Wszystko, co powinnaś wiedzieć o higienie intymnej

Higiena intymnaWłaściwa higiena okolic intymnych jest kluczowa dla zdrowia każdej z nas. Warto poznać zasady odpowiedniej pielęgnacji oraz wybrać właściwe produkty do dbania o tę delikatną strefę.

Dlaczego tak ważna jest właściwa higiena intymna?

Kobiece okolice intymne wymagają szczególnej pielęgnacji i uwagi podczas codziennej toalety, gdyż są niezwykle często narażone na zaburzenia flory bakteryjnej. Od dziecięcych lat warto wpajać dziewczynkom konieczność regularnej i właściwej higieny tych okolic. Taka dbałość pozwala zmniejszyć ryzyko występowania niekomfortowych i uciążliwych podrażnień, stanów zapalnych.

Miejsca intymne są niezwykle delikatne, dlatego należy im się szczególna uwaga. Są one nieporównywalnie do innych części ciała narażone na przegrzanie i zbytnią wilgotność, co jest doskonałym środowiskiem do rozwoju wielu drobnoustrojów. Także wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych sprawia, że kobiece miejsca intymne są narażone częstokroć na zaburzenia prawidłowego pH i flory bakteryjnej pochwy.

Jak dbać o miejsca intymne?

Regularna i dokonywana w sposób właściwy pielęgnacja miejsc intymnych zapewnia komfort na cały dzień i ochronę flory bakteryjnej. Poznaj kilka zasad, dzięki którym prawidłowo zadbasz o higienę intymną.

  1. Miejsca intymne należy myć nie częściej niż dwa razy dziennie pod bieżącą wodą: najlepiej rano i wieczorem. Z uwagi na znajdującą się w pochwie florę bakteryjną nie należy jej narażać na zbytnie wysuszenie środkami myjącymi. Wyjątek co do częstości mycia okolic intymnych stanowi czas miesiączki, a także upalne dni, kiedy nadmiernie się pocimy.
  2. Zalecane są bardziej szybkie prysznice bądź korzystanie z bidetów niż długie kąpiele w gorącej wodzie - mogą one naruszyć barierę ochronną miejsc intymnych.
  3. Temperatura wody nie powinna być zbyt gorąca, nie powinna przekraczać 36 stopni Celsjusza.
  4. Mycie okolic intymnych należy wykonywać przy użyciu rąk - wszelki gąbki, myjki są siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów.
  5. Nie bez znaczenia jest kierunek mycia okolic intymnych - zawsze od pochwy do odbytu, od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie, aby nie przenosić do miejsc intymnych szkodliwych bakterii i drobnoustrojów.
  6. Po umyciu okolic intymnych należy osuszyć je czystym bawełnianym ręcznikiem.
  7. Nie bez znaczenia jest bielizna, jaką nosimy na co dzień. Warto wybierać taką, która jest wykonana ze stuprocentowej bawełny. Majtki powinny być wygodne, nie powinny obciskać. Nie bez kozery jest także ich krój - stringi nie są najlepszym wyborem, gdyż często podrażniają okolice intymne. Majtki z syntetycznych materiałów, koronek, o mocno wyciętym kroju warto zostawić na szczególne okazje, a chcąc zadbać o zdrowie intymne na co dzień wybierać wygodne, bawełniane figi.
  8. Dobierz odpowiedni żel do higieny intymnej. Zwróć uwagę na jego odczyn pH, dobrze będzie, jeśli wybierzesz produkty hipoalergiczne, o naturalnym składzie. Zwykłe mydła lub żele pod prysznic mogą naruszać barierę ochronną i podrażniać delikatne okolice intymne. Pamiętaj, że wystarczy naprawdę niewielka ilość (jak ziarenko groszku), aby skutecznie umyć okolicę intymną.

Jaki płyn będzie właściwy?

Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki płyn będzie odpowiedni,  należy zwrócić uwagę na jego skład. Co powinien zawierać? Między innymi kwas mlekowy, substancje wspomagające rozwój naturalnej flory bakteryjnej - inulinę, dobry płyn powinien nawilżać, łagodzić i regenerować - do tego przyczyni się zawarty w składzie d-pantenol, alantoina, gliceryna, a także ekstrakty roślinne. Jeśli w składzie Twojego płynu do higieny intymnej znajduje się wyciąg z tarczycy bajkalskiej to zadba on o działanie przeciwdrobnoustrojowe. Niewskazane są mocno perfumowane produkty a także barwione. Wybieraj naturalnie.

Komentarze