Zioła na menopauzę

SojaUderzenia gorąca, zimne poty, łatwiejsze przybieranie na wadze, nerwowość, utrata jędrności skóry i pogorszenie kondycji włosów - takich nieprzyjemnych objawów menopauzy, możesz, uniknąć stosując naturalną ziołową terapię, która pomoże łagodniej przejść przez trudny czas, jakim jest przekwitanie. Ziołowe preparaty dla kobiet w okresie menopauzy, w przeciwieństwie do syntetycznych hormonów, nie mają skutków ubocznych, są bezpieczne dla wątroby i układu krążenia.

Za złe samopoczucie i szereg dolegliwości związanych z klimakterium odpowiada spadek poziomu estrogenów w organizmie. Ziołowe preparaty stosowane w łagodzeniu nieprzyjemnych symptomów, możemy podzielić na dwie grypy - te zawierające fitoestrogeny oraz te, które co prawda ich nie zawierają, ale mają w sobie inne substancje aktywne łagodzące typowe dla tego okresu dolegliwości. Sprawdź, jakie zioła są najlepsze na menopauzę.

Preparaty ziołowe zawierające fitoestrogeny

Fitoestrogeny to substancje bardzo powszechne w świecie roślin. Występują one aż w ponad 300 różnych gatunkach. Są to komponenty, które w organizmie wykazują podobne działanie do żeńskich hormonów estrogenów i tym samym potrafią skutecznie łagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy.

Najważniejsze fitoestrogeny należą do grupy izoflawonoidów, kumestanów i lignanów. Najsilniejszymi właściwościami podobnymi do kobiecych estrogenów wykazują się te należące do izoflawonoidów na przykład:

  • biochanina,
  • genisteina,
  • formononetyna,
  • daidzeina.

Najskuteczniejsze preparaty roślinne na menopauzę to:

Koniczyna czerwona
Koniczyna łagodzi typowe objawy klimakterium, a jednocześnie jest bardzo bezpieczna i może być stosowana właściwie przez każdą kobietę. Nie powoduje ona alergii ani wzrostu prawdopodobieństwa zachorowania na raka piersi i endometrium. Mogą ją również bez obaw stosować Panie cierpiące na zakrzepicę żył. Działanie koniczyny czerwonej jest potwierdzone badaniami naukowymi. Wykazano, że po 12 tygodniach stosowania łagodzi ona uderzenia gorąca i zimne poty o 70%, ponadto zmniejsza wyraźnie nerwowość i poziom leku, pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trój glicerydów we krwi oraz wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Koniczynę można stosować w postaci herbatki lub suplementu diety w tabletkach. Znajdziemy ją w zielarni lub aptece.

Pluskwica
Działanie substancji aktywnych zawartych w zielu pluskwicy polega na redukcji wydzielania hormonu luteizującego oraz filitropiny, dzięki czemu złagodzeniu ulega większość objawów klimakterium. Szczególnie cenne jest, to, że pluskiwca hamuje resorpcję kości, co czyni ją bardzo cenną w profilaktyce i leczeniu menopauzy. Aby mieć pewność, że osiągniemy pożądane rezultaty, wybierajmy sprawdzone standaryzowane preparaty ziołowe zawierające wyciągi z pluskwicy. W wyborze odpowiedniego pomoże nam farmaceuta. Pierwsze rezultaty ich działania odczujemy już po około 3 tygodniach stosowania, jednak na pełne efekty trzeba poczekać trzy miesiące.

Soja
Nasiona soi są najlepiej znanym i najczęściej stosowanym w łagodzeniu symptomów menopauzy surowcem roślinnym. Soja zawiera dwa izoflawony estrogenne: genisteinę i daidzeinę. Substancje te są wiązane przez receptory estrogenowe w organizmie. Soja jest bardzo cenne w prewencji raka sutka. Badania potwierdzają, że Azjatki, które spożywają jej znaczne ilości, znacznie rzadziej niż Amerykanki i Europejki chorują na raka piersi. Nasiona soi działają również niezwykle korzystnie na układ krążenia. Pomagają obniżać zły cholesterol LDL i podnoszą poziom dobrego HDL i mają działanie przeciwmiażdżycowe. Ponadto skutecznie zmniejszają uderzenia gorąca i zwiększają gęstość tkanki kostnej, co jest szczególnie ważne w profilaktyce groźnej choroby, która dotyka wiele Pań w okresie menopauzy - osteoporozy. Niestety soja dosyć często uczula. Dlatego, zanim zaczniemy ją stosować, warto sprawdzić, czy również nas nie dotyczy alergia na soję.

Preparaty ziołowe na menopauzę bez fitoestogenów

Pomocne mogą okazać się także zioła niezawierające substancji estrogennych. Takie dolegliwości jak nerwowość, nadpobudliwość, problemy z zasypianiem, uderzenia gorąca, czy nadpotliwość złagodzą takie zioła jak:

  • melisa,
  • chmiel,
  • tasznik,
  • serdecznik,
  • szałwia.

Warto raz dziennie popijać herbatki z tych ziół - zastąpmy nimi kawę czy słodzone soki w kartonach. Poprawią one nasze ogólne samopoczucie. Wpłyną pozytywnie na działanie układu nerwowego, trawiennego i krwionośnego. A w przypadku problemów z nadmiernym poceniem, oprócz doustnego stosowania ziół, pomocne będą też kąpiele w naparze z szałwii.

Naturalne preparaty na menopauzę są bardzo skuteczne, jednak efektywność opiera się o długotrwałe stosowanie. Dlatego nie oczekujmy spektakularnych rezultatów już po kilku dniach. Za to z pewnością zauważymy wyraźne pozytywne zmiany samopoczuciu po 3-4 tygodniach ich regularnego stosowania.

Pamiętajmy, że zawsze, zanim podejmiemy decyzję o zastosowaniu ziołowych środków na menopauzę, powinnyśmy najpierw poradzić się lekarza ginekologa.