Dlaczego wielkość doniczki ma znaczenie dla rozwoju roślin?

Roślina w doniczceDopasowanie odpowiedniej wielkości doniczki ma duże znaczenie w kontekście rozwoju roślin. Zbyt mały pojemnik ogranicza system korzeniowy i wstrzymuje rozrost. Za duży natomiast wymusza na roślinie rozbudowę korzeni, a nie łodyg, liści i kwiatów. Wraz ze wzrostem kwiatu, donica powinna być zamieniana na większą. W jaki sposób wybrać odpowiednią doniczkę?

Doniczki do małych kwiatów

Zazwyczaj zastosowanie znajduje zasada, że mała roślina wymaga małej doniczki. Musi ona być na tyle głęboka, by ukryła system korzeniowy. Często dochodzi tu także drenaż, na który powinno się poświęcić minimum 2 centymetry. W przypadku ukorzeniania rośliny w ziemi należy wykorzystać naprawdę małą doniczkę, a nawet nieużywany kubek bądź pojemnik. Wraz z rozwojem kwiatu trzeba będzie go przesadzić do nowej ziemi, bogatej w składniki odżywcze. Najlepiej, by nowa doniczka była o 2-3 cm większa od starej. Zapewni to roślinie komfort i miejsce do rozwoju. Po kupieniu małej roślinki warto sprawdzić jej system korzeniowy i ocenić, ile miejsca będzie potrzebować. Jeśli korzonki są bardzo rozrośnięte i do tej pory były ściśnięte, lepiej jest od razu kupić nieco większą donicę.

Doniczki do dużych kwiatów

Analogicznie, duże kwiaty powinny znajdować się na ogół w dużych doniczkach. Kilkuletnie rośliny są już rozwinięte i posiadają obszerny system korzeniowy. Przy przesadzaniu trzeba pamiętać o zakupie pojemnika o 5-10 cm większego. Wówczas pomieści on korzenie i zapewni miejsce do rozwoju. Donica powinna także zapewnić roślinie stabilność i równowagę. W przypadku dużych roślin sprawdzą się także te na nóżkach. Świetnie wyglądają w nich przede wszystkim rozłożyste rośliny, których liście rosną na wszystkie strony. To wysokie modele, które nie nadają się do młodych okazów. Doniczka powinna stanowić w przybliżeniu 1/3 wysokości rośliny.

Kaktusy

Kształt i rozmiar doniczki a wpływ na rośliny

Sadzenie roślin w doniczkach wynika z chęci zapewnienia im optymalnych warunków do rozwoju. Dzięki temu możliwe będzie właściwe rozprowadzanie wody oraz rozrost systemu korzeniowego. Liczy się tu więc nie tylko wielkość doniczki, ale również jej kształt. Ma on wpływ na sposób dystrybucji wody i składników odżywczych w podłożu. Doniczki wysokie i wąskie mają warstwę saturacji (nasycenia wodą) o stosunkowo niewielkiej objętości. Warstwa ta jest większa w doniczkach niskich i szerokich. Te drugie modele sprawdzą się w przypadku roślin, które potrzebują utrzymywania zwiększonej wilgotności podłoża. Większość gatunków będzie jednak czuła się dobrze w pojemnikach uniwersalnych, o średniej wielkości. Umożliwiają one utrzymanie średniej wielkości warstwy nasycenia wodą przy dnie, co zapobiegnie zarówno przesuszeniu, jak i przelaniu. Warto także przemyśleć miejsce, w których zostaną ustawione pojemniki z roślinami. Na parapetach najlepiej prezentują się te niewielkie, wysokie oraz masywne można z kolei ustawić na podłodze.

Jak znaleźć najlepsze doniczki na rośliny?

Doniczki powinny wyróżniać się dużą trwałością i wytrzymałością, a także ponadczasowym designem. Muszą podkreślać urodę rośliny, a jednocześnie pasować do wystroju danego wnętrza. Cechy, na które trzeba zwrócić uwagę, to obecność otworu, przez który wypływać będzie nadmiar wody, solidna i jednocześnie lekka budowa ułatwiająca przestawianie doniczki oraz materiał pozwalający na szybkie wyczyszczenie pojemnika. Wysokiej jakości modele można znaleźć pod tym linkiem – https://sklepdlaogrodu.pl/pl/c/Doniczki-i-oslonki/2282242.

Komentarze