Wybielanie zębów w domowym zaciszu

Wybielanie zębówPiękny uśmiech to dziś niemal obowiązek. Stan uzębienia potrafi powiedzieć o nas wiele i często wpływa na sposób, w jaki ludzie postrzegają nas podczas pierwszego kontaktu. Niestety, zęby potrafią ciemnieć z wiekiem albo w zależności od stosowanej diety (zwłaszcza, jeśli obfituje ona w herbatę, czerwone wino, owoce jagodowe), nawyków (palenie papierosów) czy chorób (niektóre z leków wpływają na przyciemnienie koloru zębów, wśród nich są choćby "pospolite" preparaty z żelazem).

Dlatego tak wiele osób decyduje się na wybielanie zębów. Jeśli jednak sprawdzimy ceny zabiegów wybielania w gabinetach stomatologicznych, możemy szybko poczuć zrezygnowanie - są one dość kosztowne. Tańsze bywają w salonach kosmetycznych czy jeszcze innych punktach, skupionych wyłącznie na wybielaniu zębów, jednak nie każdy chce ryzykować wykonanie inwazyjnego zabiegu przez osobę niezwiązaną z medycyną. Na szczęście są tańsze i bezpieczniejsze sposoby, dzięki którym możemy samodzielnie, stopniowo uzyskać pożądany efekt.

Usunięcie kamienia

Zanim zdecydujemy się na zabiegi wykonywane na zębach, warto jeszcze skontrolować ich stan u dentysty. Czasami przydatne okazuje się usunięcie kamienia nazębnego metodami mechanicznymi. Taki zabieg raz w roku jest refundowany w ramach NFZ. To może, ale nie musi wpłynąć na lekkie wybielenie zębów. Dentysta doradzi także, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania wybranych przez nas domowych metod wybielania.

Pasty wybielające

Najprostszy sposób i jednocześnie najmniej inwazyjny - dzięki pastom wybielającym jesteśmy w stanie rozjaśnić zęby o jeden lub dwa tony. Wskazówką do zakupu będzie oznaczenie RDA, czyli wskaźnika ścieralności. Nie polecamy do codziennego stosowania past z RDA powyżej 200, ponieważ może okazać się to niebezpieczne dla szkliwa. Po maksymalnie dwóch miesiącach warto też wrócić do stosowania zwykłych past.

Pasty polerujące

Poza typowymi pastami wybielającymi dostępne są również profesjonalne pasty polerskie, takie jak ApaCare. Przypominają one te, których używają stomatolodzy. Mimo że ich wskaźnik RDA nie przekracza 200, to ze względu na skład nie powinno stosować się ich częściej niż raz czy dwa razy w tygodniu. Pasty te dają efekt lepszy niż w przypadku zwykłych past wybielających, ponieważ oprócz swojej podstawowej funkcji, wygładzają szkliwo i zabezpieczają je przed próchnicą.

Paski, lakiery i żele

Popularną metodą są paski nakładane na zęby na ok. 20 minut dziennie, przez 2 lub 3 tygodnie. Ich zastosowanie pozwala wybielić zęby od 2 do 4 tonów. W większości przypadków zawierają nadtlenek wodoru.

Pozostałe preparaty, takie jak lakiery i żele służą do malowania zębów substancją, która nie dociera niestety do przestrzeni pomiędzy zębami. Dla ulepszenia tej metody niektórzy producenci polecają stosowanie dopasowanych nakładek, wypełnianych żelem.

Pielęgnacja i dbanie o zęby po wybielaniu

Wybielenie zębów w domu może doprowadzić do ich wrażliwości. Na szczęście dostępne są profesjonalne produkty, np. wspomnianej wcześniej marki ApaCare, które pomagają w zachowaniu efektu wybielenia, a jednocześnie zabezpieczają zęby i dziąsła, doprowadzają do remineralizacji, niwelują nadwrażliwość. Dla osób cierpiących po wybielaniu polecany jest także balsam w postaci emulsji do płukania jamy ustnej, który przynosi ulgę i chroni przed próchnicą.

Autor: www.domowystomatolog.pl.