Zdrowotnik

USG jamy brzusznej - przygotowanie i przebieg badania

USG jamy brzusznejUltrasonografia jamy brzusznej stanowi szczególną procedurę, umożliwiającą diagnostykę szeregu zaburzeń zarówno struktury narządów, jak również ich prawidłowego funkcjonowania. To podstawowe badanie obrazowe wykorzystywane jest również w kontroli schorzeń tego obszaru, co nadaje mu dodatkowej wartości. Na czym polega USG brzucha i jak się do niego odpowiednio przygotować?

Więcej…

 

Endorfiny (hormony szczęścia) - jak podnieść ich poziom?

Endorfiny - hormony szczęściaW naszym organizmie nieustannie produkowane są różne substancje chemiczne. Wpływają one na zdrowie i samopoczucie. Wytwarzane w mózgu oraz w jelitach neuroprzekaźniki zwane hormonami szczęścia poprawiają nastrój, ułatwiają zasypianie i pomagają radzić sobie ze stresem. Znajdziemy wśród nich takie substancje jak endorfiny, serotonina, melatonina, dopamina czy oksytocyna.

Więcej…

   

Migrena oczna (klasyczna) - aura, przyczyny, leczenie

Migrena ocznaBóle głowy mogą mieć różne przyczyny i przebiegać z różnym nasileniem. Dotychczas sklasyfikowano aż ponad 280 rodzajów bólu głowy. Niewątpliwie jednym z najbardziej dokuczliwych jest tak zwana migrena oczna, znana powszechnie jako migrena klasyczna lub migrena z aurą. Migrenowe bóle głowy bywają tak silne, że praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Więcej…

 

Eukaliptus - właściwości, zastosowanie, aromaterapia

EukaliptusMedycyna naturalna zna wiele ziół, z których część jest szczególnie ważna w historii ludzkości i jednocześnie charakteryzuje się silnym działaniem. Do roślin takich należy eukaliptus, który jest jednym z najważniejszych ziół, a uzyskiwany z niego eteryczny olejek eukaliptusowy stosowany jest w wielu preparatach przeznaczonych tak do stosowania, wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Więcej…

   

Odwodnienie organizmu - objawy, skutki. Rodzaje i stopnie odwodnienia

Odwodnienie organizmuWłaściwe nawodnienie organizmu człowieka jest sprawą niezwykle ważną, z czego jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę. Wielu z nas sięga po szklankę wody dopiero w momencie, gdy zaczyna odczuwać pragnienie.

Więcej…

 

Aromaterapia - właściwości i zastosowanie naturalnych olejków eterycznych

Aromaterapia - olejki eteryczneOlejki eteryczne znane są od tysięcy lat. Starożytni Egipcjanie perfumowali nimi ciała i ubrania, konserwowali pokarmy, a nawet balsamowali zwłoki. Dodawali je także do zapraw murarskich, dzięki czemu w świeżo wzniesionych budowlach roznosił się wyjątkowy aromat. Do dziś stanowią spore wyzwanie dla medycyny naturalnej. Wykazują szereg właściwości zdrowotnych i jednocześnie nie powodują działań ubocznych.

Więcej…