Jak pielęgnować włosy według rodzaju? Poradnik

Pielęgnacja włosówZdrowe, lśniące i bujne włosy to marzenie nie jednej z nas. Piękna fryzura zwraca na siebie uwagę i dodaje pewności siebie. Innymi słowy, jeśli nasze włosy są w dobrej kondycji, my mamy lepszy humor. Sęk tkwi w tym, że aby mieć piękne włosy, należy stosować odpowiednią pielęgnację.

Jak pielęgnować włosy, aby osiągnąć jak najlepsze efekty? Jakie rodzaje włosów mamy?

Na te i inne pytania związane z włosami odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Podstawowe czynności przy pielęgnacji włosów

Mycie, czesanie i suszenie włosów to trzy podstawowe czynności, które każda z nas wykonuje praktycznie codziennie. Z tego względu mają one kolosalne znaczenie w kontekście pielęgnacji włosów. Jak myć i czesać włosy, aby poprawić stan naszej fryzury?

Po pierwsze włosy należy czesać przed umyciem. W ten sposób pozbywamy się resztek kosmetyków jak lakiery, czy olejki do stylizacji. Po umyciu włosy są podatniejsze na uszkodzenia, w związku z czym nie powinno się wtedy ich czesać. Wyjątek stanowią włosy kręcone. Ze względu na skręt loków, takich włosów nie można czesać na sucho. Rozczesujemy je świeżo po umyciu, najlepiej grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.

Po drugie - odpowiedni szampon. W większości przypadków lepiej sprawdzają się szampony łagodniejsze, ze składnikami pochodzenia naturalnego, jak oleje rycynowy, kokosowy, jojoba, czy masło shea. Są wystarczająco oczyszczające, a dodatkowo pomagają zachować równowagę skórze naszej głosy. Silniejsze szampony oczyszczające za to, mogą wysuszyć skórę, powodując nadmierne wydzielanie sebum, a w konsekwencji, przetłuszczające się włosy.

Po trzecie, włosy myjemy letnią wodą. Gorąca woda otwiera łuski naszych włosów, zwiększając ich podatność na uszkodzenia oraz pobudzając gruczoły łojowe do pracy. Efektem tego są łamliwe, kruche włosy oraz przetłuszczająca się skóra głowy. Myjemy więc letnią wodą, a ostatnie płukanie warto zrobić wodą chłodną, aby zamknąć łuski naszych włosów.

Po czwarte, myjąc głowę, masujemy skórę głowy. Nie skrobiemy czy trzemy. Mycie głowy ma być chwilą relaksu, podczas której delikatnie opuszkami palców wykonujemy masaż głowy. Dokładnie oczyści to naszą skórę, dodatkowo pobudzając naczynia krwionośne, do dostarczania większej ilości składników odżywczych. Jednocześnie pamiętamy - nie trzemy włosów na długości. Szampon na włosach rozprowadzamy w postaci piany, a następnie spłukujemy.

Po piąte nie osuszamy włosów, pocierając ręcznikiem. Jest to prosty sposób na uszkodzenie mechaniczne włosa. Zamiast tego lepiej zawinąć włosy w ręcznik i odcisnąć nadmiar wody.

Po szóste zbyt częste mycie włosów powoduje ich uszkodzenia i zaburzenie działania gruczołów łojowych. Lepsze dla naszych włosów jest mycie co 2-3 dni. Wyjątek stanowią włosy silnie przetłuszczające się lub stylizowane. W pierwszym przypadku powinniśmy udać się do trychologa i postępować według jego zaleceń. W drugim przypadku - zawsze zmywamy kosmetyki do stylizacji włosów. Jednak im częstsze mycie włosów, tym rzadziej powinniśmy sięgać po silnie oczyszczające kosmetyki. Lepiej wybierać delikatniejsze produkty na bazie naturalnych składników, które nie wywołają podrażnień.

Warto zastosować metodę mycia włosów OMO

Polega ona na odpowiedniej kolejności użycia kosmetyków: odżywka - mycie - odżywka, przy czym za odżywkę może posłużyć maska do włosów. Najpierw na zwilżone włosy, po długości nakładamy odżywkę. Następnie rozwodnionym szamponem wykonujemy masaż skóry głowy oraz rozkładamy pianę z produktu na długości włosów. Dokładnie spłukujemy całość. Odściskujemy włosy z nadmiaru wody i nakładamy odżywkę lub maskę pielęgnacyjną.

W przypadku kręconych lub naturalnie falowanych włosów rozczesujemy je teraz szerokim grzebieniem. Następnie spłukujemy odżywkę i osuszamy włosy ręcznikiem.

Po siódme włosy powinniśmy przynajmniej podsuszać. Według obiegowych mitów najlepsze jest pozostawienie włosów do naturalnego wysuszenia. Nie jest to do końca prawda. Mokre włosy są narażone na uszkodzenia mechaniczne, przez niedomknięte łuski. Można to porównać do muru, w którym między cegiełkami jest przerwa. Dlatego włosy należy przynajmniej podsuszyć, by przyspieszyć zamknięcie się łusek. Suszymy delikatnie ciepłym, a nawet chłodnym powietrzem od nasady ku końcówkom, zamykając łuski.

Rodzaj włosów, a ich pielęgnacja

Podstawowe zasady mycia włosów są podobne dla wszystkich rodzajów włosów. Jednak potrzeby, dobór produktów, częstotliwość ich stosowania, czy trzymania na włosach, różni się w zależności od rodzajów włosów. Te zaś możemy wydzielić zależnie od kilku kryteriów. Jednym z podstawowych i najłatwiejszych do określenia jest ilość sebum, jakie wytwarza się na skórze naszej głowy. Wyróżniamy na tej podstawie włosy przetłuszczające się, suche, normalne i mieszane. Włosy przetłuszczające się to efekt za dużej produkcji łoju przez gruczoły. Zwykle substancja ta chroni włosy przed utratą nawilżenia, łamliwością i kruchością. Jednak w za dużej ilości powoduje obciążenie włosów, zatkanie porów skórnych i nieświeży wygląd stylizacji.

Jak pielęgnować włosy przetłuszczające się?

Polegająca na delikatnym oczyszczeniu. Nie stosujemy silnych preparatów mocno oczyszczających, by nie zachwiać dodatkowo równowagę naszej skóry. Lepsze będą naturalne kosmetyki wzbogacone o wyciąg z pokrzywy, łopianu, czy czarnej rzepy. Dodatkowo powinniśmy stosować odżywki i maski o lekkiej konsystencji, które nie będą dodatkowo obciążać naszych włosów. Włosy suche charakteryzuje niskie nawilżenie, przez braki sebum. Gruczoły wydzielają za małą ilość tej substancji, przez co włosy nie są chronione przed utratą nawilżenia. Włosy są szorstkie w dotyku, matowe i trudno się układają, przez częstą elektryzację. Również częściej rozdwajają się końcówki.

Jak pielęgnować włosy suche?

Przede wszystkim zapewnić im odpowiednią ilość nawilżenia i regeneracji, poprzez odżywki i maski, a nawet płukanki. Pomocne będzie również:

  • suszenie chłodnym strumieniem powietrza,
  • ograniczenie stylizacji włosów za pomocą lokówki i prostownicy,
  • używanie preparatów termoochronnych podczas stylizacji,
  • korzystanie z ochrony przeciwsłonecznej podczas słonecznych dni i kąpieli w słonej wodzie, na przykład mgiełek ochronnych z SPF.

Jak pielęgnować włosy normalne?

Włosy normalne zachowują zdrową równowagę wydzielanego sebum względem potrzeb ochronnych włosów. Charakteryzują się zdrowym błyskiem, nie mają tendencji do rozdwajania się na końcach, dobrze się układają. Pielęgnacja takich włosów nie jest szczególnie trudna. Należy utrzymywać naturalne nawilżenie włosów. Najłatwiej to robić korzystając z masek odżywczych, nie nawilżających, dbając o ochronę przeciwsłoneczną w letnie dni oraz używając produktów termoochronnych przed stosowaniem lokówki, czy prostownicy.

Jak pielęgnować włosy mieszane?

Włosy mieszane to połączenie włosów przetłuszczających się od nasady i suchych na końcach. Wynikiem tego są włosy nadmiernie nawilżone na czubku głowy, ale suche, matowe i kruche na końcach. Pielęgnacja takich włosów łączy w sobie delikatne oczyszczanie oraz odżywianie i zabezpieczanie końcówek przed urazami. Posłużyć do tego mogą delikatne, naturalne szampony z wyciągiem z pokrzywy lub czarnej rzepy oraz olejki, odżywki i maski nawilżające na końcach.

Dodatkowo możemy wyróżnić rodzaje włosów niezwiązane z produkcją sebum

Są to włosy cienkie i delikatne oraz zniszczone.

Jak pielęgnować włosy cienkie?

Włosy cienkie mają zmniejszoną średnicę, zwykle o około 25%, przez co nie mają takiej objętości. Są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. W ich przypadku pielęgnacja opiera się na wzmocnieniu naturalnego włosa. Niemożliwe jest jednak zwiększenie ich średnicy. Większą objętość lepiej uzyskać za pomocą strzyżenia. Niektóre kosmetyki również mogą być pomocne, ale trzeba uważać z ich ilością. Włosy cienkie bardzo łatwo przeciążyć.

Jak pielęgnować włosy zniszczone?

Włosy zniszczone to zwykle efekt naszego zapominania o potrzebach włosów. Występuje połamana łuska włosa, przez co brakuje nawilżenia. Kosmyki są matowe, plączą się, są kruche. Pielęgnacja takich włosów opiera się na produktach odbudowujących, odżywczych i silnie nawilżających. Najlepsze są kosmetyki wzbogacone o keratynę i ceramidy.

Odżywki i maski do włosów

Odżywki i maski do włosów mają zapewnić naszym włosów nawilżenie i odżywienie, dzięki czemu będą one błyszczące, sypkie, miękkie, gładkie i sprężyste. Lżejsze odżywki do spłukiwania powinny być zawsze obecne w naszym rytualne mycia włosów. Cięższe, gęstsze produkty takie, jakie maski czy odżywki bez spłukiwania warto stosować raz w tygodniu. W przypadku tych kosmetyków również warto zwrócić uwagę na te ze składnikami pochodzenia naturalnego dobrane pod nasze potrzeby oraz rodzaj włosów.

Peeling i olejowanie - zabiegi do wykonania w domu

Podobnie jak na skórze twarzy czy ciała, tak i na skórze głowy znajdują się martwe komórki naskórka, pozostałości po kosmetykach, czy zanieczyszczeniach. Pozbyć się ich możemy za pomocą peelingu skóry głowy. Taki zabieg zapewnia cyrkulację powietrza przy skórze głowy, reguluje wydzielanie się sebum, ogranicza wypadanie włosów oraz stymuluje wzrost nowych przez pobudzenie krążenia krwi. Początkowo taki peeling głowy można wykonywać nawet raz w miesiącu, zwłaszcza przy włosach przetłuszczających się i mieszanych. W miarę zauważania pozytywnych zmian można zmniejszyć częstotliwość do 2 razy w miesiącu. Tak by nie podrażnić skóry.

Olejowanie włosów
Olejowanie włosów

Drugim zabiegiem, który pozytywnie działa jednakowo na skórę, paznokcie czy włosy jest olejowanie. Olejowanie włosów przyczynia się do wzmocnienia włosów, dodatkowe nawilżenia i odżywienia, a także działa kojąco na stany zapalne i podrażnienia skóry głowy. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniego olejku do włosów, odpowiedniego działaniem do rodzaju włosa. Ważna jest również metoda. Olejowanie może odbywać się na sucho – na umytych i wysuszonych włosach, na mokro – na umytych i wilgotnych włosach. Produkt może być stosowany na całe włosy, od połowy, czy tylko na końcówki. Zależnie od tego, co twoje włosy potrzebują i co jest optymalne dla ciebie.

Systematyczna pielęgnacja włosów jest niezwykle ważna. Dzięki niej jesteśmy w stanie wydobyć nawet z suchych i zniszczonych włosów blask, a te przetłuszczające się zmienić w  lekkie i świeże pukle.

Artykuł powstał we współpracy z hurtownią kosmetyczną Akar Olsztyn.

Komentarze