Zaręczyny (oświadczyny) - propozycje. Jak się zaręczyć?

Zaręczyny, oświadczynyPierścionek, dużo emocji, czasem łzy wzruszenia… takie właśnie są oświadczyny - wyjątkowy i podniosły moment w życiu każdej pary. To moment, w którym związek wkracza w nowy etap - przygotowań do ślubu. Już nie jesteśmy tylko parą, jesteśmy kimś więcej. Narzeczeństwo uczy, ale i pokazuje, jak będzie wyglądało nasze życie po ślubie. Jak zorganizować wymarzone zaręczyny?

Czym są zaręczyny?

Oświadczyny to wyjątkowy moment w życiu każdej pary. To chwila, w której wkraczamy w kolejny etap naszej relacji - narzeczeństwo. Jest to czas przygotowań do ślubu, zarówno formalnych jak i emocjonalnych. Przygotujemy bowiem ceremonię, przyjęcie weselne oraz siebie - do pełnienia roli żony i męża.

Nie ma umownego czasu trwania okresu narzeczeństwa. Każda para ustala go według własnych preferencji. Może trwać kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Szacuje się jednak, że narzeczeństwo trwające około roku jest czasem optymalnym. Gdy za szybko po oświadczynach zaplanujemy ślub, może się okazać, że nie zdążymy dopiąć wszystkiego na ostatni guzik, co będzie wiązało się z napięciem i stresem u przyszłych małżonków. W efekcie ślub i wesele będą kojarzyły się nam ze zdenerwowaniem i zmęczeniem, spowodowanym zbyt szybkim tempem przygotowań w krótkim okresie narzeczeństwa.

Gdy z kolei zaplanujemy kilkuletni okres narzeczeństwa wszystko, co związane ze ślubem zacznie się nam "rozmywać". Będziemy bardzo długo czekać na tą wyjątkową chwilę, w nasz związek wkradnie się rutyna, co na pewno nie pomaga relacji. Warto więc określić, ile czasu na przygotowanie do ślubu potrzebujemy, aby dopiąć wszystkie formalności, ale i znaleźć czas dla siebie, np.: na wyjazdy, wspólne spędzanie czasu (zwłaszcza, gdy planujemy zamieszkać razem dopiero po ślubie).

Dawniej i dziś, czyli... historia zaręczyn

Nie da się ukryć, że zaręczyny i okres narzeczeństwa dawniej i dziś bardzo się od siebie różnią. Dawniej przyszły młody pojawiał się w domu swojej wybranki i najpierw prosił o rękę jej rodziców/ojca. Gdy uzyskiwał zgodę, pytanie padało w stronę jego ukochanej. Gdy i przez nią został przyjęty, miał miejsce ceremoniał wręczenia kwiatów i pierścionka, a zakochani byli "po słowie". Dla wielu rodzin był to radosny czas, zwłaszcza, gdy córka zbliżała się już do pewnego wieku i rodzice obawiali się, że zostanie okrzyknięta starą panną.

Okres narzeczeństwa zwykle był krótki, trwał od kilku miesięcy do roku. Narzeczeni nie mieszkali razem, zwykle wstrzemięźliwość seksualną zachowywali do nocy poślubnej, choć nie było to regułą. Mogli u siebie nocować, choć zwykle za zgodą rodziców. Rzadko zdarzało się, że panna młoda była w ciąży lub miała dziecko.

Pierścionek zaręczynowy
Pierścionek zaręczynowy

Obecnie do zaręczyn nie podchodzi się już jak do ceremonii sprzed lat - nie pyta się zwykle o zgodę rodziców, choć są pary, które kultywują tą tradycję. Pary zwykle pozostawiają ten wyjątkowy moment dla siebie i po zaręczynach obwieszczają radosną nowinę rodzinie i znajomym. Co ze wspólnym zamieszkaniem i seksem w okresie narzeczeństwa? Do tych kwestii podchodzi się dziś dość liberalnie, choć wiele osób wierzących odmawia współżycia i wspólnego zamieszkania przed ślubem. Warto pamiętać, że powinna być to wspólna i świadoma decyzja obojga.

Zwyczaje zaręczynowe

Istnieje wiele ciekawych zwyczajów oraz wiele symboli, jakie się z nimi wiążą:

  • wręczanie kwiatów - dawniej były nieodłącznym elementem momentu oświadczyn, dziś pojawiają się rzadziej, ale są. Jakie kwiaty powinniśmy wybrać? Najlepiej sprawdzają się róże, ale można zdecydować się także na frezje czy tulipany. Zrezygnujmy z żółtych kwiatów - to kolor zdrady, który zdecydowanie należy odpuścić;
  • pierścionek zaręczynowy - to najbardziej rozpoznawalny symbol. To, jaki będzie zależy od nas, zwłaszcza od gusta kobiety, panowie w wyborze powinni kierować się tym, czy nowa biżuteria będzie odzwierciedlała charakter ich ukochanej. Pierścionek oświadczynowy zakłada się dziewczynie na serdeczny palec prawej dłoni. W dniu ślubu panna młoda może na niego nałożyć obrączkę, ale i przełożyć pierścionek na lewą rękę;
  • uklękniecie w momencie zadawania pytania - klękający ukochany to moment bardzo uroczysty i romantyczny, dawniej klękanie było obowiązkowe, obecnie nie jest, ale jeśli obie strony tego chcą, można powtórzyć tą wyjątkową tradycję;
  • współczesne zaręczyny w social mediach - w dzisiejszych czasach część naszego życia toczy się w mediach społecznościowych i tak również często pojawiają się informacje o zmianach w naszym życiu, np.: tytułowych oświadczynach. Nie ma nic złego w pochwaleniu się nowym etapem w życiu i pierścionkiem - pod warunkiem, że czynimy to taktownie i kulturalnie.

Jak się zaręczyć? - propozycje na wyjątkowe zaręczyny

Poniżej 10 ciekawych pomysłów na niezapomniane oświadczyny, co pozwoli nam zainspirować się i sprawić, by ten moment był naprawdę wyjątkowy.

1. Zaręczyny niespodzianka
Ciekawym pomysłem dla pełnych energii panów są niespodzianki. Spróbuj podarować jej pierścionek i zadać jej to najważniejsze pytanie wtedy, gdy zupełnie się tego nie spodziewa, np.: na weselu znajomych (oczywiście zapytaj ich o zgodę) czy w trakcie Waszej weekendowej wycieczki. Zrób to jednak w ten sposób, jeśli Twoja ukochana przepada za takimi spontanicznymi czynami. Jeśli jednak woli mieć wszystko zaplanowane, zrób to w bardziej przemyślany sposób.

2. Oświadczyny z pięknym widokiem w tle
W tytułowej chwili wszystko musi być wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju: pierścionek, Twoja przemowa, jak również miejsce (choć niekoniecznie). Jeśli jednak pragniesz zadać jej to pytanie w wyjątkowych okolicznościach, zastanów się, jaki piękny widok w tle mógłby sprawić, że ta chwila będzie wyjątkowa? Wybór należy do Ciebie - może:

  • zachód słońca,
  • punkt widokowy niedaleko Waszego miejsca zamieszkania,
  • rozgwieżdżone niebo,
  • jezioro w środku lasu,
  • miejsce dla Was szczególnie wyjątkowe.

3. Zaręczyny w hotelu
Wiele hoteli, zwłaszcza obiektów ze strefą SPA, ma w swojej ofercie ciekawe pakiety pobytowe. Coraz częściej pojawiają się wśród nich pakiety dla zakochanych, w ramach których można zorganizować w obiekcie romantyczne i magiczne oświadczyny. W cenie pobytu zazwyczaj są noclegi w komfortowo urządzonym i specjalnie przygotowanym pokoju, posiłki w hotelowej restauracji wraz w uroczystą kolacją, na/po której mogą nastąpić dodatkowe atrakcje, np.: grający zespół/korzystanie ze strefy SPA, masaże itp. W tak wyjątkowej aranżacji na pewno znajdzie się moment na magiczne i romantyczne zaręczyny.

4. Oświadczyny z jej pasją w tle
Szukając pomysłu na wyjątkową tytułowy "rytuał", ciekawym pomysłem jest zwrócenie się ku pasji ukochanej kobiety. Kocha konie i jeździ konno? Może tym miejscem i momentem będzie czas po jeździe w jej ukochanej stadninie? Uwielbia czytać książki? Podaruj jej wymarzoną lekturę i włóż do środka pierścionek. A może lubicie razem gotować? Zaaranżuj znalezienie lub podarowanie jej pierścionka podczas wspólnego gotowania. Każdy, kto poświęca czas na swoją pasję jest szczęśliwy, nasze hobby to bowiem coś, w czym jesteśmy dobrzy i co dostarcza nam wiele radości.

5. Zaręczyny - podchody
Interesującym, ale i bardzo kreatywnym oraz oryginalnym pomysłem jest zorganizowanie swojej dziewczynie… gry w podchody. Na pewno każdy z nas doskonale ją pamięta ze swojego dzieciństwa. Polegała ona na korzystaniu ze wskazówek i podpowiedzi na drodze do określonego celu. Tutaj celem jest otrzymanie zaręczynowego pierścionka, ale o tym ukochana dowie się dopiero u celu. Warto zastanowić się nad ciekawą grą w podchody, np.: Zostawiając liściki z zadaniami w domu czy mieszkaniu. Można oczywiście zorganizować również podchody na szerszą skalę… Wszystko zależy od naszej inwencji.

6. Zaręczyny w "Waszym" miejscu
Każda para ma "swoje" wyjątkowe miejsce, które coś dla nich znaczy, z czymś się kojarzy. Może być to miejsce poznania, pierwszego pocałunku, ważnych deklaracji, pierwszej randki… Warto do takiego miejsca wracać, przypominać sobie te wyjątkowe chwile. Jedną z nich, która na pewno sprawi, że nasze miejsce będzie jeszcze bardziej wyjątkowe są oświadczyny. Warto zorganizować je właśnie w tym wyjątkowym miejscu, aby zapamiętać je na zawsze.

Zaręczyny na plaży
Niezapomniane zaręczyny na plaży

7. Plakat/billboard zaręczynowy
Propozycja dla odważnych i pewnych siebie mężczyzn oraz dla kobiet o poczuciu humoru i dystansie do siebie - oraz oczywiście odwadze. Ciekawym i niezwykle oryginalnym pomysłem jest… zorganizowanie ich w formie billboardu czy plakatu, który wykupimy… nawet w centrum miasta! Warto zadbać o to, aby billboard znajdował się na drodze, którą pokonuje ukochana, np.: jadą do pracy. Wtedy na pewno zauważy naszą niespodziankę.

8. Zaręczyny nad morzem/w górach
Bardziej popularnym i mniej szalonym pomysłem jest zadanie tego ważnego pytania podczas wakacyjnego czy weekendowego wyjazdu. Można oświadczyć się nad morzem, np.: na plaży podczas zachodu słońca lub romantycznego spaceru brzegiem morza. Możemy również decydować się na pełne emocji oświadczyny w górach, np.: po zdobyciu wspólnie trudnego szczytu czy w czasie spokojnego spaceru dolinami.

9. Oświadczyny w domu
Czy takie ważne pytanie można zadać również w domu? Oczywiście i na pewno będą to niezwykłe chwile. Można oświadczyć się ukochanej podczas romantycznej kolacji czy nawet po wspólnie obejrzanej komedii romantycznej. Wiele kobiet woli takie kameralne od kolacji w eleganckiej restauracji czy oświadczyn pod wieżą Eiffle'a.

10. Zaręczyny w ważnym dniu (urodziny/święta/walentynki)
Wiele osób planuje wręczyć ukochanej pierścionek w ważnym dniu, np.: w jej urodziny. Jest to dobry tok myślenia, dziewczyna dostanie bowiem wyjątkowy prezent, którego nigdy nie zapomni. W jakim jeszcze wyjątkowym dniu warto zaplanować oświadczyny? Można zrobić to w:

  • rocznicę poznania;
  • Święta Bożego narodzenia, np.: po kolacji wigilijnej;
  • Sylwestra;
  • Walentynki.

Unikajmy planowania oświadczyn w Dzień Kobiet, Prima Aprilis oraz w okolicach 1 listopada.

"W pierścionku jest dusza, którą się oddaje, a w zamian bierze drugą duszę... I w taką złotą obietnicę wszczepia się wszystko, co w człowieku mówi: chcę, kocham i przyrzekam!..." - Henryk Sienkiewicz