Zdrowy styl życia

Co dzisiaj oznacza zdrowy styl życia?

Czy to tylko pusty slogan, a może współcześni ludzie mają jednak pomysł na to, jak żyć zdrowo i ekologicznie?

Właśnie słowo ekologia tak często pojawia się we współczesnych wypowiedziach na temat zdrowia. Zdrowy styl życia można rozumieć na wiele sposobów, między innymi jako ekologiczne życie, które również jest zdrowe.

Ekologiczny tryb życia oznacza zarówno ekologiczna dietę jak i interesowanie się tym, co przyjazne dla środowiska, działanie dla korzyść natury, a nie na jej szkodę.

Ekologiczna dieta zakłada spożywanie smacznych i zdrowych produktów, najczęściej pozyskiwanych dzięki ekologicznemu rolnictwu. Dzięki temu nie tylko czujemy się lepiej, ale również wiemy, co spożywamy. Zaufanie do produktów żywnościowych jest dziś bardzo ważne. W dobie chemicznie modyfikowanych produktów i konserwantów pragniemy jedzenia zdrowego i jednocześnie smacznego. Coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na to, co je, ponieważ zauważamy związek pomiędzy swoimi posiłkami, a samopoczuciem.

Jeśli na przykład zjemy coś w barze szybkiej obsługi czujemy się nie najlepiej, boli nas brzuch i wcale nie jesteśmy zajedzeni. Za to obiad w dobrej, śródziemnomorskiej restauracji sprawia, że czujemy się syci, ale nie przejedzenie. Zdrowa grecka kuchnia daje również uczucie lekkości i poprawia samopoczucie. Ekologia przejawia się jednak nie tylko w jedzeniu ekologicznie uprawianych produktów, ale również zwracaniu uwagi na to, w co są one opakowane. Ludzie troszczący się o środowisko wybierając częściej produkty w opakowaniach biodegradowalnych, przyjaznych dla środowiska, takich, które łatwo można utylizować. Poza tym, ekologiczne życie to zmiany nie tylko w kuchni i podczas robienia zakupów.

Ekologicznie można również mieszać, na przykład poprzez używanie energooszczędnych żarówek, oszczędzanie wody i innych zasobów. Dziś pomiędzy zdrowym życiem i ekologią w wielu przypadkach można postawić znak równości. Dla dużej liczby osób zdrowy styl życia oznacza również aktywność fizyczną.