Test na astygmatyzm: Jak się przygotować?

AstygmatyzmNiezborność to jedna z popularniejszych wad aparatu wzroku, która diagnozowana jest zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Może mieć ona charakter wrodzony lub nabyty i wynika z niepoprawnej symetrii obrotowej gałki ocznej. Diagnoza niezborności może zostać postawiona jedynie w momencie, kiedy przeprowadzone zostaną odpowiednie testy. Czym więc jest sama niezborność i jak do takiego testu można się przygotować?

Czym dokładnie jest niezborność?

Niezborność to profesjonalne określenie wady wzroku, jaką jest astygmatyzm. Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, ta wada wzroku wynika z zaburzenia symetrii obrotowej gałki ocznej. Jednocześnie, odpowiadając a pytanie: astygmatyzm - co to?, warto wskazać na zniekształcenie i deformację jednego lub obu elementów aparatu wzroku. Najczęściej jest to rogówka lub soczewka. Doprowadza to głównie do zaburzeń widzenia i rozmazywania się widzianego obrazu. Wiedząc już co to jest astygmatyzm, łatwo można wywnioskować, z jakimi problemami boryka się osoba dotknięta tą wadą.

Jak objawia się niezborność?

Astygmatyzm - objawy są bardzo często bagatelizowane, co doprowadza jedynie do tego, że wada znacznie się pogłębia. Co ciekawe, objawy w początkowym stadium mogą wskazywać np. na zwykłe zmęczenie oczy i nie budzić większego niepokoju. Z biegiem czasu może się jednak pojawić:

  • wyraźne zaburzenia widzenia linii poziomych i lepsze widzenie linii pionowych lub odwrotnie;
  • problemy z widzeniem wyraźnych kształtów przedmiotów;
  • mrużenie oczu celem poprawy ostrości i jakości widzenia;
  • łzawienie oczu;
  • pojawianie się chronicznych bólów głowy.

Ta wada wzroku z biegiem czasu daje bardzo wyraźne objawy, które warto skonsultować ze specjalistą. Pomoże on także dobrać najlepszą metodę korekcji.

Jak diagnozuje się niezborność?

Celem diagnozy niezborności wykonuje się test na astygmatyzm jako badanie wstępne. Oczywiście nie musi być on zawsze wykonywany w gabinecie okulistycznym, choć jest to maksymalnie rekomendowane rozwiązanie. Jednocześnie w sieci można znaleźć przykładowy test na astygmatyzm, który można wykonać w domu. Niemniej jednak tej metody nie należy traktować jako ostatecznej i w 100% dokładnej. Wizyta u okulisty celem postawienia trafnej i jednoznacznej diagnozy będzie niezbędna.

Jak przygotować się do testu na niezborność?

Test na astygmatyzm przeprowadzany w gabinecie specjalisty ma największy procent trafności. Warto się do niego odpowiednio przygotować. Wiadomo już jak widzi astygmatyk i na czym ta wada wzroku polega. Test ma za zadanie ją potwierdzić lub wykluczyć. Przede wszystkim, jeśli pacjent nosi okulary lub soczewki, to w tym momencie trzeba będzie je zdjąć. Następnie okulista prosi o stanięcie około 1 metr od tablicy. Pacjent powinien w tym momencie zasłonić jedno oko, pamiętając o tym, by zbytnio go nie dociskać. Przez kilka sekund należy spoglądać na linie i powtórzyć to samo na drugie oko. Jeśli zaczynają się one rozmywać lub falować, to prawdopodobieństwo wystąpienia astygmatyzmu jest w tym momencie bardzo wysokie.

Komentarze