Ogrzewanie na tarasie - jak poprawić komfort cieplny?

Ogrzewanie na tarasieChoć dni stają się z wolna coraz cieplejsze, wciąż trudno mówić o komfortowych warunkach, pozwalających w pełni rozkoszować się czasem na świeżym powietrzu w ogrodzie. Na to przyjdzie jeszcze odpowiedni moment. Istnieją jednak sposoby na to, by nieco podnieść temperaturę na tarasie - z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń. Jakie rozwiązania grzewcze można zastosować na tarasach? Kilka praktycznych wskazówek znajdziecie w dzisiejszym tekście.

Krótki sezon ogrodowy a źródła ciepła na tarasie

W naszym klimacie sezon ogrodowy zdecydowanie nie należy do najdłuższych. Nawet w okresie wiosenno-letnim nie zawsze też pogoda sprzyja temu, by spędzać czas na zewnątrz w ciągu dni, wieczory również bywają naprawdę chłodne i nieprzyjemne. Zdarza się zatem, że warto dodatkowo wyposażyć przestrzeń do rekreacji w praktyczne źródła ciepła, które w pewnym stopniu pozwalają się uniezależnić od kaprysów aury, wydłużając tym samym okres rekreacji na świeżym powietrzu.

Kiedy ich używać? Rozmaite urządzenia grzewcze do ogrodów przydają się zwłaszcza na początku i pod koniec sezonu, choć niekiedy warto zdecydować się na zastosowanie ich w jego trakcie. Wszystko zależy od aktualnej sytuacji oraz indywidualnych potrzeb domowników.

Jak ogrzewać taras - mobilne urządzenia grzewcze

Podstawowym sposobem na ogrzewanie tarasu są przenośne urządzenia grzewcze, a zwłaszcza wygodne promienniki. Szybko podnoszą komfort cieplny, gdyż w ich przypadku nie trzeba najpierw nagrzewać całego chłodnego powietrza wokół. Zamiast tego fale oddają ciepło ciałom stałym na swojej drodze, w tym ścianom i podłogom, meblem oraz… ludziom przebywającym na tarasie.

Do najpopularniejszych typów promienników, przystosowanych do użytkowania na zewnątrz (wysoki stopień ochrony IP), zaliczają się zwłaszcza gazowe wieże grzewcze (popularne również w ogródkach gastronomicznych) oraz produkty elektryczne, dostępne choćby na stronie: Econovli.pl. Pierwsze z nich da się ustawić w dowolnym miejscu, drugie są znacznie mniejsze i poręczniejsze, wymagają jednak dostępu do sieci energetycznej.

Paleniska - usiądźmy przy ognisku w swoim ogrodzie

A co jeśli szukamy bardziej tradycyjnych rozwiązań? Ciekawym pomysłem na dogrzanie tarasu mogą się okazać paleniska do bezpiecznego rozpalania ognia w przydomowym terenie. Bywają to konstrukcje stałe, wmurowane w poziom tarasu lub niewielkie rozwiązania przenośne z metalu i kamienia.

Z ich pomocą udaje się skutecznie podnieść temperaturę w miejscu do wypoczynku, a także sprawić, że staje się ona jeszcze przytulniejsza. Co więcej, wiele palenisk posiada dodatkowo funkcję grilla, co zapewnia idealne warunki do wesołego biesiadowania w ogrodzie.

A może ogrodowy kominek?

Lubicie wesoło trzaskający ogień w domowym kominku? Nic nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się tym doznaniem również na tarasie. Coraz częściej można bowiem znaleźć wolnostojące lub wmurowane w ścianę wkłady kominkowe, które budują klimat niczym w zacisznym salonie lub sypialni. Zdobią, dopełniają aranżację (skandynawską, nowoczesną, retro - wszystko zależy od wykorzystanego modelu oraz obudowy), a przy tym zapewniają przyjemne ciepło, któremu naprawdę trudno się oprzeć.

Ciepły i przytulny taras o różnych porach roku

Praktyczne urządzenia grzewcze na taras sprawiają, że bez większego trudu da się nieco podnieść temperaturę w przydomowej strefie relaksu nawet wtedy, gdy pogoda nie do końca sprzyja. Tak wydłuża się nieco sezon ogrodowy, buduje lepsze warunki do odpoczynku oraz tworzy ciekawą aranżację przestrzeni, w której naprawdę chętnie spędza się czas nie tylko w szczególnie ciepłe i słoneczne dni.

Komentarze