Zdrada fizyczna a zdrada emocjonalna

Zdrada fizyczna a emocjonalnaZdrada - ten termin od razu kojarzy się nam negatywnie. Jest to synonim cierpienia, łez, rozpaczy, zawiedzionego zaufania. Pamiętajmy jednak, że nie ma dwóch identycznych zdrad, każda z nich podyktowana jest innymi czynnikami, inaczej przebiega, ma inne konsekwencje… Zdradę możemy jednak podzielić na dwa rodzaje: na zdradę fizyczną oraz emocjonalną. Czym są dokładnie? Czy któraś z nich boli bardziej?

Zdrada - czym jest?

Mianem zdrady określamy zawiedzenie zaufania bliskiej, nierzadko ukochanej osoby. To skrzywdzenie jej, najczęściej poprzez uwikłanie się w bliską relację z inną osobą. To zachowanie nielojalne, prowadzące do cierpienia i nierzadko rozpadu związku. O zdradzie możemy mówić również w przyjaźni, zdradzenie przyjaciela jest także sytuacją trudną i bolesną.

Zdrada fizyczna - czym jest i dlaczego tak boli?

Pierwszym typem zdrady, który jest niejako jej flagowym przykładem, jest zdrada fizyczna. Czym jest, dlaczego zdradzamy w ten sposób oraz jakie mogą być konsekwencje takiej zdrady?

Czym jest zdrada fizyczna?

Zdrada fizyczna to podejmowanie kontaktów seksualnych z osobą inną niż ta, z jaką jesteśmy w związku. Dla wielu osób zdradą fizyczną są również pocałunki i pieszczoty, dla innych stosunek seksualny. Nie mniej jednak, zdrada fizyczna obejmuje posunięcie się do intymnej bliskości z osobą trzecią, co skutkuje zawiedzeniem zaufania w związku. Zdrada fizyczna może obejmować jednorazowy incydent ale i trwać w czasie. Mówimy wtedy o romansie, czyli stałym, w miarę regularnym utrzymywaniu kontaktów seksualnych z osobą spoza związku.

Przyczyny zdrady fizycznej

Dlaczego zdradzamy w ten sposób? Co sprawia, że porzucamy bliskość w związku na rzecz kolejnej osoby?

Do przyczyn zdrady należeć mogą:

 • ustanie uczucia miedzy partnerami, a przynajmniej ze strony jednego z nich;
 • chwilowe zauroczenie kimś innym;
 • niedopasowanie seksualne w związku, np. jedna osoba ma większe potrzeby niż druga;
 • chęć zemsty, np. na partnerze, który nas wcześniej zdradził;
 • chęć udowodnienia sobie swojej atrakcyjności;
 • impuls, ciekawość;
 • abstynencja seksualna, np. w przypadku zagrożonej ciąży żony, wyjazdu męża itp.

Tak naprawdę jednak przyczyn zdrad fizycznych jest o wiele więcej, czasami może się ich nałożyć nawet kilka.

Zdrada fizyczna

Objawy i konsekwencje zdrady fizycznej

Po czym poznać, że ukochana osoba nas zdradza? Jakie skutki ma taka zdrada dla związku? Naszą czujność wzbudzić może wiele oznak, w tym:

 • zmiany w sferze seksualnej: zbliżenia mają miejsce rzadko lub prawie wcale albo wręcz przeciwnie: kochamy się częściej i to inaczej niż wcześniej i to partner zachęca nas do nowości, eksperymentowania;
 • przesadna dbałość o siebie u partnera, zmiany w wyglądzie i zachowaniu;
 • unikanie bliskości i czułości lub wręcz przeciwnie: zasypywanie czułościami i prezentami dla uśpienia czujności;
 • spędzanie większej ilości czasu poza domem pod pretekstem nawału pracy czy np. wyjazdów w delegacje;
 • założenie przez bliską osobą hasła dostępu w telefonie czy komputerze, wymieniania z kimś wiadomości oraz potajemne rozmowy telefoniczne, kasowanie historii połączeń i wiadomości z telefonu.

Powyższe objawy mogą, ale nie muszą wskazywać na to, że ukochana osoba nas zdradza. Podejrzliwość zwiększa się, im więcej oznak obserwujemy naraz. Warto wtedy zdobyć się na odwagę i szczerze porozmawiać z ukochaną osobą. Być może nasza otwartość ją zaskoczy, przyzna się do swojego błędu i wspólnie zadecydujemy, co dalej z naszą relacją.

Zdrada emocjonalna - czym jest i dlaczego tak boli?

Zdrada emocjonalna nie musi wiązać się z kontaktem fizycznym z kochankiem czy kochanką. Czym jest, skąd się bierze i jakie są jej oznaki?

Czym jest zdrada emocjonalna?

Zdrada emocjonalna obejmuje wytworzenie się między dwiema osobami bliskiej relacji, mimo że jedna z nich (lub obie) pozostają w innych związkach. O zdradzie mówimy, gdy relacja ta wykracza poza ramy przyjaźni, np. między dwojgiem ludzi pojawia się bliskość, która zarezerwowana jest dla osób, pozostających w związkach. W przypadku zdrady emocjonalnej nie musi dochodzić między kochankami do zbliżeń fizycznych i najczęściej do nich nie dochodzi. O zdradzie emocjonalnej możemy mówić nawet w przypadku relacji na odległość, np. między osobami, które nigdy się nie spotkały.

Zdrada emocjonalna - czy boli bardziej?

Przyczyny zdrady emocjonalnej

Dlaczego dochodzi do zdrady emocjonalnej? Wśród przyczyn wymienić można trudności z komunikacją i samooceną, wynikające z sytuacji w obecnym związku, np. poczucie bycia niekochanym, niezrozumianym, nieakceptowanym przez partnera. Ważnym aspektem jest również poczucie osamotnienia w aktualnym związku. Najczęściej bowiem osoby wikłają się w zdradę emocjonalną, gdy w ich obecnej relacji czują się źle, nie czują się kochane. W takich relacjach, gdy między zakochanymi tracona jest bliskość, pojawia się osoba trzecia, która staje się dla osoby samotnej bratnią duszą.

Objawy i konsekwencje zdrady emocjonalnej

Jak poznać, że bliska nam osoba uwikłała się w relację, która prowadzi do zdrady emocjonalnej? Przede wszystkim powinniśmy zaobserwować oddalenie się nas od siebie, ukochana osoba wydaje się być daleko myślami, jest bowiem w bliskiej relacji z kimś innym. Objawy są niezwykle trudne do wychwycenia na co dzień, podobne oznaki może bowiem dawać zmęczenie pracą czy po prostu chwilowa chandra. Warto postawić na szczerą rozmowę w celu ustalenia, czy możemy mówić o zdradzie emocjonalnej.

Zdrada fizyczna i emocjonalna - ciekawe fakty

Poniżej cztery ciekawe fakty na temat zdrady fizycznej oraz emocjonalnej.

Zdrada emocjonalna zawsze wiąże się z uczuciem, fizyczna niekoniecznie
Zdrada emocjonalna zawsze związana jest z uczuciem, z bliskością emocjonalną między ukochaną nam osobą, a jej kochankiem czy kochanką. Istotą zdrady emocjonalnej jest bowiem pewna zażyłość emocjonalna, bliska przyjaźń czy zauroczenie. W przypadku zdrady fizycznej ta relacja nie jest konieczna, romans może opierać się bowiem jedynie na zaspokajaniu swoich fizycznych potrzeb. Nie mniej jednak po pewnym czasie zdrada fizyczna może zyskać również komponent emocjonalny, między kochankami wytworzą się bowiem więź, zażyłość, stają się sobie bliscy.

Dla mężczyzn o wiele gorsza jest zdrada fizyczna
Panowie o wiele bardziej przeżywają zdradę fizyczną swojej partnerki. Świadomość, że ukochana kobieta była z innym, że on jej dotykał, był z nią w tak intymnej sytuacji jest dla nich często nie do zniesienia. Dla panów bowiem sfera seksualna jest w związku bardzo istotna, dbają o to, aby partnerka była zadowolona z życia seksualnego, fakt zdrady stanowi dla nich swego rodzaju porażkę.

Kobiety bardziej przeżywają zdradę emocjonalną
Dla kobiet z kolei o wiele bardziej bolesna jest zdrada emocjonalna ze strony ich partnera. Zdrada fizyczna, owszem, bardzo boli, ale zwykle panie pytają, czy ukochanego łączy z kochanką uczucie. Jest dla nich dramatem to, że inna kobieta może być w jego życiu ważna, mogą ją kochać, troszczyć się o nią. Panie bowiem podchodzą do życia o wiele bardziej emocjonalnie, sfera duchowa bywa dla nich o wiele ważniejsza niż fizyczność.

Zdrada emocjonalna częściej niż fizyczna doprowadza do rozpadu relacji
Tego nietrudno się domyślić: zdrada emocjonalna, jako ta związana z relacją emocjonalną, zazwyczaj wiąże się z końcem relacji. W przypadku zdrady fizycznej, zwłaszcza, gdy relacja emocjonalna między kochankami jeszcze nie istnieje, związek można uratować. Czy warto? Wszystko uzależnione jest od osób, które tworzą związek, czy będą umieli być jeszcze razem, wybaczyć sobie, odbudować zaufanie i stworzyć relację na nowo?

Życie po zdradzie - czy jest możliwe?

Czy możliwe jest życie po zdradzie? Jak można być z kimś, kto tak nas skrzywdził? Dla wielu osób zdrada (zarówno fizyczna, jak i emocjonalna) jest synonimem końca związku. Nie wyobrażają sobie bowiem odbudowywania zaufania i bycia dalej z kimś, kto doprowadził ich do takiego cierpienia. Dla nich taki związek jest zakończony, nie ma możliwości życia z kimś, kto nie był nam wierny i lojalny wobec nas. Wiele oczywiście zależy od tego, z jakim typem zdrady mieliśmy do czynienia, jak długo trwał romans oraz jak obie strony zapatrują się na przyszłość. Jeśli zdradzający nie chce kontynuować relacji i nie widzi sensu w jej odbudowie: sytuacja jest jasna. Jeśli jednak wyraża skruchę, uważa, że popełnił błąd i pragnie zacząć wszystko jeszcze raz - osoba zdradzana musi podjąć najważniejszą w życiu decyzję. Jeśli stwierdzi, że będzie gotowa wybaczyć, możliwe jest ratowanie związku. Jest to oczywiście dla obu stron perspektywa ciężkiej pracy, życia w cieniu zdrady ale i wkroczenie w nową jakość, jako osoby silniejsze, świadome siebie i swojego uczucia. Bardzo często długoletnie związki są relacjami po zdradzie, to traumatyczne wydarzenie scaliło zakochanych i sprawiło, że ich uczucie jest silniejsze. Warto czasami zaryzykować i pracować nad odbudowaniem zaufania, ale pamiętajmy, powinna to być świadoma decyzja obu stron. Zakochani muszą być pewni, że się kochają, chcą być razem mimo wszystko i pracować od nowa nad swoim związkiem.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze

Julia
Małżeństwo powoli dorasta i wraz z każdym dniem przybiera się pewnego rodzaju nostalgia, nuda, czasem tęsknota za wolnością i myśli typu "a co gdyby". Wasza miłość nie jest już taka, jaka wydawała się być na samym początku. Nie jesteście w siebie wpatrzeni, nawet popęd seksualny wam spada. Rozdrażnienie, które przychodzi każdego dnia z małymi rzeczami takimi jak zapomnienie zakupu twojego ulubionego napoju, zaczyna cię przerastać. I na sam koniec tego wszystkiego, przypadkowo widzisz esemes od innej kobiety, który jest zbyt zalotny by mógł być niewinny. Pytasz się swojego męża i już możesz dostrzec w jego oczach odpowiedź. Zdrada boli. Chociaż bardziej pewnie by go bolało porysowanie jego samochodu, czy jakieś fizyczne tortury. Jednak musisz wyrzucić te myśli z umysłu. Nie skupiaj się na bólu, skup się na przyczynie i pytaniu "czy nadal chcesz z nim być?"...