Urządzamy mieszkanie - styl nowoczesny czy klasyczny?

Aranżacja mieszkaniaUrządzanie mieszkania nie jest łatwym procesem. Choć często wydaje się, że to tylko kupienie potrzebnych mebli czy akcesoriów, w praktyce okazuje się to znacznie bardziej skomplikowane. Bardzo istotne jest też, w jakim stylu planujemy urządzić swoje lokum. Każdy człowiek ma inne wymagania czy gust, a oferta producentów jest tak szeroka, że pomieszczenia mogą przybrać dowolny klimat. Pojawia się zatem niemały dylemat. Co wybrać, gdy urządzamy mieszkanie - styl nowoczesny czy klasyczny? Która opcja okaże się lepsza?

Problem z ustaleniem ogólnego stylu mieszkania nie jest rzadkością. To dość powszechnie pojawiający się problem podczas aranżacji pomieszczeń. Co jest tego powodem? Przede wszystkim ilość dostępnych w sklepach elementów wystroju wnętrz. Poza meblami możemy wybierać dekoracje, kolory farb, tapety, panele, płytki, kasetony, sprzęty codziennego użytku czy rodzaj oświetlenia. Szeroka gama produktów, choć z jednej strony jest oczywiście dużym udogodnieniem dla klientów, może także wywołać mętlik w głowie i problem ze zdecydowaniem się na konkretny nurt.

Do tego niezwykle ważne oczywiście, aby poszczególne elementy zestawić ze sobą tak, żeby do siebie pasowały. To również bywa nie lada wyzwaniem, dlatego tak wiele osób korzysta z fachowej pomocy architektów wnętrz. Podstawą jest więc to, aby stworzyć harmonijną całość, w której wszystkie składniki będą kompozycją, a nie zbiorem dziwnych, nie do końca pasujących do siebie lub wręcz przypadkowych elementów.

Aranżacja mieszkania

Jeśli chodzi o klimat, większość ludzi wybiera między dwiema drogami. Gdy urządzamy mieszkanie - styl nowoczesny czy klasyczny są najczęstszymi opcjami, na jakie się stawia. Zdecydowana większość osób waha się między tymi wariantami, choć możliwości jest oczywiście znacznie więcej, m.in. popularny w ostatnich sezonach styl skandynawski, wyróżniający się jasnymi kolorami, przejrzystością i prostotą. Niektórzy cenią sobie również klimat glamour, retro, prowansalski lub industrialny. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne, jak również wady i zalety.

Zostańmy jednak przy dwóch głównych nurtach, które dominują, gdy urządzamy mieszkanie - styl nowoczesny czy klasyczny? Dla kogo odpowiednia jest każda z tych wersji aranżacji domu? Zacznijmy od opcji klasycznej. Co wyróżnia ten styl? Na pewno pomieszczenia w tym klimacie są harmonijne i zgodne z tradycyjnymi regułami. Nie ma tu może fantazyjnych czy wręcz nonszalanckich rozwiązań, ale całość urządzona jest ze smakiem i prezentuje się niezwykle przytulnie. Mieszkanie w stylu klasycznym jest również bardzo praktyczne i funkcjonalne.

Pod względem wizualnym wcale nie musi oznaczać nudy - wręcz przeciwnie, miłośnicy tego klimatu mają do wyboru wiele przyciągających uwagę, eleganckich elementów. Zazwyczaj w grę wchodzą drewniane meble (m.in. szafy, komody, stoły, regały, półki, szafki), które nie tylko wyśmienicie wyglądają, ale wyróżniają się również trwałością i solidnością, dzięki czemu mogą służyć wiele lat. Podobnie jest z tapicerowanymi kanapami, krzesłami czy fotelami. Większość elementów utrzymana jest w stonowanych kolorach. Brak tu raczej wymyślnych czy dziwacznych zestawień barw. Zazwyczaj stosuje się kolory brązowe, kremowe, białe czy beżowe. Istotne w stylu klasycznym są również dodatki.

Wnętrza w takim klimacie wyposażone powinny być w różnorodne dekoracje, jak np. piękne obrazy, ramki, świeczniki, lampki, zasłony, chodniki, koce, dywany, żyrandole, pamiątki rodzinne lub ozdobne naczynia (misy, talerze, dzbany, karafki itp.). Podstawą jest także roślinność. Różnego rodzaju kwiaty to typowy element mieszkania utrzymanego w takim klimacie. Mogą to być zarówno wersje cięte, jak i doniczkowe. Konieczne są do tego oczywiście odpowiednie wazony, pojemniki, skrzynie czy osłonki. Mieszkanie w stylu klasycznym może zatem zachwycać swym ciepłem i elegancją. Opcja ta zdecydowanie polecana jest osobom, które bardzo cenią sobie tradycję, miłą aurę i ponadczasowość.

Aranżacja mieszkania

A co ze stylem nowoczesnym? Z pewnością znajduje on coraz więcej zwolenników. Wśród nich dominują przede wszystkim indywidualiści, którzy lubią nowatorskie, niebanalne, odważne rozwiązania i podążają za aktualną modą oraz panującymi trendami. Mieszkanie w klimacie nowoczesnym niekoniecznie zawiera tradycyjne wyposażenie wnętrz. Przeważa za to prostota i minimalizm, często przechodzący wręcz w surowość. Nie ma tu więc charakterystycznej dla klasyki przytulności i ciepła, co nie znaczy, że mieszkanie jest nieprzyjemne. W pomieszczeniach takich znaleźć można nieoczywiste formy, różnorodne kształty oraz sporo funkcjonalnych systemów i rozwiązań technologicznych, które ułatwiają codzienne życie mieszkańcom.

Nie ma tu mowy o bogatym wzornictwie. Na pewno jednak znaleźć można kolory, takie jak biel, czerń, granat i różne odcienie szarości. Czasem przełamaniem okazuje się czerwień lub ciemna zieleń. Meble w stylu nowoczesnym wykonane z różnych materiałów często idealnie błyszczą. Pomieszczenia bywają pozbawione klasycznych zasłon czy firan - w ich miejsce pojawiają się rolety lub żaluzje. Wszelkiego rodzaju dodatki i dekoracje raczej ogranicza się do niezbędnego minimum. Ważne jest na pewno oświetlenie - w grę wchodzą nowoczesne lampy sufitowe i podłogowe, a często także oryginalne panele LED. Aranżując swoje pomieszczenia w takim klimacie, można sobie pozwolić na fantazję i kreatywność, bez wiernego trzymania się zasad i wykorzystując dostępne w sklepach nietuzinkowe akcesoria, meble, sprzęty i systemy.

Aranżacja mieszkania

W momencie, gdy urządzamy mieszkanie - styl nowoczesny czy klasyczny stanowią główne opcje wyboru. Trzeba tu kierować się przede wszystkim swoim gustem, potrzebami, oczekiwaniami czy wymogami. Nie należy aranżować własnego lokum wbrew sobie i swoim upodobaniom. Mieszkanie to przecież miejsce, w którym prowadzi się życie, odpoczywa, spędza wolny czas, przebywa z bliskimi. By dobrze się w nim czuć, jego styl musi być dostosowany do potrzeb lokatorów. Warto pamiętać również, że chociaż wygląd jest niezwykle istotny, należy brać pod uwagę również inne kwestie, nie tylko wizualne i estetyczne. Wszystkie meble, ozdoby i sprzęty, bez względu na to, czy mieszkanie jest urządzane w stylu nowoczesnym czy klasycznym, muszą być wygodne i funkcjonalne.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Meble Diana.

Komentarze