Łapacz snów - czym jest, jak go zrobić? Znaczenie łapacza snów

Łapacz snówMęczą Cię złe sny i nie możesz sobie z nimi poradzić? A może chcesz zapamiętywać tylko te dobre i zapewnić sobie dobry sen każdej nocy? Zainwestuj lub wykonaj samodzielnie łapacz snów, tajemniczy talizman o długiej historii, wywodzącej się z plemion indiańskich. Czym jest łapacz snów i czy rzeczywiście działa?

Czym jest łapacz snów? Historia łapaczy snów

Co ciekawe, łapacz snów ma długą historię. Pierwsze łapacze używane były przez Siuksów, to północnoamerykańskie plemię indiańskie. Według indiańskiej legendy w plemieniu Siuksów żyło dziecko, które co noc nie mogło spać z powodu koszmarów sennych. Jego matka, zrozpaczona tym, że nie może mu pomóc udała się do mądrej, starej kobiety z prośbą o pomoc. Ta zajmowała się przędzeniem i poradziła rozżalonej matce, aby ta zrobiła z miękkiego drzewa okrąg i utkała z bawełny na nim sieć, której zadaniem będzie wyłapywanie koszmarów jej dziecka oraz która miała pomóc przesyłać jedynie te dobre. Matka tak zrobiła i od tej pory jej dziecko spało spokojnie każdej nocy. Według innej legendy, młody Siuks szukał swojej życiowej drogi. Na swojej drodze spotkał pająka, który poradził mu, aby przyjrzał się jego sieci: krąg miał symbolizować życie, a środek Boga, do którego prowadzą wszystkie drogi.

Łapacz snów

Dawniej łapacze snów miały postać amuletów: występowały jako okrągłe siateczki o bardzo drobnych oczkach, były ozdobione różnymi elementami, w tym piórkami. Wierzono, ze dobre sny przenikają przez oczka i przechodzą do świadomości osoby śniącej. Złe sny zaś zatrzymują się na oczkach i nie śnimy w ten sposób koszmarów. Dzięki temu osoba śnić może jedynie dobre sny, które mogą wyjaśniać wiele spraw oraz przyczyniać się do rozwiązywania problemów.

Co symbolizuje łapacz snów? Znaczenie

Łapacz snów to symbol życia i dobrej, pozytywnej energii. Aby jednak jego moc się ujawniła, czyli wyłapywał złe sny, musimy zakupić lub stworzyć go z intencją i oczywiście uwierzyć w jego działanie, bez tego łapacz jest jedynie ciekawą ozdobą, a nie przedmiotem mocy. Pamiętajmy, że jeśli uwierzymy w moc łapacza snów, ze zwyczajnej dekoracji może się on stać talizmanem, darem nasyconym dobrą energią, która odgoni od nas nie tyle koszmary, co negatywne myśli.

Łapacz snów: kupić czy zrobić?

Chcesz mieć własny łapacz snów? Możesz go zakupić lub zrobić go samodzielnie. Łapacz snów można bez problemu zakupić w wielu sklepach z pamiątkami ale i w internecie. Do wyboru mamy wiele wzorów, rodzajów, wielości łapaczy snów. Ozdobione są one zwykle piórkami i tasiemkami.

Jak zrobić łapacz snów?

Łapacz bez trudu wykonasz również samodzielnie, możesz zrobić go ze swoim dzieckiem, co będzie dla małego człowieka doskonałą lekcją kreatywności. Możecie przygotować łapacze dla wszystkich członków rodziny. To także doskonała opcja na oswojenie dziecięcych lęków, zwłaszcza lęku przed ciemnością. Powiedz dziecku, że łapacz "złapie" wszystkie złe sny i strachy oraz nie pozwoli, aby straszyły dziecko.

Chcesz wykonać łapacz snów naprawdę dobrze? Zadbaj o właściwą symbolikę. Okrąg należy wykonać z miękkiego drzewa, np. wierzby i pokryć go nićmi w określonych kolorach. Pierwszym z nich jest niebieski, symbolizujący niebo i Boga. Drugim kolorem jest fiolet, barwa refleksji i zastanawiania nad sobą. Kolejny kolor to czerwień, kolor rodziny, miłości ale i pamięci o przodkach. Następnie nić żółta jako symbol mądrości. Niezbędna jest tez nić czarna: symbol zwracania się o pomoc do przodków i innych bliskich. Warto wpleść również nić zieloną: kolor natury, która daje nam życie oraz nić białą: kolor wiedzy.

Łapacz snów 2

Czym ozdobić snów łapacz?

Polecanymi dodatkami są:

Piórka
Symbolizują powietrze oraz zdrowy, życiodajny oddech - paniom polecane jest piórko sowie, symbol mądrości, a panom - orle, symbol odwagi;

Koraliki
Ich zadaniem jest spełnianie snów;

Gałązkę modrzewia
Symbolizuje zdrowie;

Coś turkusowego
Jest symbolem siły i witalności;

Kawałek futerka
Symbolizuje ciepło oraz bezpieczeństwo.

Łapacz snów w różnej formie - wybierz idealną dla siebie!

Już wiesz, że chcesz mieć łapacz snów? Ale jaki? Poniżej opisane zostały formy, w jakich można spotkać łapacz snów. Wybierz najlepszą dla siebie.

Tradycyjny łapacz snów - zawieszka nad łóżkiem
Tradycyjną formą łapacza jest zawieszka na ścianę, którą wieszamy blisko łóżka. Ma postać okręgu z siateczką oraz zwisających ozdób, zwykle piórek. Taka forma jest najpopularniejsza, może być ciekawą ozdobą Twojego pokoju. Jeśli lubisz estetyczne rozwiązania, wybierz łapacz, który stylowo i kolorystycznie dopasowany jest do Twojej sypialni. Łapacz snów jest idealnym prezentem dla małego dziecka, np. od chrzestnych: jego zadaniem jest odganianie złych snów od dziecka, aby spało spokojnie i było szczęśliwe.

Łapacz snów w formie talizmanu
Jeśli chcesz mieć łapacz snów zawsze ze sobą, np. gdy wyjeżdżasz w podróż służbową lub po prostu po to, by zatrzymywał złe myśli, możesz sprawić sobie go w formie talizmanu, który zabierzesz ze sobą wszędzie, np. w portfelu lub jako breloczek do kluczy.

Łapacz snów jako motyw
Jeśli chcesz "złapać" złe sny, nie musisz posiadać typowego łapacza, ale jakiś przedmiot z nim związany, np. poduszkę czy nawet całą pościel z nadrukiem łapaczy snów. To ciekawa forma tego amuletu.

Łapacz snów jako element biżuterii
Łapacz snów może być również elementem biżuterii, zwłaszcza naszyjnikiem: to ciekawa opcja dla wielbicielek oryginalnych ozdób, naszyjnik w formie łapacza snów doskonale skomponuje się z gładkim, długim swetrem i leginsami oraz prostą sukienką z golfem. Bez trudu znajdziemy również kolczyki w formie łapaczy snów. Możemy skomponować je z prostą kreacją. Pamiętajmy jednak, by nie zakładać naraz naszyjnika i kolczyków, stylizacja byłaby zbyt przeładowana.

Łapacz snów jako tatuaż
Możesz także zdecydować się na wykonanie łapacza snów w formie… tatuażu. To bardzo interesująca opcja dla odważnych - wtedy łapacz już zawsze będzie z Tobą, będzie wyłapywał złe sny i myśli.

Już wiesz, jaka forma łapacza snów idealnie sprawdzi się u Ciebie? To świetnie, teraz pozostaje już tylko każdej nocy kłaść się spać ze spokojem: złe sny już na pewno nie będą Cię nawiedzać!

Komentarze

Symbolika
Talizman w postaci łapacza snów polecam każdemu. Dostałam jako prezent kilka lat temu i od pierwszej nocy czuje że mój sen jest lepszy.
https://www.myslczlowieku.pl/lapacz-snow/