Idealne lustra do domowych wnętrz - pomysły na aranżacje

Modne lustraLustra we wnętrzach pełnią równocześnie funkcje dekoracyjne i użytkowe. Pojawiają się w różnych przestrzeniach i potrafią stać się bardzo ważną częścią aranżacji, niejednokrotnie odmieniając jej klimat oraz wpływając na odbiór wnętrza. Trzeba wybrać tylko odpowiednie rodzaje zwierciadeł. Do czego przydają się lustra w domu? W jakich wnętrzach je umieścić? Jak wybrać idealne rozwiązania? O tym przekonacie się w dzisiejszym tekście.

Funkcjonalne lustra w domu i produkty dekoracyjne do domu

Trudno wręcz wyobrazić sobie domowe przestrzenie bez luster, które pojawiają się w wielu pomieszczeniach. Spełniają w warunkach mieszkalnych mocno zróżnicowane funkcje. Przede wszystkim przydają się do celów typowo praktycznych: zapewniają warunki do wykonywania precyzyjnych czynności, jak makijaż, uczesanie, golenie się. Z ich pomocą da się dopasować wszystkie elementy stroju oraz rzucić okiem na konkretną stylizację tuż przed wyjściem z domu.

Odpowiednio dobrane lustro potrafi pełnić ważna rolę w ramach konkretnej aranżacji. Nie tylko staje się w jej ramach ozdobą, ale też doświetla przestrzeń, a nawet sprawia, że wydaje się ona optycznie nieco większa.

Jak dopasować idealne lustro do łazienki?

Gdzie wykorzystać lustro w domu? Przydaje się ono niemal w każdej łazience w strefie nad umywalką - pełni tam ważną rolę w wykonywaniu rozmaitych czynności pielęgnacyjno-higienicznych.

Jakie powinno być? Wielkość dopasowuje się do rozmiarów wnętrza. Lepiej jednak nie stosować zwierciadła o szerokości i wysokości mniejszej niż 40 cm - przestanie być ono w pełni funkcjonalne. W nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach częściej pojawiają się modele o kwadratowym lub prostokątnym kształcie. W pomieszczeniach o subtelnym, obłym wyposażeniu znacznie częściej pojawiają się tafle o zaokrąglonych narożnikach, owalne lub okrągłe. Spory wybór odpowiednich rozwiązań oferuje choćby sklep z lustrami: LED-lustra.pl.

Szklana tafla w przedpokoju

Innym typem pomieszczenia, w którym często umieszcza się lustra, jest przedpokój. Tutaj jednak znacznie częściej stawia się na zwierciadła całopostaciowe, pozwalające jednym rzutem oka stwierdzić, czy nasz strój wyjściowy w pełni spełnia nasze oczekiwania. W takim miejscu można zastosować warianty montowane bezpośrednio na ścianie lub postawić na przesuwne drzwi szafy z lustrem - tak oszczędza się przestrzeń, a także optycznie powiększa dość ciasną przestrzeń.

Stylowe lustra w salonie, sypialniach i garderobie

Lustra pojawiają się również w innych częściach domu. W salonach i sypialniach pełnią funkcję głównie eleganckiego dodatku ozdobnego zawieszonego na ścianach. Zwierciadło jest dopasowane do całej aranżacji, często miewa oryginalne i dekoracyjne ramy w rozmaitych kolorach. Jeśli pomieszczenie pełni dodatkowo rolę garderoby, przydaje się całopostaciowe lustro, a na toaletce ustawia się niewielkie zwierciadło do wykonywania makijażu i czesania się.

Jak dobrze oświetlić lustra?

Samo lustro to jednak za mało. Równie ważne jest odpowiednio dobrane oświetlenie - zwłaszcza w przypadku tafli, które pełnią funkcje użytkowe. Jak oświetlić domowe zwierciadła?

Warto stawiać na nowoczesne produkty LED - są energooszczędne, wyróżniają się dobrą żywotnością. Występują w wielu wariantach, a nawet da się znaleźć opcje z możliwością regulacji natężenia światła. Jeśli lustro ma służyć do zadań wymagających dobrego rozróżniania kolorów, trzeba stawiać na produkty o wysokim współczynniku oddawania barw. Przy taflach do zadań precyzyjnych należy wybrać mocny strumień światła o natężeniu nie mniejszym niż ok. 500 lx.

Jak umieszczać źródła światła, by dobrze oświetlić lustro użytkowe? Najczęściej stosuje się kinkiety lub reflektory (powyżej lub po obu stronach), by równomiernie doświetlić całą przestrzeń - bez odbłysków i zacienionych fragmentów.

Lustro w modnym wyposażeniu wnętrz - podsumowanie

Rozmaite lustra pełnią role praktyczne, ale też dekorują domowe wnętrza, wpisując się w daną przestrzeń. Warto je stosować w połączeniu z modnym wyposażeniem i oprawami oświetleniowymi - tak tworzy się idealne warunki do codziennego funkcjonowania.

Komentarze