Jak dbać o meble ogrodowe - piękne i praktyczne wyposażenie ogrodowe na lata

Dbanie o meble ogrodowePrzyjemny kącik do wypoczynku w ogrodzie to duma właścicieli. Zapewnia miejsce do swobodnej rekreacji, zabaw z dziećmi lub spotkań ze znajomymi. Aby jednak był w pełni wygodny, trzeba zadbać o to, by znalazły się w nim właściwie dobrane meble. Wymagają one oczywiście też dobrej pielęgnacji, by cieszyły oko i gwarantowały wygodę. Jak zatem dobrze zatroszczyć się o wyposażenie tarasu, altany lub balkonu? Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Z czego mogą być zrobione meble ogrodowe?

Wyposażenie ogrodowe powinno być trwałe i solidne, odporne na kapryśne warunki pogodowe. Przydają się stoliki, krzesła, sofy i leżaki, a także meble do magazynowania, jak skrzynie ogrodowe czy szafy narzędziowe.

Każdy z tych elementów musi być zrobiony tak, by zapewnił wygodę i bezpieczeństwo, a przy tym zachował piękny wygląd, wpisujący się w założenia aranżacyjne strefy wypoczynku. Z tych względów do produkcji mebli wykorzystuje się materiały najwyższej jakości. Do najczęściej wybieranych zaliczają się:

  • drewno,

  • rattan lub wiklina,

  • metal,

  • polipropylen i technorattan.

Każdy z produktów wyróżnia się swoimi indywidualnymi cechami, które wpływają nie tylko na estetykę, ale też formę pielęgnacji.

Jak czyścić meble ogrodowe - praktyczne wskazówki

Co zrobić, by zachować czystość mebli ogrodowych? Najbardziej wymagające są krzesła czy stoliki z drewna, niezbyt odporne choćby na działanie wilgoci. Można delikatnie przecierać je wilgotną szmatką lub gąbką (zamoczoną w wodzie z odrobiną detergentu), dbając jednak o to, by nadmiar wody nie wsiąkł w powierzchnię. Z kolei rattan najlepiej przecierać na sucho miękką ściereczką, a w razie wystąpienia bardziej uciążliwych zabrudzeń stosuje się odrobinę wody z kwaskiem cytrynowym.

Meble drewniane, rattanowe (i często metalowe) wymagają też regularnych zabiegów impregnacyjnych, które wykonuje się zazwyczaj na początku i na końcu sezonu ogrodowego. Wykorzystuje się do tego preparaty rekomendowane przez producentów.

Ciekawym rozwiązaniem są natomiast meble z polipropylenu i technorattanu, do znalezienia choćby na stronie Bazkar. Nie szkodzi im wilgoć, przypadkowe zalanie wodą, zmiany temperatury. Są trwałe i proste do utrzymania w czystości. Wystarczy tylko przetrzeć je wilgotną szmatką (woda z detergentem) i zostawić do wyschnięcia.

Zimowanie mebli ogrodowych - czy można je przechowywać na zewnątrz przez cały rok?

Ważną kwestią jest odpowiednie zimowanie wyposażenia ogrodowego. W tym przypadku również konstrukcje z tworzyw sztucznych są znacznie mniej wymagające - niekiedy wystarczy tylko zakryć je brezentem lub pokrowcami, by niepotrzebnie nie zabrudziły się poza sezonem.

Dużo delikatniejsze są produkty z drewna, rattanu i wikliny. Dla nich trzeba znaleźć pomieszczenie do zmagazynowania ich (po wcześniejszym oczyszczeniu) - o niskiej wilgotności i stałej temperaturze. Należy też przykryć je, pozostawiając jednak dostęp powietrza, by na powierzchni naturalnych materiałów nie pojawiła się pleśń.

Jak właściwie zadbać o meble ogrodowe - podsumowanie

Meble ogrodowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by przez długi czas zachowały piękny wygląd i najwyższą funkcjonalność. Warto stawiać na produkty wysokiej jakości oraz dostosować czyszczenie, impregnację i przechowywanie poza sezonem do konkretnego typu rozwiązań. Wówczas będziemy mogli się cieszyć wypoczynkiem na świeżym powietrzu przez naprawdę długi czas.

Komentarze