Zdrowotnik

Stany zapalne w organizmie - jak im zapobiegać?

Jak zapobiegać stanom zapalnym?Stany zapalne to istotne zagrożenie dla naszego zdrowia, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Przede wszystkim sprzyjają one powstawaniu mikrouszkodzeń naczyń krwionośnych, w które wnika cholesterol LDL, gdzie jest utleniany i powoduje powstanie blaszki miażdżycowej. Stany zapalne są także przyczyną nowotworów - szczególnie wątroby, trzustki czy jelita grubego. Reumatyzm, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, jak sama nazwa wskazuje, także jest spowodowany zapaleniem.

Więcej…

 

Co na stres? - Dobre jedzenie na stres

Co na stres?Stres może być pożyteczny, gdy doświadczamy go sporadycznie - na przykład w sytuacjach realnego zagrożenia, gdzie mobilizuje nas do działania. W nadmiarze zaś, gdy towarzyszy człowiekowi przez większość dnia - działa jak cichy zabójca. Przede wszystkim podnosi on ciśnienie tętnicze, sprzyja powstawaniu zakrzepów oraz zaburza swobodny przepływ krwi przez organizm, przez co znacząco wzrasta ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Więcej…

   

Dieta na koncentrację - co poprawia koncentrację i skupienie?

Dieta na koncentracjęZarówno serce, mięśnie, skóra i włosy, aby w pełni funkcjonować, potrzebują składników odżywczych z pożywienia. To samo tyczy się funkcjonowania mózgu. Jeśli w pracy czeka cię ważna prezentacja, test w szkole lub zadanie umysłowe, skup się na jedzeniu określonych produktów wspomagających koncentrację.

Więcej…

 

Aromaterapia - właściwości i zastosowanie naturalnych olejków eterycznych

Aromaterapia - olejki eteryczneOlejki eteryczne znane są od tysięcy lat. Starożytni Egipcjanie perfumowali nimi ciała i ubrania, konserwowali pokarmy, a nawet balsamowali zwłoki. Dodawali je także do zapraw murarskich, dzięki czemu w świeżo wzniesionych budowlach roznosił się wyjątkowy aromat. Do dziś stanowią spore wyzwanie dla medycyny naturalnej. Wykazują szereg właściwości zdrowotnych i jednocześnie nie powodują działań ubocznych.

Więcej…

   

Endorfiny (hormony szczęścia) - jak podnieść ich poziom?

Endorfiny - hormony szczęściaW naszym organizmie nieustannie produkowane są różne substancje chemiczne. Wpływają one na zdrowie i samopoczucie. Wytwarzane w mózgu oraz w jelitach neuroprzekaźniki zwane hormonami szczęścia poprawiają nastrój, ułatwiają zasypianie i pomagają radzić sobie ze stresem. Znajdziemy wśród nich takie substancje jak endorfiny, serotonina, melatonina, dopamina czy oksytocyna.

Więcej…

 

Eukaliptus - właściwości, zastosowanie, aromaterapia

EukaliptusMedycyna naturalna zna wiele ziół, z których część jest szczególnie ważna w historii ludzkości i jednocześnie charakteryzuje się silnym działaniem. Do roślin takich należy eukaliptus, który jest jednym z najważniejszych ziół, a uzyskiwany z niego eteryczny olejek eukaliptusowy stosowany jest w wielu preparatach przeznaczonych tak do stosowania, wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Więcej…

   

Olej z czarnuszki - dlaczego warto go spożywać?

Olej z czarnuszkiOlej czarnuszkowy ludzkości znany jest od zarania dziejów - stosowano go w starożytnym Egipcie, w Maroku, a także w średniowiecznej Europie. Przez starożytnych filozofów, lekarzy, "uzdrowicieli", zalecany był on jako naturalne "lekarstwo na wszystko".

Więcej…

 

Migrena oczna (klasyczna) - aura, przyczyny, leczenie

Migrena ocznaBóle głowy mogą mieć różne przyczyny i przebiegać z różnym nasileniem. Dotychczas sklasyfikowano aż ponad 280 rodzajów bólu głowy. Niewątpliwie jednym z najbardziej dokuczliwych jest tak zwana migrena oczna, znana powszechnie jako migrena klasyczna lub migrena z aurą. Migrenowe bóle głowy bywają tak silne, że praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Więcej…