Przyjaźń - co to jest? Rodzaje przyjaźni, cytaty o przyjaźni

PrzyjaźńPrzyjaźń to największy skarb - zapewne wielu z nas może zgodzić się z tym stwierdzeniem, zwłaszcza osoby, które posiadają przyjaciela lub przyjaciółkę. Czym jest przyjaźń, jak się zaczyna, jak odróżnić prawdziwą przyjaźń od fałszywej, jakie są rodzaje przyjaźni? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Czym jest przyjaźń?

Przyjaźń jest trwałą relacją, oparta na wzajemnym zrozumieniu, zaufaniu, lojalności wobec siebie. Przyjaciele znają się dobrze, rozumieją się, wspierają, pomagają sobie, są wobec siebie szczerzy, potrafią się nawzajem skrytykować, ale i pocieszyć, podnieść na duchu. Przyjaźń nie ma określonego początku ani końca, nie jest powiedziane, ile czasu musi trwać znajomość, aby można ją było nazwać przyjaźnią. Prawdziwa przyjaźń jest uczuciem szczerym i dającym radość obu stronom.

Od miłości różni ją to, że przyjaciele nie czują do siebie pożądania - są blisko, ale nie są razem.

Rodzaje przyjaźni

Istnieje wiele rodzajów przyjaźni - do najpopularniejszych można zaliczyć:

  • przyjaźń prawdziwą i fałszywą;
  • przyjaźń damsko - męską;
  • przyjaźń, która (z biegiem czasu) przerodzi się w miłość;
  • przyjaźń od małego;
  • przyjaźń w pracy.

Prawdziwa i fałszywa przyjaźń - jak je rozróżnić?

Jaka powinna być prawdziwa przyjaźń i jak rozróżnić ją od relacji fałszywej? W Hymnie o miłości z 1 Listu do Koryntian w Biblii czytamy: "Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma (…)". Gdyby się nad tym zastanowić: z przyjaźnią jest dokładnie tak samo: prawdziwa przyjaźń nie zazdrości, przyjaciele cieszą się swoimi sukcesami, pocieszają się wzajemnie, gdy coś im się nie uda. W prawdziwej przyjaźni nie ma miejsca na pychę, czyli wyniosłość i przekonanie o własnej wyjątkowości ponad miarę. W prawdziwej przyjaźni nie ma również miejsca na gniewanie się na siebie, owszem, przyjaciele również mogą się kłócić, ale po kłótni nie wypominają sobie tego, co zrobili źle, nie dokuczają sobie. Prawdziwa przyjaźń, jak prawdziwa miłość - przetrzyma wszystko, jest silniejsza nić upływ czasu czy odległość, dzieląca przyjaciół. To relacja tak silna, że może trwać wiele lat.

Jaka jest więc fałszywa przyjaźń? To znajomość pozbawiona wymienionych cech, nastawiona przede wszystkim na dobro tylko jednej strony, fałszywy przyjaciel może wykorzystywać drugą stronę, być osobą toksyczną, zwykle jest również nieszczera, nielojalna i traktuje drugą stronę instrumentalnie.

Przyjaźń damsko-męska

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwa przyjaźń między mężczyzną a kobietą? Czy mogą się oni przyjaźnić bez obaw o to, że w pewnym momencie pojawi się między nimi erotyczne napięcie i zostaną parą? Przyjaźń między kobietą a mężczyzną ma tyle samo zwolenników, co przeciwników.

  • Zwolennicy twierdzą, że jeśli para od początku ustali jasne reguły, owszem - możliwa jest między nimi szczera przyjaźń, mogą być blisko, ale nie zakochać się w sobie, a stworzyć trwałe i satysfakcjonujące związki z kimś innym.
  • Przeciwnicy z kolei uważają, że przyjaciele spędzają ze sobą tak wiele czasu, że w końcu między kobietą a mężczyzną musi wytworzyć się głębsze uczucie, a przyjaźń między nimi jest możliwa jedynie w przypadku, gdy jedna z osób jest orientacji homoseksualnej.

Ponadto, wiele osób obawia się, gdy ich drugą połówka ma przyjaciela przeciwnej płci. Kobieta obawia się, gdy jej ukochany ma przyjaciółkę, a mężczyzna zwykle jest zazdrosny o przyjaciela swojej dziewczyny czy żony. Przyjaźń jest bowiem tak silną relacją, że może bez trudu przekształcić się w miłość o silnych podstawach.

Przyjaźń początkiem związku

Czy miłość, która zaczęła się od przyjaźni jest trwalsza niż typowa miłość od pierwszego wejrzenia? Zwykle tak, ponieważ partnerzy dobrze się znają, mają wiele wspólnych tematów, wspólnych pasji, wiele razem przeszli i mogą na tej podstawie zbudować trwały i bardzo dojrzały związek. Ich relacja bowiem nie opiera się na początku związku jedynie na fizyczności, ale na przyjaźni, co sprawia, że po pierwszych uniesieniach nadal będą mieli o czym rozmawiać i co razem robić. Przyjaciele, którzy po pewnym czasie się w sobie zakochali, mają już zapewne za sobą kilka kłótni przyjacielskich, wiedzą, jak rozwiązywać konflikty w relacji, znają siebie i swoje reakcje. Pozwoli im to lepiej wejść w związek z jego ciemniejszymi stronami, tj. przejściem przez pierwsze kłótnie zakochanych. A co z przyjaźnią, gdy miłość niespodziewanie się skończy, zakochani zdecydują się na rozstanie? Niewiele par potrafi dalej przyjaźnić się po zakończonym związku, relacja nigdy już nie jest taka sama. Może pojawić się zazdrość o nowego partnera, a bolesne wspomnienia mogą uniemożliwiać dalszej utrzymywanie przyjacielskich stosunków z byłym partnerem.

Przyjaźń od piaskownicy

Zwykle pierwsze przyjaźnie zawieramy już w bardzo młodym wieku, np. w przedszkolu czy w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Wiele osób może się pochwalić przyjaźniami z piaskownicy, czyli posiadaniem dobrych znajomych z czasów wczesnego dzieciństwa. Czy taka przyjaźń może przetrwać? Oczywiście, tego typu znajomości mogą okazać się przyjaźniami na całe życie. Gdy znamy kogoś od dziecka, nasza relacja przechodziła przez różne fazy, co sprawiło, że jest silniejsza i trwalsza. Posiadanie przyjaciela od piaskownicy to wyjątkowy skarb, warto pielęgnować taką przyjaźń, aby była trwała, mimo upływu lat.

Przyjaźnie w pracy - czy warto je zawierać?

A co z przyjaźniami w pracy? Czy warto tam szukać przyjaciół i zacieśniać więzi z kolegami i kolegami z miejsca pracy? Zdania na ten temat są podzielone, aczkolwiek zatrudnienie się w jednym miejscu przez wiele lat skutkuje - czy tego chcemy czy nie - coraz lepszym poznaniem osób, z którymi codziennie pracujemy. Wiele osób decyduje się na zawieranie przyjaźni w pracy, ale pamiętajmy, że utrzymanie takiej relacji, wbrew pozorom, nie należy do najłatwiejszych. Codzienny kontakt, rywalizacja oraz stres zawodowy mogą osłabiać relacje, należy więc szczególnie o nią dbać.

Cytaty o przyjaźni

Istnieje wiele ciekawych cytatów o przyjaźni, które mogą stać się mottem każdej tego typu relacji.

Poniżej spis 5 najciekawszych cytatów o przyjaźni.

1. Jak powiedział Ralph Waldo Emerson: "Przyjaciel to osoba, z którą mogę być szczery. Przed nim mogę głośno myśleć". To piękna definicja przyjaźni, relacja ta pozwala nam bowiem na całkowitą szczerość i na niej powinna się opierać. Przy swoim przyjacielu możemy być sobą, otworzyć się przed nim i powiedzieć wszystko.

2. "Kwiaty nie zakwitną bez ciepła słońca. Ludzie nie mogą stać się ludźmi bez ciepła przyjaźni" - autorem tych słów jest Phill Bosmans. Piękny cytat o tym, jak potrzebna jest w naszym życiu przyjaźń: silna relacja z drugim człowiekiem, która daje nam poczucie bezpieczeństwa i pozwala czuć się potrzebnym.

3. "Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel" - te wzruszające słowa, autorstwa Lindy Macfarlane, to wspaniała definicja przyjaźni i bycia przyjacielem to właśnie on - przyjaciel - będzie przy nas w tych najtrudniejszych chwilach, będzie nas wspierał i pomagał nam.

4. "Prawdziwa przyjaźń nadchodzi latami, spokojnym, miarowym krokiem" - jak powiedziała Kamila Kampa, przyjaźń nie jest relacją, która chodzi się w przypływie chwili. Możemy mówić o miłości od pierwszego wejrzenia, z przyjaźnią sprawa wygląda już nieco inaczej. Relacja ta dojrzewa latami, wymaga troski obu stron oraz ich zaangażowania, pracy, jak również kompromisów.

5. Autorem jednego z najpiękniejszych cytatów o przyjaźni jest jednak Jim Morrison, który powiedział, że: "Przyjaciele mogą sobie pomagać. Prawdziwy przyjaciel jednak to ktoś przy kim możesz być całkowicie wolnym, być sobą i czuć. Albo, nie czuć nic. Akceptuje wszystko cokolwiek odczuwasz w danej chwili. Na tym właśnie polega prawdziwa miłość - pozwolić komuś być tym kim naprawdę jest".

I takie właśnie słowa będą idealnym zakończeniem rozważań na temat przyjaźni i przyjaciół. Stanowią doskonałe ich podsumowanie.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze

Anka
Czy warto być przyjacielem swojego dziecka? Pewnie większość rodziców odpowie twierdząco na zadane pytanie…tylko jak to zrobić? Więź matki z córką jest najpiękniejszą historią rodzinną pisaną przez życie. Od pierwszych chwil budujemy wspaniałą relację, która przy sporym wysiłku przyniesie nam wspaniałe efekty w dorosłym życiu. Ważnym elementem tej więzi jest spędzanie ze sobą jak najwięcej czasu, najpierw na robieniu babek z piasku poprzez kolejne etapy życia, aż do ostatnich chwil. Często nastolatka nie wpuszcza nas do swojego świata, nie opowiada nam o swoich kłopotach, zawodach miłosnych czy trudnych chwilach z którymi musi się zmierzyć. Warto wtedy wejść przysłowiowym „oknem” jeśli wygania nas drzwiami, choćby po to by razem pomilczeć, popłakać, czy po prostu być blisko. Jeśli od najmłodszych lat często rozmawiamy z córką, opowiadamy nie tylko o radościach, ale o smutkach to w późniejszym wieku nie powinniśmy mieć problemów z komunikacją. Przyjaźń matki z córką to ogromne zaufanie, które muszą pielęgnować obie strony – wspólne tajemnice, wyjazdy, czy zwykłe plotki przy herbacie to budowanie mocnych relacji. Czasami warto pozwolić córce na coś więcej, okazać zrozumienie, choćby dla nas było to trudne do zaakceptowania.
Iwona
Zdobywanie przyjaciół może być trudne, ale istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby pomóc w tym procesie:
- Bądź otwarty na nowe znajomości: Aby zdobyć przyjaciół, ważne jest, aby być otwartym na nowe znajomości. Bądź gotów rozmawiać z ludźmi i poznawać nowych ludzi.
- Bądź aktywny: Poszukaj różnych okazji do nawiązywania kontaktów, takich jak zajęcia zainteresowań, grupy wsparcia, organizacje pozarządowe itp.
- Bądź szczery: Bądź szczery i autentyczny w swoich relacjach. Ludzie często lubią osoby, które są prawdziwe i szczere.
- Dziel się swoimi zainteresowania mi: Dzielenie się swoimi zainteresowania mi i pasjami pozwala na nawiązanie łączności z ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania.
- Bądź cierpliwy: Zdobywanie przyjaciół może zająć trochę czasu, więc bądź cierpliwy i nie poddawaj się zbyt szybko.
- Bądź dobrym słuchaczem: Słuchanie innych jest ważne w budowaniu przyjaźni.
- Bądź zainteresowany tym, co inni mają do powiedzenia i staraj się rozumieć ich perspektywę.
- Bądź wsparciem: Bycie przyjacielem to nie tylko dzielenie się radościami, ale również wsparcie w trudnych momentach. Bądź kimś, na kogo przyjaciele mogą liczyć.
- Nie oceniaj: Nie oceniaj innych i ich decyzji, ponieważ każdy ma swoje własne motywacje i powody działania. Szanuj różnice i pozwól innym na bycie sobą.
- Bądź sobą: W końcu, ważne jest, aby być sobą i nie udawać kogoś innego. Ludzie będą bardziej skłonni do nawiązania przyjaźni z osobami, które są autentyczne i prawdziwe.