Rodzaje zmian skórnych w obrębie twarzy

Zmiany skórneZmiany skórne na twarzy to jeden z częstych problemów dermatologicznych. Pojawiają się nagle bądź stopniowo i nie zawsze chcą samoistnie ustąpić. Przy walce z niedoskonałościami cery najważniejszy jest pierwszy krok - ustalenie, z jakim typem zmiany mamy do czynienia. Poniżej krótka charakterystyka najczęściej pojawiających się zmian skórnych w obrębie twarzy.

Trądzik i pryszcze

Niegdyś były kojarzone wyłącznie z okresem dojrzewania, dziś wiemy już, że trądzik może pojawić się nawet w wieku dojrzałym. Coraz częściej dotyczy osób, które przekroczyły czterdziesty rok życia.

Trądzik i pryszcze pojawiają się na skutek zatkania gruczołów łojowych nadmiernym wydzielaniem sebum. Skłonności do trądziku mogą mieć podłoże genetyczne lub hormonalne. Coraz częściej mówi się o zmianach skórnych o charakterze trądzikowym spowodowanych nieprawidłową dietą, w szczególności tzw. śmieciowym jedzeniem.

Piegi

Piegi także zalicza się do zmian skórnych, chociaż trudno mówić o możliwości ich trwałego usunięcia. Pojawiają się przede wszystkim u osób o jasnej cerze (często towarzyszą jej rude włosy) i są spowodowane punktowym nagromadzeniem pigmentu. Można próbować je wybielać kremem na przebarwienia. Czasem zanikają w dorosłym życiu, ale nie zawsze.

Przebarwienia

Mają nieco inny charakter niż piegi. Przede wszystkim mogą być większe i rozmieszczone nierównomiernie. Na twarzy może pojawić się jedno lub kilka przebarwień. Przyczyny także mogą być rozmaite, od zbyt długiej ekspozycji na promienie słoneczne, poprzez trądzik, starzenie się skóry aż do zmian o charakterze zapalnym. Przebarwienia mogą mieć różny kolor, czerwony, brązowy lub fioletowy.

Blizny

To zmiany o charakterze trwałym, choć niektóre - np. blizny po trądziku - można usunąć bez ingerencji chirurgicznej. Najczęściej jednak blizny są trwałym uszkodzeniem skóry w wyniku okaleczenia, wypadku lub konieczniej interwencji medycznej. Mogą także być pozostałością po ospie wietrznej.

Znamiona

To trwałe zmiany o różnych kształtach i pochodzeniu. Niektóre są wrodzone, inne mogą być nabyte. Najbardziej popularne to pieprzyki i tzw. myszki. Znamię może być zarówno wypukłe, jak i gładkie, niewyczuwalne pod palcem. Wielkość? Praktycznie dowolna, jednak najczęściej znamiona mają od kilku milimetrów do kilku centymetrów średnicy.

Znamiona warto raz na jakiś czas skontrolować u lekarza dermatologa, to w nich bowiem często zaczynają się zmiany o charakterze nowotworowym. Znamię można usunąć tylko chirurgicznie.

Wysypki wirusowe

Nazwa brzmi groźnie, ale tak naprawdę z wysypką wirusową na twarzy spotkał się każdy. Mowa o popularnej opryszczce wargowej, zwanej też „zimnem” albo „dowodem na całowanie się na wietrze”. Faktycznie może pojawić się po zmarznięciu, ale nie jest to regułą. Jej przyczyną jest wirus, a nie zimne powietrze.

Inną wysypką o charakterze wirusowym na twarzy jest opryszczka półpaśćcowa. Czasem mogą pojawić się krosty wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego.

Pajączki

Pod tą sympatyczną nazwą kryją się rozszerzone lub pękające naczynka krwionośne, tworzące na twarzy znamiona przypominające właśnie nieduże pajączki o nieregularnym rozstawie kończyn.

Komentarze