Olaplex - czym jest? Przebieg zabiegu, zalety, wady

OlaplexZabieg fryzjerski Olaplex od kilku lat bije rekordy popularności. Dzięki niemu nawet zniszczone włosy w krótkim czasie mogą odzyskać blask i atrakcyjny wygląd. Technologia Olaplex została stworzona w Stanach Zjednoczonych i była dedykowana włosom zniszczonym częstym farbowaniem i rozjaśnianiem.

Olaplex to system naprawczy oddziałujący na strukturę włosa, składający się z dwóch specjalistycznych preparatów, stosowanych przez stylistę w salonie oraz jednego, który klient zabiera za sobą do domu, w celu utrwalenia i przedłużenia efektu naprawczego uzyskanego podczas wizyty u fryzjera. Sprawdź, jak działa Olaplex i czy warto skorzystać z tego zabiegu.

Na czym polega zabieg rekonstrukcji włosów?

Dlaczego rozjaśnianie i farbowanie tak bardzo niszczy włosy? Z pewnością wiele z nas zadaje sobie to pytanie. Dzieje się tak, dlatego, że agresywne zabiegi chemiczne niszczą strukturę włosa poprzez rozrywanie mostków dwusiarczkowych, które łączą poszczególne łańcuchy keratynowe, które wchodzą w skład włosa.

Niestety nawet codzienna pielęgnacja taka, jak stosowanie lakierów i pianek do włosów, używanie suszarki, a nawet szczotkowanie mogą w podobny sposób uszkadzać kosmyki.

System Olaplex odbudowuje zniszczone mostki dwusiarczkowe i tym samym oprawia strukturę nawet bardzo zniszczonych i przesuszonych włosów.

Jego działanie jest oparte na trzech podstawowych krokach:

Bond Multiplier
Fryzjer stosuje go już na etapie wykonywania na włosach takich zabiegów jak farbowanie, rozjaśnianie czy keratynowe prostowanie, aby zapobiec zniszczeniom w ich strukturze. Bezpośrednio o wykonaniu jednego z tych zabiegów fryzjerskich Olaplex numer 1 jest nakładany na włosy. Jest to preparat o płynnej konsystencji, który stosuje się na mokre odsączone z wody włosy. Po nałożeniu pozostawia się go na 5 minut.

Bond Perfector
Ten preparat ma już nieco bardziej treściwą konsystencję - przypomina nieco stosowane w domu odżywki do włosów. Jego działanie opiera się o ten sam składnik aktywny, co preparatu z kroku 1, z tym że występuje on w mniejszym stężeniu, a dodatkowo dodano do niego również inne środki kondycjonujące włosy.
Preparat nakłada się na całe włosy od nasady aż po końce od razu po zakończeniu działania pierwszego środka z serii. Pozostaje on na włosach od 10do 20 minut, a następnie jest spłukiwany.

Hair Perfector
To ostatni krok, który jest przeznaczony do samodzielnego stosowania w domu i ma na celu utrwalenie efektu odbudowy włosa i utrzymanie go jak najdłużej. Stosuje się go, w zależności od zaleceń naszego fryzjera, raz lub dwa razy w tygodniu. Preparat nakładamy obficie na mokre włosy i pozostawiamy go na nich od 20 minut do nawet kilku godzin.

Im bardziej zniszczone są nasze włosy, tym korzystniejsze jest wydłużenie czasu oddziaływania na nie substancji aktywnych zawartych w Olaplex. Po zakończeniu pielęgnacji pamiętajmy, aby dokładnie kilkukrotnie spłukać preparat.

Choć zabieg ten jest najczęściej stosowany w połączeniu z silnie działającymi chemicznymi zabiegami fryzjerskimi, aby jak najbardziej zniwelować ich negatywny wpływ na strukturę włosa, to możemy go również wykonać, jako samodzielny zabieg pielęgnacyjny.

Jest to preparat bardzo bezpieczny. Nie zawiera silikonów ani parabenów. Bez obaw mogą go stosować nawet kobiety w ciąży

Zalety i wady systemu Olaplex

Olaplex uratował już niejedne zniszczone włosy. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to czarodziejska różdżka usuwająca wszelkie zniszczenia.

To, czego ten zabieg na pewno nie zrobi to:

  • scalenie rozdwojonych końcówek - aby się ich pozbyć, trzeba po prostu podciąć włosy, a następnie tak je pielęgnować, aby nie dopuścić do ponownego pojawienie się tego problemu,
  • dogłębne nawilżenie włosów - jeśli Twoje kosmyki są mocno przesuszone, aby je nawilżyć i odżywić, po zastosowaniu Olaplex sięgnij również po odżywkę lub maskę do włosów.

Pozytywne efekty, jakie możemy zauważyć od razu po zastosowaniu tego systemu regeneracji włosów to:

Wygładzenie i nabłyszczenie
Włosy stają się lśniące jak tafla szkła i bardzo lejące. Efekt ten zawdzięczamy zastosowanym w preparacie polimerom kationowym. Powlekają one mocno powierzchnię włosa, silnie ją wygładzając i nabłyszczając. Efekt jest naprawdę powalający, ale niestety bez późniejszej odpowiedniej pielęgnacji, nie utrzyma się na włosach byt długo.

Sypkość i mięsistość
Włosy ulegają optycznemu pogrubieniu. Wydaje się, że jest ich zdecydowanie więcej, nie jest to jednak efekt objętościowy wynikający z napuszenia fryzury, a raczej z nadania kosmykom mięsistości i pogrubienia pojedynczych włosów. Ponadto stają się one wyraźnie sypkie, dzięki czemu łatwiej je rozczesać bez żadnego szarpania.

Elastyczność i sprężystość
Od razu po zastosowaniu Olaplex zauważymy, że włosy mniej się łamią i mniej uszkadzają podczas codziennych zabiegów takich jak czesanie, czy stylizacja. Zawdzięczamy to ich zwiększonej elastyczność i wytrzymałości. Poprzez odbudowę mostków dwusiarczkowych zdecydowanie wzmocniona zostaje bowiem struktura włosów, co sprawia, że są one bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.

Puszenie i elektryzowanie
Puszące się i sianowate włosy to zmora wielu Pań, których kosmyki są zniszczone rozjaśnianiem. Olaplex w połączeniu z regularnym stosowaniem silnie odżywiających włosy masek opartych na naturalnych olejach roślinnych, daje doskonałe efekty. Włosy od razu przestają się elektryzować, a ładnie się układają, przestają się wywijać na wszystkie strony i puszyć.

Choć kompleksowy zabieg regenerujący włosy Olaplex nie należy do najtańszych - kosztuje nawet do kilkuset złotych, to jest on zdecydowanie wart swojej ceny. Na spalonych długoletnim farbowaniem na blond włosach, potrafi on zdziałać prawdziwe cuda. Można również kupić gotowy zestaw do wykonania takiego zabiegu w domu, co obniży znacznie jego koszty, jednak może on nie przynieść tak dobrych rezultatów, jak ten wykonany przez profesjonalistę w salonie fryzjerskim.

Pamiętajmy, że samo zastosowanie Olaplex to nie wszystko. Koniecznie przestrzegajmy zaleceń fryzjera, jeśli chodzi o domową pielęgnację i odżywianie włosów po jego wykonaniu. Łatwo bowiem zniweczyć cały efekt poprzez nieodpowiednią pielęgnację. Warto też, chociaż na jakiś czas, zrezygnować z silnie uszkadzających strukturę włosów zabiegów chemicznych, jak na przykład rozjaśnianie i dać włosom czas na regenerację.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze