Straszne miejsca nawiedzone przez duchy w Polsce

Nawiedzone miejsca w PolsceGdzie w Polsce straszy? - zamki, obiekty, zjawiska związane z duchami nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć. W naszym kraju znajduje się wiele budynków, które budzą niepokój i przerażenie. Opuszczone dzisiaj miejsca, kryją wiele przerażających historii i tajemnic. Nawiedzone obiekty i smutne wydarzenia to historie, które łączą ludzkie dramaty. Paranormalne, opuszczone budynki skrywają do tej pory mroczność, rozbudzają wyobraźnię. Dowiedz się, w którym miejscu w Polsce straszą duchy i jakie są nawiedzone miejsca w Polsce?

10 strasznych miejsc w Polsce - lista

Poniżej znajduje się 10 nawiedzonych miejsc nawiedzonych przez duchy w Polsce.

1. Proradziecki szpital widmo w Legnicy
Niszczejące budynki szpitala w Lasku Złotoryjskim w Legnicy to obiekty budzące strach. Nowoczesny kompleks oddano do użytku w 1937 roku, przeprowadzano tam eksperymenty na chorych. Budynki zostały opuszczone przez żołnierzy i ludność ZSRR w 1993 roku. Prosektorium, kostnica, basen i wiele pomieszczeń o charakterze użytkowym nawiedzane są przez duchy - pojawiają się tam ludzkie cienie. Legenda głosi, że pod szpitalem znajduje się tajemniczy tunel kolejowy.

2. Budynek szpitala psychiatrycznego w Owińskach
Jedno z najbardziej przerażających miejsc - szpital psychiatryczny - kiedyś klasztor cystersów. W czasie II wojny światowej obiekt przejęli Niemcy. W listopadzie 1939 roku rozegrał się tam dramat. Hitlerowcy żołnierze wymordowali wszystkich pensjonariuszy. Dorośli pacjenci zostali wywiezieni do obornickiego lasu i tam rozstrzelani, dzieci trafiły do fortu VII na obrzeżach Poznania, gdzie zostały zatrute spalinami samochodowymi. W latach 1943-1945 budynek przejęło SS. Funkcjonowała tam filia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Od 1993 roku nieczynny budynek popadł w ruinę. Legenda głosi, że zjawiska paranormalne nasilają się w październiku i listopadzie - w miesiącach, w których hitlerowcy wymordowali chorych. W nocy słychać kroki, jęki, krzyk chorych, płacz dzieci, a w oknach pojawiają się błyski zlewające ze światłem. Niektórzy twierdzą, że w parku widziano spacerujące postaci, które znikały, kiedy ktoś próbował podejść bliżej.

3. Czarny pies z Ogrodzieńca
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to ruiny pochodzące z czasów Kazimierza Wielkiego - są tos jedne z największych ruin zamkowych w Polsce. Tropiciele zjawisk paranormalnych twierdzą, że zwierzęta, które znajdują, się w pobliżu zamku dziwnie się zachowują, przestraszone skomlą, ujadają, uciekają. Najpopularniejsza legenda opowiada historię o psie, który jest uwiązany na brzęczącym łańcuchu a w jego oczach widać ogień. Jest to kasztelan Stanisław Warszycki, który nadzorował tortury poddanych i za karę trafił do piekła. W ramach pokuty stał się przerażającym psem.

4. Zamek na wapiennej skale w Niedzicy
Zamek to atrakcja turystyczna w południowej części województwa małopolskiego, znana pod nazwą zamek Dunajec. Zabytek stoi na wapiennym wzgórzu na wysokości 566 m n.p.m. i oddalony jest o 300 m od rzeki Dunajec. Legenda głosi, że każdej nocy, na zamkowym dziedzińcu pojawia się postać inkaskiej księżniczki Uminy, zamordowanej pod drzwiami kaplicy. Za każdym razem, gdy pojawi się zjawa, w okolicach zamku wieje porywisty wiatr, a każdego, kto ujrzy Białą Damę czeka wielkie nieszczęście. Inna legenda opowiada, o odkryciu, które miało miejsce, po II wojnie światowej. Odnaleziono na zamku inkaskie zapisy, informacje zapisane pismem węzełkowym, o ukrytym skarbie Inków. Do tej pory, nikt go nie odnalazł, duch księżniczki szuka sprawiedliwości i strzeże ukrytego skarbu.

5. Legenda Białej Damy z Kórnika
W zamku Kórnickim można spotkać ducha hrabiny Teofili z Działyńskich Szołdrskiej - Potulickiej, o urodzie niezbyt zachwycającej, dawnej właścicielki zamku. Zmarła w 1790 roku i została pochowana w krypcie kościoła w Kórniku. Jedna z legend głosi, że każdej nocy, o północy hrabina ożywa i wychodzi z portretu zdobionego złotą ramą, wiszącego w sali herbowej. Ubrana w białą suknię, widywana jest w parku, na nocnych spacerach, trwających do świtu. Towarzyszy jej jeździec na czarnym koniu, ubrany na czarno. Z pianiem koguta, Teofila przenika przez drzwi, wraca do swojego portretu, a rycerz znika, by pojawić się następnej nocy.

6. Kamienica na ulicy Wilczej 2/4 w Warszawie
Historia opowiada o brutalnie zamordowanym przez służącego bankierze, którego okradł z majątku. O historii tej przypominają plamy krwi, które nagle pojawiają się na drewnianej posadzce. Z tym miejscem wiążą się inne historie. Jedna z nich opowiada o studencie, który popełnił samobójstwo. Jego duch w towarzystwie białego psa, pojawia się w salonie którego, nie chce opuścić. Mieszkanie przeraża, gdyż na ścianie pojawia się krew.

7. Nawiedzony dom na ulicy Kosocickiej w Krakowie
Na temat historii tego miejsca krąży wiele legend. Na działce gdzie stoi rozpadający się pustostan znajdował się cmentarz i kaplica. Nad domem ciąży przekleństwo, gdyż w ziemię, na której stoi nieruchomość wsiąknęła krew. W nocy miejsce to wytwarza złą energię i słychać tam krzyki. W dawnych czasach chłopom ukazywał się Rokita. Znana jest historia o dwóch braciach, którzy budowali dom w latach 70/tych. Bracia posprzeczali się, jeden zabił, drugiego i dom nigdy nie został, już wykończony. Najnowsza legenda mówi, że w niewykończonym domu słychać płacz dziecka. Na oczach małych dzieci powiesił się tam ich ojciec. Inna historia opowiada o robotnikach budujących autostradę, którzy postanowili noc spędzić w nawiedzonym domu. Po kilku godzinach opanował ich strach, halucynacje, przerażenie, że szybko uciekli, opuszczając dom.

8. Kociewie, okolice Świecia (kujawsko-pomorskie), wieś Topolinek
W domu należącym kiedyś do Józefa Wojciechowskiego dochodziło do tajemniczych zjawisk. Józef zginął wypadku w 1950 roku. W czasie pogrzebu cztery konie nie mogły uciągnąć trumny z jego ciałem. Kiedy już żałobnicy dotarli, na miejsce pochówku rozpętała, się nawałnica. Józef podobno nigdy nie opuścił, swojego domu a jego duch tam straszył. Józef włączał i wyłączał światło, poruszał przedmiotami, portretami, przewieszał ubrania, dzwonił kieliszkami, zatrzymywał zegar na godzinę. Opowiadano, że czasami kładł się w łóżku obok śpiącej osoby i pomimo że nikt go nie widział, to śpiący czuł, uginający się materac pod ciężarem zjawy.

9. Czarna Dama z Janowca
Ruiny zamku na skarpie wiślanej w Janowcu, skrywają smutną historię. Z rodem Lubomirskich wiąże się opowieść o tajemniczej, Pięknej Pannie w czarnej sukni, ukazującej się na dziedzińcu zamku podczas pełni księżyca, a niekiedy nawet w biały dzień. Nazywana jest Czarną Damą. To córka dawnego właściciela zamku, Helena Lubomirska. Piękna dziewczyna zakochała się w prostym rybaku. Rodzice jednak nie zaakceptowali, ukochanego córki uwięzili, ją w jednej z komnat a młodego chłopca kazali, zabić. Zrozpaczona dziewczyna wyskoczyła z okna, jej ciało znaleziono rano na dziedzińcu. Ciało Heleny zabalsamowano, ubrano w balową suknię i pochowano w szklanej trumnie w Kazimierzu Dolnym. Niestety duch zmarłej dziewczyny, każdej nocy, pojawiał się na zamku. Zrozpaczeni rodzice postanowili, przewieźć ciało córki do Janowca gdzie pochowano, ją w podziemiach miejscowego kościoła. Pomimo zmiany miejsca, duch Czarnej Damy przechadzał się nocami, po zamkowych korytarzach. Przekaz głosi, że do dzisiaj, przy pełni księżyca, niektórzy spotykają legendarną damę.

10. Duch księżniczki Halszki z Szamotuł
Helenka, córka księcia Ostrogowskiego odziedziczyła po ojcu ogromny majątek. Nie tylko była bardzo bogata, ale także niezwykle piękna. Wielu starało się o jej względy. Jednym z nich był szlachcic Dymitr Sanguszko, który bardzo księżniczkę kochał i postanowił ją porwać. Za ten czyn, król skazał Dymitra na wygnanie. Został złapany w Czechach przez oddział Marcina Zborowskiego i zabity. Halszka wróciła do matki. Król wbrew woli matki i księżniczki postanowił oddać Halszkę bogatemu i staremu kasztelanowi Łukaszowi Górce. Kasztelan zaraz po ślubie wyjechał na wojnę. Matka i córka uciekły i schroniły się w klasztorze. Tam, za zgodą matki, książę Siemion Olelkowicz poślubił Helenę. Małżeństwo zostało skonsumowane i zgodnie z prawem Górka został pozbawiony praw do Heleny. Niestety i tym razem, król przeciwstawił się zawartemu małżeństwu. Helena wróciła, do Górki a młody książę zmarł, nagle w niewyjaśnionych okolicznościach. Kasztelan postanowił ukarać młodą żonę, uwięził ją w wieży. By już nikt nigdy nie mógł podziwiać urody Halszki, dziewczynie założono na głowę metalową maskę. Wolność odzyskała po 14 latach, po śmierci męża. Cierpiąca na depresję z objawami obłąkania zmarła, krótko po Górce. Od tego czasu duch Helenki straszy w zamku Górków w Szamotułach.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze