Zainteresowanie modą - co to znaczy interesować się modą?

Zainteresowanie modąCzy współcześnie interesujemy się modą? Czy wybieramy to, co modne i na topie, czy jednak ubieramy się w to, co się nam podoba? A może podoba się nam to, co modne, ponieważ ulegamy presji mediów i nasze umysły są przez nie niejako zaprogramowane?

Warto bliżej przyjrzeć się modzie oraz podążaniu za nią oraz zastanowić się głębiej, jak kwestia zainteresowania modą wygląda w naszym przypadku.

Kult wyglądu, stylu, ubioru w XXI wieku

Nie da się ukryć, że obecnie, w XXI wieku panuje niejako kult wyglądu fizycznego, a co za tym idzie, tego, co modne, dobrego stylu oraz ubioru. Śledzimy najnowsze trendy nawet wtedy, gdy nie bardzo interesuje nas to, co jest akurat modne, zdarza się nam kupować modną rzecz tylko dlatego, że jest modna, choć czasem nawet nie umiemy powiedzieć, czy nam się podoba. Lubimy wyglądać modnie, stylowo, dobrze się prezentować, czujemy się wtedy atrakcyjnie. Wizerunek osoby atrakcyjnej jako osoby modnej kreują współczesne media. Pełno w telewizji i Internecie wizerunków modnie ubranych gwiazd, prezentujących się w pięknych strojach drogich sukniach, najmodniejszych wzorach ubrań, które podziwiamy w drogich sklepach. Nierzadko kult piękna fizycznego zaczyna powoli przyćmiewać piękno wewnętrzne, coraz mniej mówi się o wartości człowieka, o wartościach duchowych, o szacunku międzyludzkim. Warto więc szukać tych wartości niematerialnych, pamiętać o dobrych relacjach z innymi, starać się nie oceniać drugiego człowieka po wyglądzie i tym, w co jest ubrany.

Zainteresowanie modą współcześnie - czy interesuje nas to, co modne?

Czy obecnie interesujemy się tym, co modne? Co to oznacza? Czy kupujemy tylko to, co jest na topie czy cały czas mamy swój własny gust i nim sugerujemy się w trakcie zakupów? Warto to przeanalizować u kobiet, mężczyzn oraz w grupie, gdzie modny wygląd jest bardzo istotny: u nastolatków.

Zainteresowanie modą u kobiet

Czy kobiety interesują się modą? Oczywiście, większość pań z zapałem śledzi najnowsze trendy i poszukuje ciekawych ubrań, butów i dodatków, z czego wynika kobiece zainteresowanie modą kobiety określane są mianem płci pięknej, co niejako obliguje je do dbania o siebie, o swój wygląd, wizerunek, odpowiednie stylizacje. Poza tym, panie lubią się podobać płci przeciwnej, a nietrudno się z tym nie zgodzić, że panowie to w zdecydowanej większości wzrokowcy. A co jak nie modne ubranie najlepiej podkreśli naturalne, kobiece piękno?

Jak więc wygląda kobiece zainteresowanie modą? Panie uwielbiają przeglądać magazyny z modą, inspirować się informacjami znalezionymi w sieci ale i radami najbliższych: mamy, siostry, przyjaciółki ale nierzadko również i swojego męża. Poza tym kobiety… uwielbiają robić zakupy, zarówno stacjonarnie w sklepach, jak również online. Sklepy internetowe to dla nich prawdziwy modowy raj, zwłaszcza serwisy typu outlet, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki w wyjątkowo niskich cenach. Co najchętniej modnego kupują panie? Oczywiście torebki i buty ale również sukienki czy modne dodatki, np. biżuterię. Panie, chcąc zachwycić modną stylizacją, śledzą również trendy we fryzjerstwie i makijażu.

Mimo, że kobiety bardzo interesują się modą, nie tracą swojego gustu i smaku, zwykle starają się łączyć w stylizacjach modne trendy z tym, co lubią, np. ulubionym kolorem czy fasonem.

Zainteresowanie modą u mężczyzn

Czy panowie również interesują się modą? Oczywiście ale nie każdy mężczyzna chce się do tego przyznać. Dla panów modna stylizacja to część ich wizerunku ale panowie podchodzą do kwestii mody bardziej pragmatycznie. Paniom zdarza się kupować rzeczy pod wpływem emocji, panowie bardziej racjonalnie dokonują zakupów. Owszem, chcą wyglądać modnie ale na modne rzeczy patrzą pod kątem ich użyteczności, np. czy ten modny garnitur będzie modny również za rok lub dwa lata? Panowie celują więc w modną klasykę, co nie oznacza, że nie lubią „zaszaleć” i np. kupić koszuli w ciekawym kolorze czy w nietypowy wzór. Owszem ale zwykle łączą ją z ponadczasową klasyką, aby stylizacja nie była przeładowana. Mężczyźni uwielbiają również modne dodatki, np. paski, zegarki ale i buty. Powinny być zarówno wygodne, jak i estetyczne. Lubią modne wzory i kolory ale oczywiście posiadają o wiele mniej par obuwia niż ich żony, więc kupowane przez nich buty powinny pasować do wielu stylizacji. Jeśli kobieta zakupi szpilki czerwone, czarne i w kolorze nude, mężczyzna kupi wizytowe buty o klasycznym kroju, które będą zawsze modne i sprawią, że dopełni nimi wiele stylizacji.

Zainteresowanie modą u nastolatków

Zainteresowanie tym, co modne jest bardzo widoczne u młodych ludzi, w tym młodzieży w wieku dorastania, tj. od około 12 do 18 roku życia. Nastolatki bardzo interesują się modą, o wiele bardziej niż jeszcze 12-15 lat temu, co z pewnością doskonale wie każdy rodzic dorastającej córki czy syna. Jeśli my sami w ich wieku ubieraliśmy się w to, co wybiorą dla nas rodzice, nasze dzieci chcą samodzielnie kreować swoje stylizacje, ubierając się w rzeczy modne. Dlaczego tak jest? Skąd wynika zainteresowanie nastolatków modą, skoro dopiero wkraczają w dorosłe życie? Z jednej strony bardzo widoczny jest tutaj wpływ grupy rówieśniczej, nastolatki chcą być osobami lubianymi, popularnymi, mieć pozycje w grupie, a presja jest następująca: wyglądasz dobrze, jesteś dobrze odbierany.

Co jednak, gdy nie mamy funduszy na kupowanie swojemu nastoletniemu dziecku firmowych ubrań? A może po prostu nie chcesz, aby Twoje dorastające dziecko nosiło markowe ubrania, bo po prostu za chwilę z nich wyrośnie lub np. obawiasz się, że ktoś ukradnie mu firmową, droga bluzę czy buty? Spokojnie, nie musisz od razu przygotowywać się na wojnę ze swoim dzieckiem. Możecie poszperać w second handach, można tam znaleźć naprawdę oryginalne ubrania, niektóre całkiem nowe lub nawet z metkami! A co z kupowaniem w sieciówkach? Zabierz dziecko na zakupy w czasie wyprzedaży. Można tam wtedy kupić dobrej jakości ubrania w naprawdę niskich cenach, załóżcie karty lojalnościowe w najczęściej odwiedzanych sklepach, możecie liczyć na wiele zniżek i rabatów dla stałych klientów.

Poszukacie również sklepów internetowych, oferujących niedrogie ale markowe ubrania, np. serwisów typu outlet. Jeśli jakaś rzecz nie będzie pasowała, można ją bez problemu odesłać do sklepu, zwykle zwroty są darmowe w terminie 14 dni. Możecie również przerabiać ubrania, które dziecko już ma lub te, które znajdziecie w second handach. Powstanie w ten sposób baza do wyjątkowo oryginalnych stylizacji. Na pewno Twoje dziecko poczuje się wyjątkowo w przerobionej przez siebie kurtce, gdy spojrzy na koleżanki w podobnych do siebie kurtkach z sieciówki. Poza tym, staraj się uwrażliwiać dziecko na znaczenie wartości duchowych, wpajaj mu ważne wartości w życiu, dokładaj starań, aby wyrosło na osobę świadomą swoich zalet i potrafiącą docenia drugiego człowieka: bez ocenienia jego wyglądu i stanu portfela.

Istnieje oczywiście duża grupa nastolatków, którzy nie przejmują się tym, co akurat jest modne i ubierają się oraz zachowują w sposób, który im odpowiada, np. gdy modne są lekkie sukienki w kwiaty oni przezywają zachwyt gotykiem, noszą glany, skórzane kurtki oraz koszule w kratkę.

Zainteresowanie modą jako sposób zarabiania na życie

Nie da się ukryć, że na zainteresowaniu modą można zarabiać i to niemałe pieniądze. Nie mówimy tu oczywiście o doskonale zarabiających projektantach oraz modelkach i modelach ale o… zwyczajnych ludziach, którzy zainteresowanie modą przerobili w dochodowy biznes. Jak to się zaczyna? Zwykle od bloga internetowego i kilku zdjęć dobrych stylizacji. Tak zaczyna się przygoda szafiarek, wielbicielek mody, które publikują w internecie zdjęcia swoich stylizacji i czekają na oceny i komentarz internautów. Po pewnym czasie do blogerów mogą zgłaszać się popularne marki odzieżowe i proponować wynagrodzenie za dodanie ich ubrań oraz dodatków do kolejnych stylizacji. W ten sposób można nie tylko zarobić ale i w ciekawy i nowoczesny sposób się wypromować.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze

Dominika21
Projektanci mody tworzą zawsze trendy na rynku odzieżowym. Przede wszystkim jednak wciąż prześcigają się między sobą, by zaprojektować coś z niczego, by zaskoczyć cały świat. Bardzo często niestety powstają przez to dość pokraczne twory, których potem nikt nie nosi, a kupują je kontrowersyjne artystki, by bardziej pokreślić swoją odrębność w świecie sztuki. Przez to najwyższe progi mody są dość zamknięte i zwykli ludzie raczej nie mogą pozwolić sobie na tego rodzaju stroje. Jednak każdy z nas może być swoim osobistym projektantem. Jeżeli kupujemy w małych sklepach rzeczy, które potem przerabiamy lub zlecamy do poprawki, to raczej nie za często zdarza się bowiem, by ktoś miał podobne do nas ubrania. Wtedy można udawać, ze kupiło je się od bardzo znanego projektanta lub że tworzy się odrębną modę. Tylko ktoś, kto zna się na tym bardzo dobrze, może ocenić, czy rzeczywiście mówimy prawdę, czy nie. A wszystko zależy od naszej kreatywności pod względem tworzenia swojego wizerunku w świecie mody.