Rocznice ślubu - nazwy, znaczenie, prezenty

Rocznica ślubu"To ich srebrne wesele…", "Będą niedługo obchodzili złote gody…" - każdy z nas ma w rodzinie parę, która świętowała lub będzie świętować okrągłą rocznie ślubu, jak 10-, 25- czy 50-lecie wspólnego pożycia małżeńskiego. Tak naprawdę jednak swoje nazwy mają więcej rocznic ślubów: od pierwszej do 15-tej co roku oraz od 20-tej aż do 80-tej co pięć lat. Warto je poznać i dowiedzieć się, co oznaczają nazwy poszczególnych godów.

Młodzi małżonkowie ze wzruszeniem wyczekują pierwszej rocznicy ślubu i tego dnia, kiedy mogą powiedzieć: dokładnie rok jesteśmy małżeństwem! Od tej pory już każdego roku będą świętować swoje gody… no właśnie, jakie? Warto dowiedzieć się, jakie rocznice ślubu obchodzi każde małżeństwo i jakie znaczenie mają ich poszczególne nazwy. Ogólnie rzecz ujmując, odnoszą się one zarówno do stażu małżeństwa, jak i propozycji podarków, jakie możemy dać ukochanej osobie z okazji konkretnej rocznicy.

Nazwy rocznic ślubu i wybór idealnego prezentu

Pierwsza rocznica ślubu - papierowa
Ta pierwsza, wyjątkowa rocznica ślubu nosi miano papierowej. Papier kojarzy się nam z czymś delikatnym, lekkim ale i być może nietrwałym. W przypadku rocznicy ślubu należy go raczej kojarzyć z czymś nowym, młodym ale i obiecującym: zupełnie jak tak niedawno zawarty związek małżeński. Warto świętować hucznie pierwszą rocznicę, można nawet "wyprawić roczek" dla rodziny i znajomych. W wielu przypadkach jednak pary obchodzą ten dzień we dwoje lub już we troje, np. ze swoim dzieckiem lub jeszcze nie narodzonym maleństwem. Co "papierowego" możemy podarować ukochanej osobie z okazji pierwszej rocznicy? Może to być własnoręcznie napisany list, karnet na zabiegi SPA lub album ze wspólnymi zdjęciami. Ciekawą propozycją dla pań jest podarowanie ukochanemu pięknie opakowanego zdjęcia USG, jeśli kobieta w pierwszą rocznicę już spodziewa się dziecka.

Druga rocznica ślubu - bawełniana
Po dwóch latach związek już dojrzał, na świecie pojawiło się dziecko lub kobieta jest w stanie błogosławionym. Co bawełnianego można podarować z okazji tej rocznicy? Może to być np. bielizna, koszulka z zabawnym napisem ("Będziesz tatą" itp.) ale również ręcznik, pościel czy poszewka na poduszkę ze wspólnym zdjęciem.

Trzecia rocznica ślubu - skórzana
Mija kolejny rok i przychodzi rocznica skórzana, małżonkowie mają za sobą co prawda krótki staż, ale być może już na swoim koncie wiele ekscytujących chwil razem, np. wybudowali dom, urodziło im się dziecko. Co mogą sobie podarować z okazji tej rocznicy? Dobrymi prezentami będą: skórzany portfel, pasek, każda kobieta z pewnością ucieszy się z gustownej, skórzanej torebki.

Czwarta rocznica ślubu - kwiatowa (owocowa)
Czwarta rocznica zwana jest kwiatową, rzadziej owocową. Co z tej okazji można podarować ukochanej osobie? Odpowiedź nasuwa się sama: kwiaty! Żeby jednak nie było zbyt nudno, możemy stworzyć wyjątkowy bukiet kwiatów i słodyczy lub zabrać współmałżonka na spacer po pięknych ogrodach.

Piata rocznica ślubu - drewniana
Po pięciu latach od zawarcia związku małżeńskiego przychodzi czas na drewniane gody. Nazwa może niezbyt poetycka, ale dla wielu par to ważny moment ich wspólnego życia. Zwykle jest ono już ustabilizowane, parę pochłania szara codzienność… i pojawia się ciekawy dylemat: do drewnianego kupić ukochanemu/ukochanej? Może to być drewniana ramka na zdjęcie, drewniana szkatułka na biżuterię lub dokumenty albo możemy zrobić sobie wspólny prezent i zamówić piękne, drewniane meble do sypialni. Zauważmy również, że od papieru przeszliśmy do drewna: nasz związek dojrzał i jest bardziej trwały, stabilny.

Szósta rocznica ślubu - cukrowa
Słodka, szósta rocznica, zwana cukrową, rozpoczyna kolejne wspólne 5-lecie. Z tej okazji możemy obdarować żonę czy męża czekoladkami, pięknym tortem lub zabrać ukochaną osobę na słodką przekąskę.

Siódma rocznica ślubu - wełniana
Minęło już 7 wspólnych lat, nastała wełniana rocznica ślubu, co kupić w prezencie z tej okazji? Może to być wełniany sweter, szalik czy ciepłe rękawiczki. Doskonale sprawdzi się również wełniany koc, którym możemy wspólnie przykryć się podczas chłodnych, zimowych wieczorów.

Ósma rocznica ślubu - spiżowa (brązowa)
Ósma rocznica zwana jest spiżową. Śpiż to stop miedzy z cynkiem i ołowiem, wykonuje się z niego dzwony i wiele elementów ozdobnych, np. biżuterię czy bibeloty. Już mamy więc pomysł na prezent z okazji tej rocznicy.

Dziewiąta rocznica ślubu - gliniana
Kolejna rocznica ślubu nosi miano glinianej. Z tej okazji możemy bliskiej osobie podarować elegancki wazon czy inną ozdobę z tego surowca. Małżonkowie są również bardzo podekscytowani tym, że kończy się ich pierwsze wspólne 10-lecie.

Dziesiąta rocznica ślubu - cynowa (aluminiowa)
To, zaraz po pierwsze rocznicy, bardzo ważny moment w życiu każdego małżeństwa: cynowe gody. Dziesiąta rocznica ślubu zwana jest również rzadziej aluminiową. Zwykle wyprawia się ta rocznicę ślubu i świętuje w rodzinnym gronie. Rzadko zdarza się z tej okazji odnowienie przysięgi małżeńskiej.

Jedenasta rocznica ślubu - stalowa
Zaczynamy drugą dekadę razem. Z tej okazji w dniu stalowej rocznicy ślubu można ukochanej osobie podarować również coś, co nawiązuje do nazwy: biżuterię dla żony czy breloczek do kluczy dla męża.

Dwunasta rocznica ślubu - płócienna (jedwabna, lniana)
Z tej okazji można również zakupić coś, co nawiązuje do nazw rocznicy, np. jedwabną bieliznę, komplet pościeli lub lnianą koszulę dla ukochanego.

Trzynasta rocznica ślubu - koronkowa
Uważana za pechową trzynastkę - posiada w nazewnictwie rocznic ślubu piękną nazwę - rocznica koronkowa. Co kupić z tej okazji? Żona z pewnością ucieszy się z koronkowej, seksownej bielizny.

Czternasta rocznica - kości słoniowej
Ciekawa nazwa na rocznicy ślubu: kości słoniowej. Nawiązuje do materiału, z jakiego wykonywanych jest wiele ozdób, np. biżuterii czy bibelotów. Co ciekawe, z kości słoniowej wykonuje się również… klawisze instrumentów!

Piętnasta rocznica - kryształowa (szklana)
Minęło 15 lat razem i obchodzimy kryształową rocznicę ślubu. Pomysły na prezent nasuwają się same, można kupić elegancki komplet kieliszków lub stylowy wazon. Od tej pory nazwy rocznic będą nadawane co 5 lat.

Dwudziesta rocznica ślubu - porcelanowa
Za nami 20 lat wspólnego życia jako małżeństwo, obchodzimy rocznicę porcelanową. Małżonkowie są już zwykle po 40-stce, dzieci dorosły, być może wyprowadziły się z domu. Jakie propozycje na tą rocznicę? Można zakupić piękny komplet porcelany, np. zastawę stołową i częściej zapraszać znajomych, zwłaszcza, gdy odczuwamy syndrom pustego gniazda po usamodzielnieniu się pociech.

Dwudziesta piata rocznica ślubu - srebrna (Srebrne Gody)
Minęło ćwierć wieku razem, to 25 lat wspólnego życia, czyli… Srebrne Wesele! Wiele par z tej okazji odnawia przysięgę małżeńską w kościele oraz wyprawia niejako drugie przyjęcie weselne, gdzie rodzina i znajomi wspólnie z zakochanymi bawią się i wspominają ich wspólne życie. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie filmu ze zdjęć z ostatnich 25 lat, to doskonała propozycja na prezent dla rodziców od ich dorosłych już dzieci. A co kupić ukochanej osobie z okazji Srebrnych Godów? Może to być srebrna biżuteria, np. naszyjnik czy spinki do mankietów.

Trzydziesta rocznica ślubu - perłowa
Mija kolejnych 5 lat i obchodzimy perłową rocznicę ślubu. Co kupić tym razem? Paniom z pewnością spodobają się perły, panom można kupić np. koszulę w tym kolorze.

Trzydziesta piata rocznica ślubu - koralowa
Pięć lat później obchodzimy koralową rocznicę ślubu. Zwykle w tym czasie mamy już za sobą śluby naszych dzieci, być może doczekaliśmy się wnuków. A pomysły na prezent? Mogą to być: biżuteria z koralem, sukienka w tym kolorze, a nawet… akwarium z rybkami!

Czterdziesta rocznica ślubu - rubinowa
Po 40 latach wspólnego życia przychodzi czas na Rubinowe Gody. Co można z tej okazji kupić ukochanej żonie? Może to być naszyjnik z rubinem i bukiet czerwonych róż. A podarek dla męża? Rubinowy krawat oraz piękna koszula do kompletu.

Czterdziesta piata rocznica ślubu - szafirowa
Po kolejnych 5 latach od rubinów przechodzimy do szafirów, to szafirowa rocznica ślubu. Prezenty adekwatne do poprzednich: biżuteria z szafirem, sukienka lub koszula w tym kolorze. zapewne te gody będą świętowały z nami już dzieci i coraz starsze wnuki.

Pięćdziesiąta rocznica ślubu - złota
Pary, które przeżyją razem pół wieku mają tą przyjemność obchodzić razem Złote Gody. To ważne wydarzenie w rodzinie, zakochani seniorzy mają już zwykle ponad 70 lat, dorosłe dzieci i wnuki, które zwykle przejmują na siebie organizację Złotego Wesela. Pary zwykle decydują się na odnowienie przysięgi małżeńskiej. Z tej okazji para może zostać uhonorowana przez Prezydenta PR i otrzymać Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. To wyjątkowe, polskie odznaczenie cywilne, a jego posiadanie jest prawdziwym zaszczytem.

Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu - szmaragdowa (platynowa)
Po kolejnych 5 latach obchodzimy szmaragdowe gody, zwane również platynową rocznicą ślubu. Pomysły na prezent nasuwają się same i mogą być adekwatne do nazwy.

Sześćdziesiąta rocznica ślubu - diamentowa
Sześćdziesiąta rocznica ślubu posiada wyjątkowo piękną nazwę, to rocznica diamentowa. Zwykle zakochani mają już około 80 lat, dzieci i wnuki są dorosłe, być może pojawiły się już prawnuki. Tą wyjątkową rocznicę warto świętować w gronie najbliższych. Jaki prezent można parze podarować? - biżuterię z diamentami, wyjątkowe ukoronowanie ich miłości.

Sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu - żelazna
Pięć lat później obchodzimy rocznicę żelazną, to 65 lat wspólnego pożycia małżeńskiego. Większość par, która doczekała się tej rocznicy, ma już prawnuki. Co związanego z tą nazwą kupić na rocznicę? Może to być np. biżuteria lub dekoracja do domu czy ogrodu.

Siedemdziesiąta rocznica ślubu - kamienna
Związek jest trwały niczym kamień, to już 70 rocznica ślubu, zwana również kamienną. Prezenty mogą być adekwatne do nazwy, np. możemy kupić naszym rodzicom, dziadkom czy pradziadkom kamienną dekorację lub biżuterię z cennym kamieniem.

Siedemdziesiąta piata rocznica ślubu - brylantowa
Ta rocznica nosi nazwę brylantowej. Niewiele osób ma zaszczyt dożyć tej chwili, jeśli się uda, warto ją odpowiednio celebrować, np. zakupić prezenty z brylantami, które będą błyszczeć, niczym to wyjątkowe uczucie, które połączyło nas na tyle lat.

Osiemdziesiąta rocznica ślubu - dębowa
Niewielu osobom udaje się dożyć tej wyjątkowej chwili i obchodzić dębową rocznicę ślubu. To wyjątkowa chwila, gdy mija dokładnie 80 lat od naszego ślubu. Zakochani zbliżają się do setnych urodzin i zdecydowaną większość życia spędzili razem. Z tej okazji warto zakochanym podatować beczułkę z dobrym trunkiem lub wino.

Komentarze

Kamill
Moi dziadkowie już mają szmaragdową w takim razie ;)
https://e-lubliniec.pl/artykuly/rocznice-slubu-nazwy-i-znaczenie/