Silne i zdrowe włosy i paznokcie to nie tylko estetyczna wizytówka człowieka. To także dowód na to, że jego organizm działa prawidłowo oraz nie ma w nim niedoborów składników odżywczych[2]. Jeśli paznokcie stają się kruche, łamliwe i rozdwajają się, warto rozważyć dobrze dobraną suplementację. Jakie witaminy i składniki mineralne są polecane na wzmocnienie paznokci?
Zdrowe paznokcie, czyli jakie?
Paznokcie są wytworem naskórka, który jest zbudowany z komórek wypełnionych keratyną, czyli podstawowym budulcem blaszki paznokciowej. Najtwardszą częścią płytki jest ta na samym końcu palca, natomiast luźniejsza keratyna buduje paznokieć od strony łożyska[1].
Paznokcie rosną średnio około 3-4 mm na miesiąc[1]. Szybkość przyrostu płytek paznokciowych uzależniona jest od:
- trybu życia,
- wieku,
- diety danej osoby,
- pory roku[1].
Co ciekawe, paznokcie same w sobie nie mają koloru - są przezroczyste, a barwę bladoróżową zawdzięczają siatce naczyń krwionośnych mieszczącej się pod blaszką. Ogólny wygląd oraz stan płytek paznokciowych pomaga zdiagnozować stan zdrowia[1]. Bardzo często silne paznokcie i zdrowa skóra idą w parze.
Jakie są zdrowe mocne paznokcie? To przede wszystkim takie, które nie są łamliwe, nie rozdwajają się, nie są pofałdowane i nierówne. Warto wiedzieć, że witaminy mają szczególny wpływ na ich kondycję. Zwykle nie da się "wyleczyć" kruchych paznokci, stosując tylko kosmetyki.
Organizm człowieka (poza pewnymi wyjątkami w przypadku witamin) nie ma zdolności syntezy witamin i składników mineralnych, dlatego trzeba mu je dostarczać z zewnątrz. Podstawowym ich źródłem jest odpowiednio zbilansowana dieta[2]. Gdy paznokcie stają się cienkie, to może oznaczać zmniejszoną ilość niektórych witamin i minerałów i wskazywać na konieczność zastosowania suplementów diety. Jak dobrać odpowiednie witaminy na wzmocnienie paznokci?
Jaki preparat witaminowy na paznokcie?
Na rynku znajdziesz wiele kapsułek, tabletek i napojów, które są polecane "na słabe paznokcie". Jak wybrać najlepszy? Przede wszystkim trzeba określić, co powoduje nadmierną kruchość paznokci lub inne problemy. Niezawodnym sposobem jest wykonanie badanie krwi. Wiele można również "wyczytać" z wyglądu i kondycji rąk i paznokci.
Witamina C
Jest bardzo ważna wśród witamin na włosy i paznokcie. Kwas askorbinowy ma ogromne znaczenie dla dobrostanu paznokci, ale wpływa także na kondycję skóry. Bierze udział w procesie syntezy kolagenu, który jest jednym ze składników budulcowych tkanek. Dieta uboga w witaminę C może prowadzić do niedoborów powodujących problemy z paznokciami. Mogą pojawić się krwawienia podskórne podpaznokciowe, imitujące zmiany barwnikowe[1].
Witaminy z grupy B
W tabletkach na paznokcie można znaleźć także witaminy z grupy B. Znaczenie ma głównie witamina B12, która odpowiada za prawidłowy wzrost płytki oraz jej zdrowy kolor. Zbyt mała ilość witaminy B w organizmie może prowadzić do nieestetycznych zmian - paznokcie stają się pofałdowane[1].
Za utratę gładkości płytki w obrębie paznokci mogą być też inne odpowiedzialne witaminy z grupy B. Istotną rolę odgrywa zwłaszcza niedobór witamin takich jak;
- tiamina (witamina B1),
- ryboflawina (witamina B2),
- niacyna (witamina B3 - witamina PP),
- kwas pantotenowy (witamina B5),
- pirydoksyna (witamina B6),
- biotyna (witamina B7 lub witamina H),
- kwas foliowy (witamina B9)[1].
Warto zwrócić szczególną uwagę na niedobór witaminy B12.
Witamina A
Witamina A pomaga wzmocnić paznokcie od środka. Odpowiada za estetyczny wygląd i twardość. W razie niedoboru tej witaminy stan paznokci wyraźnie się pogarsza. Co ciekawe, nie tylko zbyt niski, ale też zbyt wysoki poziom witaminy ma negatywny wpływ na paznokcie. Gdy jest jej zbyt dużo, zwiększa się łamliwość płytki[1].
Warto także zwrócić uwagę na prawidłowy poziom witaminy E i witaminy D. One również wpływają na wygląd paznokci, skóry i włosów[1].
Składniki mineralne, które mają wpływ na wygląd paznokci?
Paznokcie mogą się łamać i rozdwajać także z powodu niedoboru składników mineralnych. Które z nich mają największe znaczenie?
Żelazo
Niedobór żelaza ogranicza możliwości produkcji białek w organizmie, a tym samym zaburza prawidłowy wzrost paznokcia. Do objawów niedoboru żelaza należą między innymi: zespół żółtych paznokci, kruchość i łamliwość czy podłużne i poprzeczne prążki, szczególnie widoczne u podstawy płytki. Problemem mogą być także rozdwajające paznokcie[1].
Cynk
Cynk bierze udział w procesie keratynizacji, w tym także powstawania płytki paznokciowej. Substancja ta odpowiada za wytrzymałość i twardość płytki. Podobne działanie wykazuje także krzem. Zdeformowane i łamliwe paznokcie mogą oznaczać, że brakuje tych składników. W przypadku niedoboru cynku oprócz łamliwości często pojawiają się białe plamki (leukonychia) oraz przewlekle zapalenie wałów paznokciowych[1].
Wapń
Wapń to podstawowy budulec kości i zębów, ale wpływa także na to, jak wygląd płytka paznokcia. Niedostateczna ilość wapnia sprawia, że paznokcie stają się łamliwe, zadzierają się i rozwarstwiają[1].
Magnez
Na zdrowe paznokcie ma wpływ także właściwy poziom magnezu. Niedobór tego pierwiastka może powodować różne schorzenia paznokci, w tym łamliwość i zaginanie się ich do środka. Jeśli dodatkowo występują objawy takie jak skurcze mięśni, można podejrzewać właśnie niedobór magnezu[1].
Jak widać, na kondycję paznokci ma wpływ wiele czynników. Nie zawsze witaminy dostarczane w diecie wystarczą. Wówczas warto sięgnąć po suplementy zawierające zestawy witamin i składników mineralnych[2]. Jednym z nich jest Falvit[3], którego skład jest opracowany specjalnie z myślą o potrzebach kobiet.
Opracowano na zlecenie partnera Falvit
Bibliografia:
- Surma A., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1 / 2016 / vol. 5, 27-33: (http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.1-2.pdf)
- Przygoda B., Witaminy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013 (https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62899,witaminy)
- Falvit - suplement diety (https://falvit.pl/)
Komentarze