Styl eklektyczny we wnętrzach - stylowy miszmasz czyli kontrolowany chaos

Sypialnia w stylu eklektycznymBranża aranżacji wnętrz przezywa obecnie prawdziwy rozkwit. Tworzonych jest wiele nowych nurtów, z chęcią wraca się również do tradycji. Stylowy eklektyzm w stylizacji wnętrz to obecnie jeden z nowoczesnych trendów.

Czym jest styl eklektyczny? Gdzie się go wykorzystuje i jakie są jego cechy charakterystyczne?

Styl eklektyczny - cechy charakterystyczne

Styl eklektyczny ( eklektyzm ) to - najprościej rzecz ujmując - łączenie wielu stylów i nurtów w jeden. Czy nie stworzymy wtedy kiczu? Oczywiście, w eklektyzmie granica między dobrym smakiem i kiczem jest niezwykle cienka, więc należy zachować szczególną ostrożność, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie go w swoim wnętrzu. Wiele osób zarzuca takim wnętrzom niespójność, a nawet chaos ale w poprawnie stworzonej aranżacji nie może być o nich mowy.

Eklektyzm łączy wszystko: style, kolory, materiały, faktury, wszystko to, co pozornie do siebie nie pasuje. W tym nurcie urządzić można poszczególne pomieszczenia ale i całe domy czy mieszkania. Eklektyzm jest szczególnie polecany do kawalerek. Styl eklektyczny doskonale sprawdza się praktycznie w każdym pomieszczeniu, zarówno w pokoju dziennym, sypialni, łazience, kuchni, jak i gabinecie.

Pokój w stylu eklektycznym

Kuchnia eklektyczna

W eklektycznej kuchni doskonale sprawdzi się połączenie naturalnego drewna z nowoczesnym metalem czy szkłem. Warto zestawiać pastelowe kolory z wyrazistymi barwami, miękkie materiały z twardymi, gładkimi blatami.

Sypialnia eklektyczna

W sypialni ciekawie zaprezentują się miękkie poduszki w połączeniu z nowoczesnymi dodatkami. A może stylowe meble i jeden nowoczesny akcent, na przykład fikuśny fotel w kontrastowym kolorze?

Salon eklektyczny

Z kolei pokój dzienny może się stać miksem wygodnych kanap oraz minimalistycznych mebli, warto również zestawić tutaj drewno ze szkłem czy metalem.

Łazienka eklektyczna

A eklektyczna łazienka? W tym pomieszczeniu wspaniale zagrają ze sobą nowoczesne sprzęty i drewniane podłoga lub stylowe meble i urządzenia oraz gładkie płytki na podłodze i ścianach. Kontrasty? Tylko pozornie, w eklektyzmie właśnie o to chodzi: aby szokować, ale jednocześnie inspirować.

Styl eklektyczny - zasady

We wnętrzach eklektycznych doskonale sprawdza się łączenie starego z nowym, antycznym mebli z nowoczesnymi dodatkami. Sprawia to wrażenie, jakbyśmy przenosili się w czasie i - wbrew pozorom - daleko takim rozwiązaniom do chaosu. Ten trend znacznie zyskuje w ostatnim czasie na znaczeniu, ponieważ staje się pomostem pomiędzy dwiema, ścierającymi się tendencjami: powrotem do tradycji oraz zachwytem nad nowoczesnością. W przypadku eklektyzmu nie musimy z niczego rezygnować. Śmiało w obrębie jednego pomieszczenia możemy łączyć to, co klasyczne z tym, co nowoczesne, minimalistyczne. Powstaje spójna i ciekawa całość, zasługująca na miano stylowej i innowacyjnej.

Istnieje wiele odmian stylu eklektycznego. Podobną zabawę stylami proponuje styl art deco oraz coraz bardziej modny ostatnio styl glamour. Eklektyzm rządzi się swoimi prawami, zostawia dużą swobodę aranżacyjną ale nie jest wolny od zasad. Przede wszystkim: wystrzegajmy się kiczu, łączmy umiejętnie i z pamięcią o dobrym smaku. Gotowe wnętrze powinno być przede wszystkim gustowne. Zestawienia mogą szokować ale nie mogą być kiczowate. Pamiętamy, że musimy posiadać styl bazowy, na którym będziemy budować aranżację. Do niej dopasowujemy kontrastowe elementy i dodatki ale każdy krok powinien być gruntownie przemyślany i wynikać z poprzedniego. Można nawet stwierdzić, że tworzenie stylizacji eklektycznej jest procesem. Aranżacje są bardzo zróżnicowane, co daje nam możliwość zabawy stylami i konwencjami. W skrócie można określić go mianem kontrolowanego chaosu, stylowego miszmaszu.

Jeśli mamy ochotę na przygotowanie aranżacji w stylu eklektycznym ale nie mamy pewności, że nasz pomysł nie ociera się o kicz, posiłkujmy się radami profesjonalistów. Takie łączenie tradycji z nowoczesnością tylko z pozoru wydaje się proste. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, specjaliści z zakresu architektury wnętrz służą nam swoją pomocą. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu oraz naszej wyobraźni z pewnością stworzymy wnętrze absolutnie wyjątkowe: oryginalne, zaskakujące oraz w pełni odzwierciedlające nasze potrzeby.

Komentarze