić i podlać. Najlepiej wykorzystać w tym celu deszczówkę. Mało korzystna jest natomiast woda pobierana ze studni, ponieważ hortensje nie lubią obecności wapnia. Podłoże wokół można także wyściółkować, na przykład korą sosnową.

Liście hortensji bukietowej

Liście hortensji bukietowej

Pielęgnacja hortensji bukietowej

Odpowiednia pielęgnacja odgrywa niemal równoważną rolę w rozwoju hortensji bukietowej z wyborem stanowiska i zapewnieniem jej odpowiednich warunków glebowych.

Cięcie hortensji bukietowej

Przycinanie krzewów hortensji wykonywane co roku pozwala na zachowanie jej w dobrym stanie przez wiele lat i niezmiennie obfite kwitnięcie. Wykonujemy je wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, skracając pędy na wysokości około 30 cm nad gruntem, czyli nad 4-5 oczkiem. W całości możemy usunąć pędy słabe, zdeformowane czy przemarznięte. Pierwsze cięcie hortensji bukietowej należy wykonać tuż po posadzeniu, skracając pędy o połowę, by pobudzić je do rozwoju. Jeśli krzew był sadzony jesienią, przycinamy go wiosną kolejnego roku. W przypadku starszych krzewów warto także przeprowadzić cięcie odmładzające, usuwając najstarsze pędy.

Podlewanie hortensji bukietowej

Regularne dostarczanie wody jest szczególne ważne po posadzeniu. Również w czasie suszy należy podlewać nawet starsze krzewy hortensji bukietowej. Należy jej wówczas co kilka dni dostarczyć sporą dawkę wody - od 10 do 15 litrów na dojrzały krzew.

Nawożenie hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa ze względu na szybki wzrost i obfite kwitnienie ma spore zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego korzystnie jest regularnie podawać jej nawozy wieloskładnikowe. Po raz pierwszy w sezonie wiosną po przycięciu pędów, a od tego momentu systematycznie co miesiąc, aż do początku września. Nawóz sypiemy wokół rośliny i mieszamy z wierzchnią warstwą podłoża.

Hortensja bukietowa w ogrodzie

Hortensja bukietowa w ogrodzie

Zimowanie hortensji bukietowej

W odróżnieniu od hortensji ogrodowej hortensja bukietowa jest znacznie bardziej odporna na zimowe temperatury. Mimo to w chłodniejszych częściach Polski, warto usypać kopczyk chroniący przed przemarznięciem jej korzenie oraz nasadę pędów. Krzewy odmian osiągających niewielkie rozmiary uprawiane w doniczce o średnicy około 40 cm, nie powinny ucierpieć, zimując na stanowisku osłoniętym przed wiatrem. Natomiast hortensje sadzone w mniejszych pojemnikach, najlepiej jest na czas zimy umieścić w chłodnym pomieszczeniu.

Rozmnażanie hortensji bukietowej

Rozmnażanie hortensji nie jest trudnym zabiegiem i powinni z nim sobie poradzić wszyscy ogrodnicy, nawet amatorzy. W czerwcu lub lipcu należy pobrać fragment tegorocznego pędu, na którym nie ma kwiatów, ani pąków. Powinien mierzyć około 10 cm długości. Usuwamy z niego dolne liście, a górne korzystnie jest skrócić o połowę. Tak przygotowaną sadzonkę możemy zamoczyć w ukorzeniaczu i umieścić w doniczce na głębokość około 5 cm. Pojemnik powinien mieć otwór w dnie, co pozwoli uniknąć zastojów wody. Najlepiej jest ustawić go w zacienionym miejscu. Sadzonkę podlewamy co kilka dni, a we wrześniu możemy ją przesadzić do większego pojemnika. Zimę powinna przeczekać w chłodnym pomieszczeniu, gdzie temperatura będzie na poziomie około 1℃. Wiosną sadzonkę możemy wysadzić do gruntu. Bardzo ważne jest wówczas jej regularne i obfite podlewanie.

Zastosowanie hortensji bukietowej

Krzewy hortensji bukietowej doskonale prezentują się zarówno pojedynczo, gdy wyeksponowane zachwycają kwiatostanami, jak i w grupie tworząc efektowne morze kwiatów. Mogą rosnąć także w towarzystwie krzewów iglastych, wysokich traw ozdobnych czy bylin. Z wyższych odmian można tworzyć żywopłoty, natomiast niższe uprawiane w donicach sprawdzą się jako niezwykła ozdoba tarasu.

Źródła:

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze