Randka to pełne emocji, romantyczne spotkanie z bliską osobą, które sprawia, że nasza relacja się rozwija. Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz w życiu na niej był. Dlaczego chodzimy na randki, jak randkowano kiedyś, a jak dzisiaj? I wreszcie: co wypada, a czego absolutnie nie należy na randce robić?
Czym jest randka i dlaczego randkujemy?
Randka jest romantycznym spotkaniem dwojga osób, które chcą lepiej się poznać lub sprawić, by ich związek się rozwijał. Randka może mieć różną formę, może odbywać się w różnych miejscach, np. restauracji, kinie, klubie ale i na łonie natury, w parku, czy np. gdy wybierzemy się na wycieczkę.
Dlaczego randkujemy?
Powodów jest wiele, przede wszystkim:
- To przyjemne, pozwala nam spędzać czas z drugą osobą;
- Możemy ją lepiej poznać, rozwijać naszą relację;
- Możemy dowiedzieć się więcej o bliskiej nam osobie i upewnić się, że chcemy stworzyć z nią relację, związek, czy nawet rodzinę;
- Randka może pomóc nam przejść na kolejny etap związku, np. poprzez pierwszy pocałunek czy pierwsze zbliżenie;
- Randka pozwala scementować istniejący związek, pogłębia relację, np. spotkania w małżeństwie.
- Zapewne każdy z nas dopisałby do powyższej listy jeszcze kilka swoich powodów...
Historia randek - jak randkowano kiedyś?
Randki mają długą historię, w historii wiele razy natrafić można na informacje, że dwoje ludzi spotykało się w konkretnym celu: aby lepiej się poznać i dowiedzieć się, czy chcą być ze sobą w związku. Z pewnością nasze babcie czy mamy opowiadały nam, jak wyglądały randki dawniej: było to wielkie wydarzenie, do którego zarówno dziewczyna, jak i chłopak długo się przygotowywali. Każdy chciał dobrze wyglądać i dbał o to, aby odpowiednio się zachowywać, mężczyzn obowiązywały konkretne zasady, wiedzieli, jak należy dbać o kobietę, jakie zachowania są dozwolone, a czego absolutnie nie należy robić. Dodatkowo, dawniej spotkania były bardzo często aranżowane, oznaczało to, że młode osoby nie do końca wiedziały z kim się spotykają. Przypominały one dzisiejsze randki w ciemno, zwykle jednak miały one na celu nawiązanie znajomości i wzięcie ślubu, rodzice czy opiekunowie młodych samodzielnie decydowali o tym, z kim się zwiążą ich dzieci.
Dziś kwestie randkowania wyglądają nieco inaczej. Jak współcześnie możemy to robić, jakie są rodzaje oraz jakie pojawiły się niedawno?
Jak wygląda randka współczesna?
Obecnie tak samo, jak dawniej, wspólne spotkania w tradycyjnym ujęciu obejmują romantyczne spotkania osób w celu lepszego poznania się. Poza tym, na popularności zyskują nowoczesne metody:
- w tym tak zwane speed dating, czyli szybka randka,
- randka w ciemno,
- randka w sieci.
Speed dating to nowoczesna metoda rodem ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie żyją szybko, podobna idea przyświeca temu rodzajowi spotkań. Są one krótkie, kilkuminutowe, mające na celu poznanie się oraz zorientowanie, czy dana osoba jest nami zainteresowana, a my nią. Jeśli po takim spotkaniu zechcemy kontynuować znajomość i druga strona również wyraża taką wolę, można się umówić już na tradycyjną randkę.
Kolejna, nowoczesna metoda randkowania to randka w ciemno. Polega ona na umawianiu się z zupełnie nieznaną osobą lub kimś, kogo nie znaliśmy wcześniej osobiście. Wielokrotnie takie spotkania są zaaranżowane przez naszych znajomych, którzy przejmują rolę tak zwanych swatów. W ten sposób mogą pomóc swoich samotnych znajomym poznać kogoś interesującego, komu również już dokucza bycie singlem. Randki w ciemno są niezwykle emocjonujące, jedni stresują się nimi mniej niż tradycyjnymi wspólnymi wyjściami, inni z kolei o wiele bardziej, ponieważ zupełnie nie wiedzą, czego się spodziewać po osobie, z którą są umówieni.
W miarę upowszechniania się Internetu jako medium komunikacyjnego, na popularności zyskała randka w Internecie. Taka forma komunikacji online jest nie tylko nowoczesna i wygodna, ale również z jednej strony bezpiecznie, warto tylko pamiętać o kilku istotnych zasadach. Spotkania online są wygodne, nie musimy stawać twarzą w twarz z daną osobą, gdy ktoś nam się nie spodoba, możemy wyłączyć okienko czatu lub komunikatora, rozłączyć się i nigdy więcej z tą osobą nie rozmawiać, w realnym świecie taka "ucieczka" z randki jest o wiele trudniejsza. W sieci nie ma granic, wiele osób bez oporów umieszcza tam swoje prywatne zdjęcia, udostępnia informacje na swój temat, aby zwiększyć szanse na znalezienie miłości online. Warto jednak zachować ostrożność, ponieważ możemy paść ofiarą oszusta matrymonialnego, który wykorzysta naszą naiwność i chęć zakochania się w sieci do swoich celów.
Wiele serwisów umożliwia randkowanie online dla każdego ale i dla konkretnej grupy odbiorców, np. długoletnich singli, samotnych matek, osób rozwiedzionych, porzuconych ale i o konkretnych zainteresowaniach itp. Można więc znaleźć samotne osoby podobne do nas, co zwiększa prawdopodobieństwo znalezienie drugiej polówki, która będzie spełniała nasze wymagania. Warto, logując się na takie portale, pisać prawdę, nie udawać nikogo. W sieci nietrudno trafić także na oszustów, którzy karmią się czyimś nieszczęściem i samotnością.
Po pewnym czasie randkowania w sieci przychodzi moment na spotkanie w tak zwanym realu: może to być początek znajomości ale i jej koniec, gdy rozczarujemy się prawdziwym wizerunkiem naszego znajomego z sieci. Warto przygotować się na taką ewentualność, ponieważ to, co istnieje w sieci, w rzeczywistym świecie może wyglądać zupełnie inaczej.
Kodeks randkowania - co robić, a czego nie?
Kolejna ważna informacja na temat randek dotyczy tego, co na takim spotkaniu wypada, a czego absolutnie nie należy robić. To swoisty kodeks dla każdego randkowicza.
1. Co wypada robić na randce?
Co wypada, a nawet należy zrobić na randce, zarówno tej pierwszej, jak i każdej kolejnej? Poniżej kilka podpowiedzi.
- Podarować coś drugiej stronie, zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie - panowie czasem pojawiają się na randce z kwiatami, to bardzo miły gest, który potrafi sprawić przyjemność praktycznie każdej kobiecie. Niektóre panie ucieszą się z bukieciku, inne z pięknie przyozdobionej różyczki. A czy kobieta również może pojawić się na wspólnym wyjściu z podarkiem dla ukochanego? Owszem, może dać mu breloczek do kluczy czy gadżet do telefonu, stylowy drobiazg, który będzie praktyczny: takie prezenty panowie lubią najbardziej. Nie przesadzajmy jednak z prezentami, nie kupujmy kosztownych podarunków, ich otrzymanie może wprawić w zakłopotanie.
- Powiedzieć drugiej stronie miły i szczery komplement - mówienie miłych rzeczy jest zawsze w cenie, na randce potrafi rozładować atmosferę, przerwać chwilę ciszy ale i sprawić przyjemność. Należy jednak pamiętać o tym, aby komplementy były naturalne, szczere i aby nie było ich za dużo: wtedy mogą peszyć zamiast sprawiać radość.
- Okazać entuzjazm ze spotkania ale z umiarem - cieszymy się ze spotkania, to jasne. Warto więc dać znać o tym drugiej osobie, można wprost powiedzieć, że bardzo cieszymy się ze spotkania, uśmiechnąć się, powiedzieć miłe słowo. Nie przesadzajmy jednak z entuzjazmem, abyśmy nie wydali się nachalni, sztuczni czy śmieszni.
- Okazywać zainteresowanie drugiej stronie, również niewerbalnie - w nawiązaniu do punktu poprzedniego: poza radością ze spotkania, okazujmy drugiej stronie zainteresowanie, zadając pytania ale i stosując mowę ciała, np. patrzmy jej w oczy (byle nie nachalnie), uśmiechajmy się, dotykajmy delikatnie i naturalnie, panie mogą nieco pokokietować swojego wybranka.
- Dla panów: przyjechać po kobietę lub/i ją odwieźć - na koniec rada dla panów, warto zaproponować kobiecie, że przyjedziemy po nią i ją odwieziemy, nie bądźmy jednak natarczywi, bardzo możliwe, że kobieta także jest zmotoryzowana, chce być niezależna i samodzielnie dotrzeć na spotkanie.
2. Czego nie należy robić na randce?
A czego nie wypada robić na pierwszej i każdej kolejnej randce? Jakie zachowania absolutnie nie przystoją zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie i mogą sprawić, że druga strona nie zechce się z nami już więcej spotkać? Podczas spotkania nie należy przede wszystkim:
- Rozmawiać o rzeczach trudnych i dla nas przykrych - problemach osobistych, zdrowotnych, chorobach, trudnościach finansowych, można oczywiście wspomnieć o tym, że mamy problem, np. w relacji z rodzicami czy byłym partnerem ale randka nie jest spotkaniem, na którym wylewamy żale.
- Rozmawiać o pieniądzach, religii, polityce - randka ma być czasem dla nas, nie należy więc poruszać tematów drażliwych, które mogą sprawić, że się poróżnimy. Możemy oczywiście mieć odmiennie zdanie w wielu kwestiach ale czy właśnie podczas spotkania jest moment, kiedy mamy to sobie uzmysłowić? Nie warto na takim spotkaniu rozmawiać o pieniądzach, religii, polityce czy innych, tego typu tematach.
- Zachowywać się zbyt wyzywająco - randka bywa chwilą stresującą, zdarza się więc, że zachowujemy się na niej inaczej niż zwykle. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie zachowywać się zbyt wyzywająco, aby stres nie sprawił, że zatracimy siebie i będziemy prowokować drugą stronę. Dotyczy to również stroju, należy pamiętać, aby nie był zbyt odważny, np. w kwestii sukienki.
- Przesadzić z alkoholem - picie alkoholu na randce jest dozwolone, możemy wypić kieliszek wina, drinka czy nawet piwo, zwłaszcza, gdy druga strona też pije lub wyraża na to zgodę. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z nadmiarem alkoholu, aby nie stracić kontroli nad swoim zachowaniem, co wiązać się może z punktem poprzednim. Można lampką wina dodać sobie odwagi ale nie należy upić się, co może urazić i zrazić do nas potencjalnego partnera/partnerkę.
- Całować drugiej strony, gdy ona wyraźnie jeszcze nie jest na to gotowa - wielu z nas marzy o romantycznym pocałunku na zakończenie pięknej randki. Owszem, może być to wymarzony koniec spotkania ale i zachęta do kolejnego ale… tylko wtedy, gdy druga strona również tego pragnie. Jeśli jednak widzimy, że nie jest na to gotowa, warto zaczekać z pierwszym pocałunkiem do chwili, aż oboje będziecie go tak samo pragnęli.
Komentarze