Zdrowie

Przyczyny otyłości

OtyłośćPrzyczyny przybierania na wadze mogą mieć różnorodną etiologię. Głównym powodem jest dodatni bilans kaloryczny, czyli spożywanie nadmiernej ilości kalorii w stosunku do jego spożytkowania. Na wydatkowanie energii składa się: spoczynkowa przemiana materii (jest to około 60 do 75%), aktywność fizyczna (15 do 30 %) i termiczny efekt pożywienia (mniej więcej 10 %) - energia pobierana na spożycie pokarmu, jego strawienie, wchłonięcie i zmetabolizowanie. Dodatkowo osoby otyłe posiadają niższe zapotrzebowanie kaloryczne na podstawowe procesy fizjologiczne (zachodzące w spoczynku) niż osoby umięśnione o podobnej posturze.

Więcej…

 

Tłuszcze - rodzaje, ile ich potrzebujemy? Nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe

TłuszczeTłuszcze to z jednej strony powód otyłości i wielu chorób, z drugiej, jeden z podstawowych składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Są łatwo dostępne, wzmacniają smak i wpływają na teksturę dań. Pomimo, że wiele się o nich mówi, to wcale nie jest łatwo zorientować się jakie rodzaje tłuszczy powinny znaleźć się w naszej diecie.

Więcej…

   

Ashwagandha - czym jest? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

AshwagandhaTrudno wyobrazić sobie bez niej medycynę ajurwedyjską. Od pewnego czasu jest też popularna wśród europejskich miłośników naturalnych terapii. Poprawia sprawność umysłu i dodaje energii do działania. Ma doskonały wpływ na serce, układ pokarmowy i kostny. Lista zalet Ashwagandhy, bo o niej mowa, nie kończy się jednak na wspomnianych właściwościach. Jest ich o wiele więcej. Na co pomaga Ashwagandha? Jak ją stosować? I czy są przeciwskazania, żeby sięgnąć po ten niezwykły korzeń? W poniższych akapitach odpowiemy na te i inne pytania.

Więcej…

 

Witaminy i minerały dla prawidłowej pracy organizmu

Witaminy i minerałyBy organizm prawidłowo pracował potrzebuje urozmaiconej diety, która jest bogata w różne witaminy i minerały. Sprawdź, jakie witaminy i minerały mają kluczowe znaczenie dla organizmu.

Więcej…

   

Układ immunologiczny - budowa, działanie

Układ immunologicznyUtrzymywanie sprawności organizmu i odpowiednich wskaźników poszczególnych układów i narządów jest ważne, aby człowiek mógł prawidłowo funkcjonować. Dopiero zapewnienie prawidłowego poziomu homeostazy w organizmie człowieka pozwala na dobre samopoczucie oraz idealną sprawność fizyczną. Odpowiednia współpraca wszystkich układów pozwala cieszyć się zdrowiem i mieć siły do sprostania trudności dnia codziennego.

Więcej…

 

Depresja - formy, przyczyny, oznaki. Depresja jednobiegunowa i dwubiegunowa

DepresjaZaburzenie nastroju może pojawić się zupełnie niespodziewanie lub może nastąpić po porażce lub osobistej stracie, powodując trwałe uczucie smutku, bezwartościowości, beznadziejności, bezradności, pesymizmu lub poczucia winy. Depresja zaburza także koncentrację, motywację i inne aspekty codziennego funkcjonowania.

Więcej…

   

Aromaterapia - właściwości i zastosowanie naturalnych olejków eterycznych

Aromaterapia - olejki eteryczneOlejki eteryczne znane są od tysięcy lat. Starożytni Egipcjanie perfumowali nimi ciała i ubrania, konserwowali pokarmy, a nawet balsamowali zwłoki. Dodawali je także do zapraw murarskich, dzięki czemu w świeżo wzniesionych budowlach roznosił się wyjątkowy aromat. Do dziś stanowią spore wyzwanie dla medycyny naturalnej. Wykazują szereg właściwości zdrowotnych i jednocześnie nie powodują działań ubocznych.

Więcej…

 

Migrena oczna (klasyczna) - aura, przyczyny, leczenie

Migrena ocznaBóle głowy mogą mieć różne przyczyny i przebiegać z różnym nasileniem. Dotychczas sklasyfikowano aż ponad 280 rodzajów bólu głowy. Niewątpliwie jednym z najbardziej dokuczliwych jest tak zwana migrena oczna, znana powszechnie jako migrena klasyczna lub migrena z aurą. Migrenowe bóle głowy bywają tak silne, że praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Więcej…