Jak odróżnić zmiany skórne: Pieprzyki, znamiona i brodawki

Zmiany skórneZmiany skórne nie wyglądają estetycznie. Często pojawiają się przez cały okres naszego życia. Powstają w różnych miejscach, czasami szpecąc nasz wygląd. Jak je odróżnić? Czy można je usuwać? Które zmiany skórne powinny wzbudzać nasz niepokój? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.


Jak powstają znamiona i zmiany skórne?

Niektóre zmiany skórne mamy już od urodzenia. Inne pojawiają się na naszym ciele wraz z wiekiem. Większość z nich to popularne pieprzyki, które są zmianami barwnikowymi. Powstają one w wyniku promieniowania UV - skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych produkuje melanocyty, które namnażają się, w efekcie czego dochodzi do pojawienia się komórek barwnikowych. Inne zmiany skórne mogą być wynikiem wirusów, grzybów czy bakterii, które atakują nasz organizm.

Które zmiany skórne powinny nas niepokoić?

Jeżeli zauważymy na naszym ciele, że zmiany skórne zmieniają swoją barwę, kształt lub rozmiar, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Niepokojące jest także pojawienie się innych dolegliwości, takich jak na przykład zaczerwienienie w miejscu zmiany lub też jej swędzenie. Pojawiających się nagle zmian skórnych nie należy bagatelizować. Mogą one bowiem świadczyć o groźnej chorobie, która wykryta wcześniej, jest możliwa do całkowitego wyleczenia.

Czym są brodawki?

Brodawka jest grudkową zmianą skórną, która charakteryzuje się zrogowaciałą i nierówną powierzchnią. Pojawia się ona na skórze w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Nie powinna jednak być niczym wstydliwym. Szacuje się, że występuje ona nawet u 10 % populacji. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni lub pośredni. Możemy na przykład dotknąć skażonej powierzchni lub przedmiotu, zazwyczaj zupełnie przypadkowo. Brodawki nie są z reguły zmianami złośliwymi, jednak niektóre z nich mogą przekształcić się w zmiany złośliwe, dlatego warto kontrolować wszystkie z nich.

Czym są włókniaki?

Włókniaki są zmianami skórnymi, które mają charakter nowotworowy. Nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, ponieważ zazwyczaj nie ulegają one zezłośliwieniu. Najczęściej pojawiają się one w okolicach szyi. Wyglądają nieestetycznie i często właśnie z powodów kosmetycznych są usuwane.

Czy zmiany skórne można usuwać?

Tak, jak najbardziej. Usuwanie zmian skórnych może odbywać się w gabinecie zabiegowym, gdzie lekarz przy użyciu skalpela wytnie niepokojącą nas zmianę, po czym odda jej fragment do badań, w celu wykluczenia zmian złośliwych. Mniej inwazyjną metodą, która coraz częściej jest wybierana przez Pacjentów, jest krioterapia. Usuwanie pieprzyka przy pomocy zmrożonego ciekłego azotu jest całkowicie bezbolesne, a efekty zabiegu są niemal natychmiastowe. Usuwanie włókniaków tą metodą także jest możliwe. Zabieg krioterapii polega na miejscowym zamrożeniu zmiany skórnej. Powinien być on przeprowadzony przez specjalistę po wcześniejszej konsultacji. Wiele gabinetów oferuje obecnie bezbolesny zabieg krioterapii na różnego rodzaju zmiany skórne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z opisem zabiegu: usuwanie włókniaków w klinice Fabskin Warszawa.

Komentarze