Tkanina jedwabna - luksus, na który warto się skusić

Próbki tkaninKto z nas nie marzył o noszeniu jedwabnych ubrań i spaniu w jedwabnej pościeli? Wśród wielu materiałów wykorzystywanych w branży odzieżowej ten zdecydowanie zyskał opinię najbardziej szlachetnego. Czy jednak tkanina jedwabna jest naprawdę warta swojej ceny? Dziś przyjrzymy się temu tematowi bliżej!

Jak powstaje jedwab?

Jedwab to włókno naturalne pochodzenia zwierzęcego. W celu jego pozyskania konieczna jest hodowla nocnych motyli zwanych jedwabnikami. To z ich kokonów uzyskuje się przędzę, która następnie posłuży do utkania różnego rodzaju tkanin. Tkanina jedwabna może też powstać z gąsienic dzikich jedwabników, jednak znacznie częściej spotkamy się z hodowlą przemysłową. Materiał można w procesie obróbki uszlachetnić lub zostawić w wersji surowej.

Czy każda tkanina jedwabna wygląda tak samo?

Na wstępie trzeba wyjaśnić pewną rzecz. Jedwab to surowiec, z którego w zależności od techniki tkania może powstać wiele materiałów. Będą to na przykład szyfon, tafta, satyna czy żakard. Ubrania i pościel z jedwabiu kojarzona jest najczęściej z satynową, śliską wersją. Kupić można jednak także jedwab tzw. surowy. To rodzaj płótna, które w dotyku jest bardziej szorstkie, ale za to nie mniej trwałe niż uszlachetniona wersja.

Tkanina jedwabna - zalety

Bez względu na rodzaj, można przyjąć, że każda tkanina jedwabna ma takie cechy jak: lekkość, duża wytrzymałość, odporność na gniecenie i niepalność. Próba podpalenia jest zresztą skutecznym (choć ryzykownym) sposobem na sprawdzenie, czy mamy do czynienia z prawdziwym jedwabiem, czy tylko jego imitacją. Jedwab będzie elastyczny i wytrzyma spore obciążenie. Nie tylko się łatwo nie pogniecie, ale również nie rozciągnie. Nie wymaga więc tak nielubianego przez wiele osób prasowania. Jeśli zdecydujemy się na uszlachetnioną wersję, możemy liczyć na piękny połysk tkaniny. Nawet „surówka” prezentuje się jednak bardzo estetycznie. Aby ubrania i tekstylia z jedwabiu zachowały wspomniane właściwości na długo, warto odpowiednio o nie zadbać. Poleca się pranie ich ręcznie lub oddawanie do specjalistycznej pralni.

Zastosowanie tkanin z jedwabiu

Po jedwab często sięgają producenci zarówno odzieży, jak i tekstyliów. Ponieważ jest powszechnie uważany za szlachetny i luksusowy materiał, łatwo odnaleźć go chociażby w modzie ślubnej. Ponieważ tkanina jedwabna nie gniecie się, bywa wspaniałym surowcem na wszelkie szale, apaszki i czapki. Satyna świetnie nadaje się na bieliznę, pościel, zasłony czy poduszki dekoracyjne. Z surowego jedwabiu stworzysz natomiast oryginalne elementy garderoby. Może to być zarówno zwiewna sukienka, jak i męskie spodnie. Hitem modowym ostatnich lat są również jedwabne kimona - noszone jako szlafroki, ale także na co dzień jako narzutka czy lekki płaszczyk. Jak widać, z jedwabiu można stworzyć naprawdę wiele świetnych kreacji, które będą i piękne, i praktyczne.

Gdzie kupić prawdziwy jedwab?

Jeśli chcesz uzupełnić garderobę o elementy z jedwabiu, masz różne możliwości. Możesz kupić gotowe stroje lub stworzyć oryginalne, dopasowane do Ciebie ubranie samodzielnie! Do takich eksperymentów idealnie nadaje się oryginalna surowa tkanina jedwabna. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych, pozwalając Ci na zabawę modą. Jest trwała, estetyczna i nadaje się zarówno na ubrania, jak i na przykład zasłony do pokoju dziennego.

Jedwab jest więc luksusem dostępnym dla każdego z nas. Naprawdę warto skusić się na jedwabną tkaninę, która będzie zachwycała równie mocno swą estetyką, co ponadprzeciętną trwałością.

Komentarze