Czy warto medytować? Jak medytacja wpływa na pamięć, koncentrację, stres, kreatywność?

MedytacjaŻyjemy w czasach, w których otaczający nas świat zmienia się najszybciej w historii. Rzeczywistość pędzi tak, że często nie jesteśmy w stanie nad nią nadążyć. W pracy gonią nas terminy, a w życiu codziennym piętrzą się niezałatwione sprawy i obowiązki. Czas niesamowicie przyspieszył, a nasz umysł i psychika często mają trudności zaadoptowaniem się do otaczającej nas rzeczywistości.

Czujemy się przytłoczeni i zmęczeni - zarówno fizycznie, jak i psychicznie, co niestety przekłada się negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka sposobów na złagodzenie skutków stresu, poprawę koncentracji i lepsze samopoczucie na co dzień. Kolektywnie zaczynamy dostrzegać, jak ważne w dzisiejszym świecie jest zadbanie o siebie. Jednym z najefektywniejszych holistycznych sposobów, który jest w stanie, wręcz diametralnie odmienić nasze życie jest medytacja.

Wokół medytacji przez lata narosło wiele nieprawdziwych mitów. Wiele osób nadal postrzega ją jak o coś nieodpowiedniego, grzesznego, wywodzącego się z jakichś wierzeń, religii, a nawet sekty czy po prostu bardzo trudnego, skomplikowanego i czasochłonnego. Tymczasem medytacja nie ma nic wspólnego z żadną religią. Jest ona od wieków obecna w różnych kulturach na całym świecie i polega po prostu na wyciszeniu umysłu i skupieniu całej swojej uwagi na tu i teraz, co pomaga się wyciszyć i uspokoić, a także wpływa pozytywnie na pamięć, koncentrację, zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, a także zdrowie fizyczne i psychiczne. Medytacja nie jest też trudna i wcale nie musimy poświęcać nią połowy dnia. Zobacz, jakie korzyści może Ci przynieść medytacja.

3 powody, dla których warto medytować

1. Medytacja poprawia pamięć i zdolność koncentracji

W codziennym życiu jesteśmy mocno przebodźcowani. Co to oznacza w praktyce? Otacza nas niesamowicie dużo różnych bodźców środowiskowych - są to dźwięki, obrazy oraz mnóstwo bodźców odbieranych przez inne zmysły niż wzrok i słuch. Żyjemy w pędzie i hałasie. Często jesteśmy zestresowani i nie mamy czasu dla siebie. Mało tego - nawet jeśli go w końcu znajdziemy, to po prostu nie potrafimy odpoczywać. Do bodźców zewnętrznych dochodzą również te wewnętrzne płynące z naszego ciała i umysłu. Są to wszelkie odczucia w ciele wynikające z prawidłowego bądź nieprawidłowego funkcjonowania naszych narządów wewnętrznych, ale także bodźce psychiczne płynące z naszego umysłu.

Medytacja na koncentracje
Medytacja na pamięć i koncentrację

Dla wielu osób najtrudniejsze okazują się natarczywe negatywne myśli, z którymi ciężko sobie poradzić. Towarzyszą nam one szczególnie w czasie wolnym, gdy nasz umysł nie jest zajęty, a także wieczorami i w nocy, co prowadzi do kłopotów ze snem, a to z kolei pociąga za sobą konsekwencje w postaci kiepskiego samopoczucia i pogorszenia zdrowia. Kiedy jesteśmy zestresowani, zmęczeni i przepełnieni negatywnymi myślami bardzo ciężko nam się skupić. Nasza pamięć i koncentracja są w takim stanie dalekie od ideału. Niestety, jeśli taki stan trwa dłużej, to przekłada się na trudności w pracy czy nauce. Medytacja jest skutecznym narzędziem, które pomoże nam opanować ten problem.

W stanie wyciszenia nasz umysł odpoczywa i resetuje się, dzięki czemu później lepiej funkcjonuje. Zaczynając każdy dzień od krótkiej medytacji, jesteśmy w stanie całkowicie odmienić przebieg zdarzeń w naszym życiu i nie ma w tym stwierdzeniu ani odrobiny przesady. Wyciszając się i nastrajając pozytywnie umysł od rana, programujemy się na pozytywny przebieg dnia. Pierwsze wymierne efekty porannej medytacji odczujemy już po kilku dniach. W ciągu dnia będzie nam łatwiej skoncentrować się na tu i teraz i w pełni świadomie podejść do swoich codziennych zadań. Z czasem zauważymy, że w trakcie pracy, nauki czy wykonywania codziennych czynności nasz umysł jest czysty i spokojny. Natarczywe negatywne czy nerwowe myśli zaczną się wyciszać. Dzięki temu znacząco poprawi się nasza koncentracja, ale także zdolność zapamiętywania. Zauważymy lepszą efektywność wykonywanych przez nas działań i pozytywny feedback z otoczenia, co sprawi, że będzie do nas trafiać więcej pozytywnych bodźców i poprawi się nasze samopoczucie.

2. Medytacja pomaga lepiej sobie radzić w sytuacjach stresowych

Nie radzisz sobie dobrze w mocno stresujących sytuacjach? Może puszczają Ci nerwy i zachowujesz się agresywnie? A może wręcz przeciwnie - pod wpływem silnego stresu mocno zamykasz się w sobie i popadasz w przygnębienie? Jeśli dotyczy Cię, któryś z tych problemów, to zdecydowanie warto włączyć medytację do swojego codziennego rozkładu dnia. Psychologowie i psychiatrzy na całym świecie zachęcają swoich pacjentów do spróbowania różnych form wyciszania umysłu, na czele z medytacją. Jest to bardzo potężne narzędzie pomagające zredukować skutki przewlekłego stresu i znacząco poprawiające naszą odpowiedź na czynniki stresogenne. Często w trudnych nerwowych sytuacjach wpadamy w panikę i działamy bardzo nieracjonalnie, co w większości przypadków nie jest korzystne ani dla nas, ani dla naszego otoczenia. Medytacja może nam pomóc to zmienić.

Medytacja na stres
Medytacja na stres

Jeśli będziemy regularnie każdego dnia świadomie wyciszać nasz umysł choćby na kilka minut dwa razy dziennie, to w już w krótkim czasie zauważymy, że do spraw, które niegdyś mocno wytrącały nas z równowagi, zaczynamy podchodzić zupełnie inaczej. Nie reagujemy już impulsywnie. Zaczynamy świadomie zatrzymywać w swoim umyśle nawykowe nieprzemyślane reakcje i się uspokajać. Bierzemy kilka głębokich spokojnych oddechów i tworzymy wspierające i uspokajające myśli wobec samych siebie. To pozwala w ogromnym stopniu opanować reakcję stresową i uzyskać o wiele lepsze rezultaty zarówno życiu zawodowym, jak i osobistym.

Jeśli więc nie radzisz sobie najlepiej w sytuacjach stresowych, to koniecznie włącz medytację do swojej codziennej porannej rutyny. Wcale nie musisz poświęcać na nią wiele czasu. Już zaledwie kilka minut może przynieść naprawdę wymierne rezultaty.

3. Medytacja wpływa na wzrost kreatywności

Osoby regularnie medytujące zauważają u siebie wyraźny wzrost kreatywności. Mają więcej dobrych pomysłów i szybciej znajdują rozwiązania problemów, z którymi kiedyś nie potrafiły sobie poradzić. W głowie zaczyna się raptem pojawiać wiele nieszablonowych rozwiązań, których dotychczas nawet nie braliśmy pod uwagę. Zaczynamy także bardziej ufać samym sobie, swojej intuicji i przeczuciom, ponieważ poprawia się nasz odbiór subtelnych sygnałów płynących z ciała i umysłu.

Dlaczego tak się dzieje?

Medytacja otwiera drzwi kreatywności i intuicji, ponieważ wycisza umysł i redukuje stres. Kiedy jesteśmy nerwowi, a w naszym umyśle nieustannie trwa szalona gonitwa myśli, nie jesteśmy w stanie wykrzesać siebie nic innowacyjnego. Kreatywność i intuicja bardzo potrzebują wyciszenia. Nasz umysł działa tak, że nie jest w stanie efektywnie zajmować się kilkoma rzeczami jednocześnie. Jeśli przerabia tysiące pełnych stresu i niepokoju myśli, to nie jest w stanie jednocześnie wykreować żadnej nowej pozytywnej idei. Kiedy jesteśmy mocno zestresowani, również nasz intuicja schodzi na dalszy plan. Często wahamy się i nie wiemy, jak postąpić. W wielu sytuacjach nie jesteśmy w stanie zdecydować, co jest dla nas lepszym wyborem. To z kolei prowadzi do podejmowania niekorzystnych dla nasz decyzji. Medytacja naprawdę jest w stanie to zmienić. Być może nie stanie się to od razu, ale po kilkunastu czy kilkudziesięciu dniach już z pewnością zauważymy znaczącą różnicę w tym zakresie. Świetne pomysły, które mogą odmienić nasze życie na lepsze, po prostu zaczną przychodzić nam do głowy. W chwilach ważnych wyborów zaczniemy też intuicyjnie odczuwać, co jest dla nas lepsze, a czego nie powinniśmy robić. Wiele osób zauważa nawet, że właśnie w trakcie samej medytacji przychodzą im do głowy najlepsze pomysły i najkorzystniejsze rozwiązania, których dotychczas nawet nie rozważali. Pora więc dać szansę medytacji, jeśli jeszcze nie korzystasz z tego prostego, lecz bardzo skutecznego narzędzia poprawy jakości życia.

Medytacja w ruchu
Medytacja w ruchu

Nadal panuje dosyć powszechne przekonanie, że medytacja jest trudna i że aby przyniosła oczekiwane rezultaty, musimy poświęcić na nią dużo czasu. Nie jest to prawda. Medytacja jest łatwa, darmowa i już kilka minut dziennie może znacząco poprawić jakość naszego życia. Często pojawia się pytanie, jak medytować? Nie ma jednego określonego modelu medytacji. Do wyboru mamy wiele różnych jej wariantów. Może to być po prostu kilka minut siedzenia w całkowitej ciszy z zamkniętymi oczami, możemy skupić też swoją uwagę na obserwacji oddechu. Świetne rezultaty daje także wyciszenie przy dźwiękach spokojnej relaksującej muzyki. Dla niektórych osób z kolei idealnym rozwiązaniem są medytacje prowadzone. Znajdziemy ich bardzo wiele na popularnych mediach społecznościowych, internetowych kanałach video jak choćby YouTube czy w specjalnie stworzonych do medytacji prowadzonej aplikacjach na telefon. Wybór jest naprawdę ogromny.

Pamiętajmy jednak, że medytacja to wcale nie tylko siedzenie bez ruchu. Ruch oraz wszelkie działania kreatywne również mogą stanowić bardzo efektywne formy medytacji. Jedną z ciekawszych form medytacji ruchowej jest na przykład taniec intuicyjny, ale medytacyjny stan umysłu możemy z powodzeniem odnaleźć również na przykład w czasie biegania czy spaceru. Wyciszeniu umysłu sprzyjają również twórcze aktywności, które sprawiają nam radość takie jak malowanie, rysowanie, tworzenie muzyki, czy inne formy artystycznego wyrazu. Warto spróbować, a nóż odnajdziemy w nich swoją pasję. Właśnie, kiedy z pełnym pasji zaangażowaniem oddajemy się tworzeniu, w naszym umyśle bardzo ładnie wygaszają się natarczywe myśli, co sprzyja redukcji poziomu stresu.

Medytacja przynosi naprawdę wiele korzyści, dlatego warto wypróbować jej różne formy i zaprosić ja na stałe do swojego życia, a z pewnością przełoży się to na lepsze samopoczucie oraz zdrowie fizyczne i psychiczne.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze