Sprawdzone sposoby na rozjaśnienie ciemnego mieszkania

Rozjaśnienie ciemnego mieszkaniaPo paru latach spędzonych w wymarzonym gniazdku zaczyna doskwierać Ci brak naturalnego światła? A może mieszkanie, do którego już wkrótce się wprowadzisz, ma okna wychodzące na mniej słoneczną stronę świata i już teraz zastanawiasz się, jak możesz rozjaśnić pomieszczenia? Sztuczne oświetlenie w pojedynkę nie rozwiąże tego problemu. Istnieją sprawdzone sposoby, które można wdrożyć w czasie prac wykończeniowych lub - w przypadku, gdy już jakiś czas mieszkasz we wnętrzach albo planujesz zakup lokalu z rynku wtórnego - podczas remontu. Niektóre z opisanych tu metod możesz zastosować od ręki.

Okna

Rozjaśnianie mieszkania warto zacząć u samego źródła, czyli od okien, bo to one są kluczowe w kwestii przepuszczalności światła słonecznego. W ciemnych mieszkaniach warto rozważyć zupełną rezygnację z zasłon, szczególnie tych wykonanych z grubych i ciężkich tkanin. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz żegnać się z zasłonami, postaw na te cienkie i jasne, na przykład lniane. Podobna zasada dotyczy firanek - wybieraj te najlżejsze, które przepuszczają najwięcej światła.

Lustra

Kolejnym ze sposobów na rozjaśnienie ciemnego mieszkania są lustra oraz lustrzane powierzchnie. Ich zadaniem jest odbijanie światła słonecznego i kierowanie go w ciemniejsze zakamarki pomieszczeń. Lustra najlepiej umieścić na ścianie znajdującej się naprzeciw okna. Możesz pomyśleć również o lustrzanych drzwiach w szafach, na przykład tych w sypialni czy pozbawionym okna przedpokoju. W słabo nasłonecznionych wnętrzach sprawdzą się również błyszczące kafelki, które będą odbijać promienie słońca. Taką samą funkcję spełnią fronty w wysokim połysku, na które warto postawić w kuchni.

Ściany działowe

Metodę na doświetlenie wnętrz poprzez usunięcie ścian działowych łatwiej jest wprowadzić w życie w nowych, najlepiej jeszcze nieukończonych mieszkaniach - w takim przypadku z wybranych ścian można po prostu zrezygnować jeszcze zanim zostaną one w ogóle zbudowane. Architekt wnętrz powinien mieć w tej kwestii decydujący głos - profesjonalista najlepiej oceni, które ściany warto wymazać z projektu w celu rozjaśnienia całego mieszkania. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zastosowanie szklanej ściany ze szprosami. W przypadku już ukończonych mieszkań problemowe ściany działowe można natomiast wyburzyć w czasie generalnego remontu.

Kolorystyka wnętrz

Nie jest tajemnicą, że jasne kolory rozświetlają wnętrza. Warto pamiętać o tej zasadzie nie tylko podczas wykańczania czy remontowania ciemnego mieszkania, ale i w trakcie meblowania i dekorowania pomieszczeń. W przypadku ścian lepiej sprawdzą się chłodniejsze tonacje farb. Najbardziej oczywistym wyborem będzie biel, ale możesz zdecydować się też na błękit czy miętę.

Na jasne kolory stawiaj także w przypadku mebli. Zwracaj szczególną uwagę na te elementy, które będą miały swój udział w rozpraszaniu naturalnego światła. Dobrym przykładem jest tu stolik kawowy o szklanym blacie i metalowych, polerowanych nogach, które zadziałają w ten sam sposób co lustra. Jasne niech będą również dekoracje jak narzuty, poduszki czy dywany.

Komentarze