Altruistyczny, czyli... jaki? Altruista - cechy

Altruizm - postawa altruistycznaAltruistyczny kojarzy się nam z byciem dla innych, z bezinteresownym działaniem na rzecz drugiego człowieka. I słusznie, ponieważ bycie altruistą zakłada właśnie robienie czegoś dla innych bez oczekiwania za to zapłaty czy nawet podziękowania. Altruista to człowiek empatyczny, wrażliwy, dobry, życzliwy, optymistycznie nastawiony do świata, który brzydzi się egoizmem i chętnie dzieli się tym, co ma.

Kim jest altruista?

Altruista to anioł, dobry duch, który chętnie odda to, co ma i zrobi dla innych wszystko bez oczekiwania za to zadośćuczynienia. Dla altruisty nadrzędnym celem jest dobro drugiego człowieka, chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, wiedzą oraz tym, co posiada. Nie ma problemu z tym, aby oddać innym coś swojego czy pomóc komuś bezinteresownie.

Cechy altruisty: jak go rozpoznać?

Jak zachowuje się altruista? Jakie posiada cechy i jak go rozpoznać? Po pierwsze, altruista jest człowiekiem łagodnym, dobrym i spokojnym. Działa spokojnie, pewnie, dokładnie. Altruista to najczęściej człowiek radosny, pozytywnie nastawiony do życia. Jest otwartym na innych optymistą, który chętnie spotyka się z ludźmi i rozmawia z nimi. Altruista jest dobrym słuchaczem, jest cierpliwy. Działa on również bezinteresownie, czyli nie oczekując zapłaty ani podziękowania za swoją pracę i trud. Robi to dla samej radości pomagania i niesienia dobra. Chętnie angażuje się w działania charytatywne, w różnego typu akcje na rzecz osób biednych, chorych, bezpańskich zwierząt. Cechuje go empatia, czyli zdolność wczuwania się w tany emocjonalne innych osób, altruista rozumie ich uczucia i potrzeby, potrafi spojrzeć z daną sprawę z wielu punktów widzenia, przyjąć czyjeś położenie, co jest cechą ważną ale i pożądaną. Altruista często i dużo działa, odpoczynek to dla niego nierzadko pojęcie abstrakcyjne… Niestety, bywa naiwny, uległy i łatwo daje się wykorzystywać. Skrajny altruizm może prowadzić do odrzucenia w społeczeństwie, pracoholizmu, a nawet nastrojów depresyjnych.

Altruizm w pracy i w życiu: kiedy się przydaje?

Czy postawa altruistyczna przydaje się w życiu? Owszem, jeśli wiemy jak i kiedy zachowywać się altruistycznie. Altruizm przydaje się w grupie znajomych, możemy w ten sposób zjednać nowych ale i przekonać do siebie aktualnych przyjaciół. Nie mamy ich przekupić ale pokazać, że jesteśmy ludźmi dobrymi i godnymi zaufania. W przyjaźni bezinteresowność i altruizm są bardzo cenione. Od przyjaciół nie wymagamy bowiem zapłaty za naszą pomoc czy wyświadczenie niespodziewanej przysługi. Dobre uczynki wracają, więc zazwyczaj i my będziemy mogli liczyć w potrzebie na ich wsparcie. Kiedy altruizm przydaje się w pracy? Zwykle na początku naszej drogi zawodowej, gdy musimy się wykazać, zaprezentować swoje umiejętności ale i pozyskać zaufanie i sympatię szefa oraz współpracowników. Dla wielu początkujących pracowników oznacza to niejako "wkupienie się w łaski" kolegów i koleżanek oraz "podlizanie się" przełożonemu. Lepiej wykazać się jako altruista, pomóc w czymś lub zrobić coś bezinteresownie, a dodatkowo wykazać się swoimi możliwościami i umiejętnościami.

Altruistyczna kobieta

Czy lubimy altruistów?

Czy altruiści są lubiani w społeczeństwie? Jedno widzą w nich dobre dusze, które oddadzą innym to, co mają. Altruiści są lubiani i szanowani, nawet podziwiani. Dla innych z kolei są… łatwym celem do wykorzystania. Wielu altruistów cechuje niestety naiwność w myśleniu i działaniu, co bywa wykorzystywane przez innych. dziś zresztą niełatwo być altruistą… w czasach konsumpcjonizmu i pogodni za tym, co materialne, niewiele osób docenia bezinteresowną pomoc i chce dać coś komuś za darmo. Typowy altruista bywa dziś postrzegany nieco z przymrużeniem oka, jako dobra dusza, która w swojej naiwności zostanie wykorzystana lub zmuszona do zrobienia czegoś, czego nie chce. Nie mniej jednak, podziwia się wielkich altruistów, np. znanych aktorów i działaczy społecznych, docenia ich starania oraz coraz chętniej ludzie przyłączają się do organizowanych przez nich akcji.

Czy jesteś altruistą?

Chcesz wiedzieć, czy masz skłonności do altruizmu? Odpowiedz na poniższe pytanie i przekonaj się.

  1. Chętnie robisz coś dla innych i sprawia Ci to przyjemność.
  2. Gdy robisz coś dla innych, nie oczekujesz nic w zamian.
  3. Cechuje Cię empatia, jesteś wrażliwa/y na potrzeby innych.
  4. Łatwo się wzruszasz i często płaczesz, widząc czyjeś nieszczęście.
  5. Często dajesz coś innym, rozdajesz nieużyteczne Ci przedmioty.
  6. Lubisz dzielić się z innymi i namawiasz do tego swoich bliskich.
  7. Dawanie sprawia Ci o wiele większą radość niż branie.
  8. Stronisz od egoistów i nie rozumiesz ich postępowania ani motywów działania.
  9. Nikomu nie odmówisz pomocy, nawet, gdy jest Ci ona nie na rękę.
  10. Bywa, że inni ludzie wykorzystują Twoją chęć niesienia pomocy.

Jeśli na co najmniej 5 pytań odpowiedź, jakiej udzieliłaś/eś brzmi "tak" możesz śmiało nazwać się osoba o altruistycznych cechach osobowości. Jesteś człowiekiem dobrym, życzliwym, oddanym i empatycznym. Lubisz pomagać innym i chętnie to robisz. Dla Ciebie niesienie pomocy jest normalne i nie widzisz w tym niczego niestosowanego. Lubisz dawać, dzielić się i zachęcasz do tego ludzi w swoim otoczeniu. Ciesz się tym, że tak blisko Ci to altruisty ale pamiętaj, by zachować umiar w swojej bezinteresowności, pamiętać o sobie i nie pozwolić na to, aby ktoś wykorzystał Twoje dobre serce.

Jak doskonalić cechy altruistyczne?

Test pokazał, że daleko Ci do altruisty, a chcesz doskonalić w sobie wyżej wymienione cechy? Nic prostszego, skorzystaj z prostych sposobów, aby rozbudzić w sobie empatię, wrażliwość oraz optymistyczne podejście do świata.

  • Naucz się dawać innym coś od siebie i ciesz się tym: daj komuś prezent bez okazji, kup kwiaty mamie czy koleżance, upiecz ciasteczka i zanieś je do pracy. Ciesz się tym, że inni mają dobry nastrój dzięki Tobie.
  • Zrób coś dla potrzebujących: zanieś stare zabawki swojej pociechy do Domu Dziecka, kup karmę i zawieź stare koce do schroniska, oddaj rzeczy dla ubogich. Zachęć do tego rodzinę i znajomych, możecie urządzić większą zbiórkę.
  • Pomóż komuś każdego dnia: pomóż wnieść starszej sąsiadce zakupy na piętro, zrób kawę dla koleżanki, która nie ma na to czasu, zajęta obowiązkami, pomż mamie umyć okna w całym domu. Ciesz się tym, że ulżysz innym i poprawisz im nastrój.

Jak widzisz, nietrudno być altruistą na co dzień. Pamiętaj jednak, by czerpać radość z niesienia bezinteresownej pomocy i czynienia dobra, a nie robić coś na siłę. Dla altruisty wyciąganie pomocnej dłoni jest synonimem radości i spełnienia, niech będzie tak i w Twoim przypadku.

Komentarze