Różnice między kawą arabica a robusta - którą warto wybrać?

Kawa arabicaZwyczaj picia kawy jest ważnym elementem kultury w wielu zakątkach świata. Towarzyszy nam w czasie spotkań towarzyskich oraz samotnego odpoczynku. Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. W sklepach znajdziemy wiele odmian naparu. Zastanawiasz się, po które ziarna warto sięgnąć? Nie wiesz, które smakują najlepiej? W artykule przyjrzymy się dwóm najpopularniejszym odmianom kawy: arabice i robuście.

Czym wyróżnia się kawa arabica?

Arabica to najpopularniejszy gatunek ziaren kawy. Szacuje się, że może zajmować nawet ¾ światowego rynku. Roślina Coffea arabica uprawiana jest głównie w Ameryce Środkowej i Południowej oraz w centralnej części Afryki. Plantacje znajdziemy jednak także w Azji. Niezmiennie najważniejszym producentem kawy arabiki pozostaje jednak Brazylia. Same ziarna charakteryzują się lekko wydłużonym, płaskim kształtem.

Sam smak kawy przygotowywanej z arabiki zależeć będzie m.in. od miejsca uprawy rośliny oraz od sposobu palenia ziaren. Zasadniczo charakteryzuje się jednak głębokim oraz bogatym smakiem i aromatem, który sprawia, że wyróżnia się spośród innych gatunków. Najczęściej dominują w nim kwiatowe, owocowe lub kakaowe nuty. Niekiedy jednak kawa może posiadać aromaty korzenne lub czekoladowe. Charakteryzuje się jednocześnie dosyć niską zawartością kofeiny (1-1,5%), co sprawia, że zaskakuje wyjątkowym połączeniem bogactwa aromatu i delikatności. Jest przy tym lekko kwaskowata.

Jak smakuje kawa robusta?

Robusta, nazywana także kawą kongijską, uprawiana jest głównie w pasie kawowym, zlokalizowanym między zwrotnikiem raka i koziorożca. Głównym producentem tej odmiany pozostaje Wietnam. Robusta wyróżnia się mniejszymi wymaganiami środowiskowymi i klimatycznymi w porównaniu z arabiką. Może być uprawiana niżej. Co więcej, jest odporniejsza na warunki pogodowe oraz działanie szkodników. Większa wydajność zbiorów sprawia, że robusta jest tańsza od arabiki. Ziarna są mniejsze, okrągłe z prostą bruzdą pośrodku i zawierają większą ilość kofeiny (do 2,5-2,7%), przez co wykazują silniejsze działanie pobudzające.

Kawa wyróżnia się mniej intensywnym aromatem i lekko wyczuwalną goryczką. Ziarna odznaczają się mniejszą różnorodnością, przy zachowaniu wyraźnej cierpkości, która utrzymuje się przez moment na języku. Wielu smakoszom jej nuty kojarzą się z aromatem czekolady lub świeżo pieczonego chleba. Warto pamiętać jednocześnie o tym, że to właśnie robusta odpowiedzialna jest za powstawanie pianki na powierzchni kawy, co sprawia, że znajdziemy ją w wielu mieszankach kawowych. Jest także podstawowym składnikiem kaw rozpuszczalnych. Szukasz wysokiej jakości kawy do swojego domu? Poznaj ofertę dostępną na stronie: https://www.mediaexpert.pl/agd-male/do-kuchni/kawy-i-herbaty.

Kawa arabica czy robusta - którą wybrać?

Powszechnie uważa się, że arabica jest lepszą kawą niż robusta. Podwyższone wymagania związane z uprawą sprawiają, że uchodzi za towar luksusowy i ekskluzywny. Ostateczny wybór powinien jednak być związany przede wszystkim z naszymi osobistymi preferencjami. Robusta przypadnie do gustu osobom, którym zależy na efekcie pobudzającym. Doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania espresso. Arabica natomiast będzie lepszym wyborem dla osób, które cenią złożone smaki i bogate aromaty. Na rynku dostępne są także mieszanki, które łączą zalety obu gatunków kawy.

Komentarze