Zakładanie soczewek kontaktowych - najczęstsze błędy i jak ich uniknąć

Zakładanie soczewek kontaktowychUżywanie soczewek kontaktowych jest bardzo wygodne i mocno ułatwia życie osobom z wadami wzroku. Zakładanie i zdejmowanie soczewek wymaga wprawy, aby czynność ta była przeprowadzana prawidłowo i szybko. Najważniejszą kwestią jest odpowiednia higiena, która ma kluczowe znaczenie. Należy maksymalnie zminimalizować ilość zanieczyszczeń i drobnoustrojów wprowadzanych do oka wraz z soczewkami. Jakie są najważniejsze błędy popełnianie podczas zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych?

Brak odpowiedniej higieny

Choć prawidłowa higiena podczas zakładania i zdejmowania soczewek wydaje się być oczywista, błąd ten jest popełniany zarówno przez osoby początkujące, jak wieloletnich użytkowników soczewek. Jak zakładać soczewki w prawidłowy sposób? Przed czynnościami związanymi z soczewkami konieczne jest prawidłowe przygotowanie dłoni. Koniecznie jest dokładnie umycie dłoni, ze specjalnym skupieniem się na opuszkach palców. Absolutnie nie wolno dotykać oczu brudnymi rękoma, jest to bardzo prosty sposób do zakażenia oczu, które są bardzo delikatnym organem.

Nieodpowiednie soczewki kontaktowe

Stosowanie nieodpowiednich soczewek także może wprowadzić do zakażenia. Skoro kwestia higieny została wyjaśniona, czas skupić się na samych soczewkach. Szkła kontaktowe zawsze powinny być dobierane przez specjalistę. Wybranie ich samodzielnie na wyczucie jest bardzo złym pomysłem, który może doprowadzić do chorób oczu. Bezwzględnie nie można używać soczewek po upływie ich terminu ważności. Po zdjęciu soczewki powinny być dobrze wyczyszczone, ponieważ ponownie założenie niewyczyszczonych soczewek także może doprowadzić do infekcji. Kupując opakowanie, zawsze należy sprawdzić, czy nie zostało ono uszkodzone.

Nieprawidłowa technika zakładania soczewek

Odpowiadając na pytanie jak zakładać soczewki trzeba wziąć pod uwagę nie tylko prawidłową higienę, ale także kilka innych aspektów. Pierwszą kwestią jest niewłaściwy kształt soczewki. Szkła kontaktowe łatwo się wywijają, a jej niewłaściwy kształt właśnie o tym informuje.

Innym błędem jest zakładanie soczewek do niewłaściwego oka. Jest to szczególnie ważne u osób cierpiących na różnowzroczność (inna soczewka na każde oko). Należy zawsze upewnić się, czy zakładana jest właściwa soczewka. Jak zdjąć soczewki aby ich nie pomylić? Pojemniczki na soczewki zazwyczaj mają opisaną część lewą i prawą. Warto zwrócić na to uwagę przy zdejmowaniu szkieł kontaktowych.

Jak zakładać soczewkę, która upadła na ziemię? Upuszczenie soczewki nie jest równoważne z koniecznością jej wyrzucenia. Jeśli nie doszło do uszkodzenia, należy ją dokładnie przepłukać płynem i można ją założyć.

Pośpieszne zdejmowanie soczewek

Jak prawidłowo ściągać soczewki? Jest to dość proste, należy przytrzymać powiekę oraz zsunąć soczewkę na białą część gałki ocznej. Następnie należy ją chwycić palcami. Modele jednodniowe od razu się wyrzuca, zaś miesięczne należy przepłukać płynem, włożyć do pojemnika oraz zalać płynem, tak by całe były zanurzone. Należy bezwzględnie przestrzegać tych zasad, aby soczewki zostały w pełni zdezynfekowane.

Komentarze