Styl skandynawski - odkryj nordyckie klimaty

Styl skandynawskiWystrój wnętrz w stylu skandynawskim może kojarzyć się w różny sposób. Większość połączy go z ze słynną Ikeą, która zdominowała umysły i zdefiniowała w swój sposób design odnoszący się do Skandynawii. Jak jednak ten styl wygląda naprawdę? Co należy zrobić, aby wprowadzić go do swojego domu? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Sam styl skandynawski wykształcił się głównie za pośrednictwem artysty pochodzącego ze Szwecji, czyli Carla Larssona. Był on malarzem, ale również zajmował się architekturą wnętrz. Żył na przełomie XIX w. i XX w., gdzie stara stylistyka powoli odchodziła do lamusa, a coraz lepszą pozycję zdobywały nowości, nastawione na większy minimalizm. Tworząc go, autor chciał rozjaśnić pomieszczenia, które poprzez pogodę i krótkie dni obecne w krajach skandynawskich były pozbawione wystarczającej ilości światła. Kolejnym znaczącym krokiem dla tego stylu była pośrednio nagroda Lunning Price, przyznawana w latach 50 i 60 skandynawskim dekoratorom wnętrz, dzięki której ten styl został rozpowszechniony na cały świat.

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego

Aby zdefiniować opisywany temat w pełni, warto cofnąć się do jego początków pod względem założeń. Pierwotnego stylu skandynawskiego nie da się ująć w prosty sposób. Było to trochę surowości znanej z industrialnych klimatów, trochę wiejskiego, wręcz folkowego podejścia oraz drewniane, rustykalne wstawki. Taki miszmasz spowodował, że nastąpiły rozłamy, które spowodowały, że z tradycyjnego stylu skandynawskiego pozostały jedynie założenia. Część tego zagadnienia jest widoczna w stylu gustawiańskim, stawiającym na wręcz królewski wystrój, we wspomnianym już wcześniej folkowym, pełnym ocierających się czasem o kicz ozdób oraz w new nordic, czerpiącym ile się da z nowoczesności. A co dokładnie jest do zauważenia w nowszych stylach, co można utożsamić z tym tradycyjnym sprzed lat?

Styl skandynawski

Przede wszystkim skandynawski styl wprowadził pewne zasady, które we wszystkich swoich mniej lub bardziej popularnych ewolucjach nadal obowiązują. Jest to odpowiednia ilość światła naturalnego oraz sztucznego, pochodzącego z żyrandoli, lamp lub innych źródeł. Musi być go mniej niż w innych stylistykach, wtedy białe ściany, jasne meble i inne ozdoby w takich barwach rozświetlają całe pomieszczenie i lepiej ze sobą współgrają. Kluczowa jest również gra odcieniami bieli, która jest nie do zastąpienia i powinna znajdować się na ścianach, ale także na części mebli. Dobrze współgra ona z jasnym drewnem i niewielką ilością ozdób, znakomicie łącząc się również z czarnymi wstawkami. Obecnie popularne są także złote akcenty, coraz częściej pojawiające się i tworzące świętą trójcę barw dominujących w stylu skandynawskim.

Odpowiednie meble to podstawa

Jeśli odnieść się do kwestii umeblowania, to zdecydowanie warto postawić na jak największą funkcjonalność wprowadzanych rozwiązań, prostotę i niewymuszoną elegancję. Mała ilość elementów w danym pomieszczeniu pozwala na optyczne powiększenie go. Warto zrezygnować także z firan i zasłon, które mogłyby zaburzyć tę minimalistyczną harmonię, z której znane są skandynawskie mieszkania i domy. Całość musi się zgrywać się również ideologicznie z pragmatyzmem, czyli opierać się na łatwo dostępnych materiałach i unikaniu przesady w wystroju. Dlatego drewno, metal i naturalne tkanin w odpowiedniej ilości to klucz do osiągnięcia znakomicie skomponowanego skandynawskiego wnętrza.

Styl skandynawski

Najlepszym sposobem na wypróbowanie takiej stylistyki w domu jest spróbowanie jej w danym pomieszczeniu poprzez zakup tańszych zamienników. Można wybrać się do Ikei lub poszukać czegoś na pchlich targach. Kiedy już zdecydujemy się, że taki minimalizm jest dla nas, możemy spróbować zainwestować w droższe meble i dodatki pochodzące wprost od skandynawskich designerów. Wbrew pozorom nie są to aż tak drogie elementy i przy odpowiednim rozplanowaniu kosztów, można wyposażyć dom, nie spisując przy tym budżetu na wielkie straty. Grunt to posiadać pomysł i starać się być jak najbardziej pragmatycznym. Tacy bywają właśnie mieszkańcy Skandynawii i warto wprowadzić w życie ich podejście, szczególnie podczas wprowadzania stylu skandynawskiego do własnego mieszkania.

W stworzeniu tego artykułu pomogła nam firma Loft Decora ze Swarzędza (https://loftdecora.pl), zajmująca się sprzedażą stylowych mebli i dodatków, także w stylu skandynawskim.

Komentarze