Rodzaje włosów według produkcji sebum

Rodzaje włosówCzasami przyjaciółka poleci nam jakiś produkt do włosów, który w jej przypadku działa cuda, a u nas okazuje się kompletną porażką. Dla Ciebie zbawieniem okazuje się kompletnie inny produkt. Ktoś z twojego otoczenia ma problem z przetłuszczającymi się włosami, a twoja skóra głowy jest sucha, podobnie jak włosy. Dlaczego tak się dzieje?

Wszystko zależy od genów. Typ skóry, który posiadamy na głowie oraz porowatość włosów, determinuje potrzeby oraz wygląd naszych kosmyków. Jakie są między poszczególnymi typami różnice? Jak je rozpoznać? I przede wszystkim, jak pielęgnować danego rodzaju  włosy?

Rodzaje włosów według produkcji sebum

Skóra naszej głowy wyposażona jest w specjalne gruczoły łojowe. Tworzone przez nie sebum ma za zadanie chronić nasze włosy przed utratą wilgoci, uszkodzeniami mechanicznymi oraz podrażnieniami. Jednak zależnie od stanu naszej skóry, stosowanej pielęgnacji, diety, stylu życia czy genów praca tych gruczołów może różnie przebiegać.

Z tego względu wyróżniamy kilka rodzajów włosów:

  • przetłuszczające się,
  • normalne,
  • suche,
  • mieszane.

Włosy przetłuszczające się to następstwo zbyt dużej ilości sebum. Gruczoły produkują za dużo tej substancji, powodując obciążenie włosów, zatkanie porów skóry, trudności w stylizacji oraz efekt nieświeżych, tłustych włosów. Częstym błędem popełnianym przy przetłuszczających się włosach jest stosowanie silnie oczyszczających i wysuszających szamponów. Produkty te są jednak za silne na korzystanie z nich więcej niż dwa razy w miesiącu. Częste używanie ich może wywołać dodatkową produkcję sebum, aby nawilżyć wysuszoną skórę.

Przy przetłuszczających się włosach lepiej korzystać z delikatnie oczyszczających szamponów, wzbogaconych o naturalne wyciągi z pokrzywy, łopianu i czarnej rzepy. Takie kosmetyki nie powodują zwiększonego wydzielania sebum, ale dokładnie oczyszczają pory, pozwalając na cyrkulację powietrza. Zabiegiem, który pomoże dodatkowo oczyścić skórę, jest peeling skóry głowy. Delikatny masaż, wykonany gotowym preparatem lub domowym kosmetykiem przy użyciu fusów z kawy, czy glinki marokańskiej szybciej odetka zatkane pory oraz oczyści skórę z nadmiaru sebum i pozostałości po innych kosmetykach.

W ramach typowej pielęgnacji włosów, powinnyśmy postawić na lekkie odżywki oraz maski, które dodatkowo nie obciążą naszych włosów.

Włosy normalne są błyszczące, miękkie, łatwe w stylizacji. Wszystko dzięki poprawnej ilości sebum, wytworzonego przez gruczoły łojowe. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Wystarczy utrzymać naturalne nawilżenie, otrzymane przez sebum i chronić przed czynnikami, mogące je zniszczyć. Wszystkie potrzeby zapewni szampon delikatnie oczyszczający do codziennej pielęgnacji, odżywka i maska, bardziej odżywiające włosy niż nawilżające oraz produkty do ochrony przeciwsłonecznej i cieplnej, przed stylizacją lokówką lub prostownicą.

Włosy suche mają bardzo niskie nawilżenie, przez braki w produkcji sebum. Łuski na włosach są otwarte, przez co są one kruche, łamliwe, szorstkie i bez blasku. Takie włosy szybko się elektryzują, mają tendencję do rozdwajania się końcówek oraz trudno je ułożyć. Pielęgnacja takich włosów polega głównie na nawilżaniu i regeneracji. Pomocne okazać się mogą szampony nie tyle oczyszczające ile nawilżające, a także odżywki, maski i płukanki. Dodatkowym zabiegiem dobrze nawilżającym będzie olejowanie włosów, równie na sucho, na mokro oraz z odżywką.

Suche włosy
Suche włosy

Wskazane jest również:

  • suszenie chłodniejszym strumieniem powietrza, od nasady ku końcówkom,
  • znaczne ograniczenie używania lokówki i prostownicy,
  • używanie ochrony przeciwsłonecznej, zwłaszcza w słoneczne dni i podczas kąpieli w słonej wodzie.

Włosy mieszane to połączenie włosów przetłuszczających się i suchych. Od nasady włosy przetłuszczają się przez nadmierną produkcję sebum, jednak na końcówkach to naturalne nawilżenie nie występuje. W związku z tym końcówki włosów są suche, kruche i mają tendencję do rozdwajania się. Pielęgnacja takich włosów polega na delikatnym oczyszczaniu od nasady oraz nawilżaniu włosów na końcach. Przydatne będą delikatne szampony wzbogacone ziołowymi ekstraktami, lekka odżywka, maska nawilżająca i odżywcza, a także olejki do olejowania i peeling skóry głowy.

Porowatość włosów

Obecnie w pielęgnacji włosów dużą uwagę poświęca się porowatości włosów. Co to jest porowatość włosów? Jaki ma wpływ na poprawną pielęgnację?Porowatość włosów jest związana z budową włosa. Włos zbudowany jest z rdzenia oraz łusek kory, stanowiących tarczę. Porowatość określa, jak ściśle przylegają do siebie kolejne łuski. Z tego zaś wynika, ile wody tracą nasze włosy, jak bardzo są narażone na uszkodzenia zarówno mechaniczne, jak i chemiczne oraz jak wyglądają - tworzą taflę, falują, czy są kręcone.

Na podstawie rozchylenia łusek wyróżnia się trzy podstawowe typy:

  • włosy niskoporowate,
  • włosy średnioporowate,
  • włosy wysokoporowate.

Włosy niskoporowate są gładkie, nie puszą się, szybko schną, ale stylizacje takie jak falowanie czy zakręcenie nie utrzymają się na nich zbyt długo. Nie są to włosy wymagające specjalnej pielęgnacji, gdyż łuski wokół rdzenia włosa ściśle przylegają do siebie. Chroni to włos przed utratą wody i uszkodzeniami. W ich pielęgnacji warto stosować lekkie formuły, które nie będą ich obciążać. Powinnyśmy stosować połączenie humektantów i emolientów, które sprzyjają poprawnemu procesowi zatrzymania wody w rdzeniu włosa.

Włosy średnioporowate schną dłużej, ale dobrze się układają i poddają zabiegom stylizacyjnym. Mają również tendencję do falowania. Wynika to z odchylenia łusek wokół rdzenia włosa. Jest jednak ono na tyle małe, że włos nie traci całego nawilżenia. Jednak wilgoć w pomieszczeniu może spowodować np. że kosmyki zaczną się puszyć. Uniknąć tego możemy jedynie przy użyciu odpowiednich kosmetyków do stylizacji. Włosy średnioporowate są narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz na braki w nawilżeniu, co widać po tendencji do rozdwajających się końcówek. W pielęgnacji takich włosów potrzebne są odbudowujące proteiny oraz emolienty, które zabezpieczą włos. Ważna jest również obecność humektantów.

Włosy wysokoporowate są zwykle kręcone. Cechują się najbardziej rozchyloną łuską, tendencją do rozdwajania na końcach, matowienia, puszenia się oraz niszczenia. Z tych względów potrzebują odpowiedniej pielęgnacji - takiej, która domknie rozchylone łuski, ale nie przeciąży loków. Najlepszym połączeniem będzie zastosowanie protein i humektantów raz w tygodniu oraz zabezpieczenie przed uszkodzeniami emolientami stosowanymi częściej.

Proteiny, emolienty i humektanty, czyli równowaga PEH

Razem z porowatością włosów pojawia się temat równowagi PEH, czyli protein, emolientów i humektantów w pielęgnacji włosów. Każdy z tych składników spełnia swoją funkcję w poprawnej pielęgnacji włosów.

  • Proteiny stanowią budulec włosa. W kosmetykach wykorzystywane są jako składniki regenerujące i odżywcze. Ich nadmiar może powodować przeproteinowanie, sprawiające, że włosy są szorstkie, lepkie i sprawiają wrażenie nieświeżych. Najczęściej korzysta się z jedwabiu, keratyny, elastyny.
  • Emolienty to składniki bariery ochronnej, zabezpieczającej włosy przed utratą wody. Często występują z humektantynami, zwłaszcza w kosmetykach do lekkich, wysuszonych i puszących się włosów. Występują w olejach i masłach.
  • Humektanty to składniki nawilżające, które wnikają w strukturę włosa. Najczęściej stosowane są razem z emolientami. Jako humektanty stosowany jest kwas hialuronowy, d-panthenol, mocznik, aloes, witamina E.

Równowaga PEH jest trudna do określenia. Może się bowiem okazać, że dwie osoby o włosach z tą samą porowatością będą potrzebować protein, emolientów i humektantów w różnych proporcjach. Wszystko zależy od potrzeb włosów, które mogą być różne, zależnie od obecnego ich stanu, dlatego też swoje włosy należy obserwować.

Wiedza o włosach jest potrzebna, kiedy chce się zadbać o nie. Zwłaszcza w przypadku typów potrzebujących więcej starań jak włosy mieszane czy wysokoporowate. Dzięki podstawowym zasadom i dobrym nawykom jesteśmy w stanie sprawić, by nasze włosy były zdrowe i silne, a stylizacje podkreślały ich piękno, zamiast maskować braki.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze